Anastasiadis, Brexit'le ilgili anlaşmayı selamladı

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.56

7.67

$

6.77

Anastasiadis, Brexit'le ilgili anlaşmayı selamladı

Anastasiadis, Brexit'le ilgili anlaşmayı selamladı

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında, Birleşik Krallığın AB'den çekilme anlaşması metni üzerinde prensipte anlaşmanın sağlanmasını memnuniyetle karşıladı.

Anastasiadis, Brexit'le ilgili anlaşmayı selamladı
banner
A- A A+

Anastasiadis ayrıca Güney Kıbrıs'ta Britanya üsleri bölgelerinde Avrupa Birliği müktesebatının devamının garanti altına alınmasıyla ilgili nihai sonuçtan da memnun olduğunu açıkladı.

Anastasiadis yazılı açıklamasında "Britanya'nın AB'den çıkışı AB'nin uzun tarihinde karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olarak 27 üye ülke arasında başarılı bir birlik ve dayanışma içinde göğüslendi" dedi.

Anastasiadis açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Çekilme Anlaşmasının Britanya'nın AB'den normal ve düzenli bir şekilde çıkışına ve Avrupalı vatandaşlar ve işletmeler için gerekli yasal güvenliğe olanak sağlamasından dolayı memnuniyet duyuyorum. Ayrıca, Çekilme Anlaşması AB ile Britanya arasındaki geleceği belirlemesi açısından önem taşıyor" diye devam eden Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ın, yakın tarihi, ekonomik ve sosyal ilişkiler içinde olduğu Britanya ile her iki ülkenin yararına olacak şekilde daha güçlü ilişkiler oluşturmasını istediğini ve Konsey içinde bu yönde çalışacağını dile getirdi.

Anastasiadis, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Güney Kıbrıs ve Britanya arasında varılan Britanya Üsleriyle ilgili Protokolün, Çekilme Anlaşması'nın ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi.

"Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB'ye Katılım Yasası'nın 3. Protokolünün öngördüğü gibi üsler bölgesinde Avrupa müktesebatının uygulanmasının devamını güvence altına alan nihai sonuçtan duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum" diyen Anastasiadis devamla, "Varılan anlaşma aracılığıyla yeni Protokolün Britanya üslerinde yaşayan ve çalışan gerek Kıbrıslıların gerekse Avrupa vatandaşlarının ama aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasal haklarını güvence altına alacağından ve müktesebatın devam edeceğinden eminim. Bu, Kıbrıs hükümetinin öncelikleri arasında yer alıyor" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri