×
banner
banner
banner
Ana Sayfa GÜNEY KIBRIS
banner
Mitsotakis: "Yunanistan, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor"

Mitsotakis: "Yunanistan, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor"

Giriş Tarihi: 10/09/2019
16:25
Mitsotakis: "Yunanistan, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor"
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma amacıyla yapılan çalışmaları destekleme ve Güney Kıbrıs'ın haklarını koruma kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Atina'da resmi temaslarda bulunmakta olan Rum lider Nikos Anastasiades ile görüşmeden önce açıklamada bulunarak ülkesinin Güney Kıbrıs'a yönelik desteğini teyit etti.

Mitsotakis, Başbakanlık görevini üstlenmesinden bu yana Atina'daki Başbakanlık Sarayı'nı ziyaret eden ilk devlet başkanının Rum Lider Anastasiadis olduğunu ifade ederek "bu sembolik büyük önem taşıyor" dedi ve Kıbrıs sorununda "hassas bir dönüm noktasında" bulunulduğunu söyledi.

Mitsotakis, Rum Lider Anastasiadis'in görüşme sırasında kendisini BM Genel Sekreteri'nin özel görevlisi Jane Holl Lute'un adadaki iki liderle yaptığı istişareler hakkında bilgilendireceğini belirtti.

"En önemli hedefimiz işgale ve kabul edilmez garantilere son verilmesidir" diyen Yunanistan Başbakanı, açıklamasının devamında Rum lider Nikos Anastasiades'in "çabalarına rağmen diğer tarafın ortaya koyduğu engellerden dolayı ilerleme sağlanamadığını" iddia etti.

Türkiye'den yapılan açıklamaların ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin çözüme katkısı olmadığını savunan Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çabaları desteklediğini ve Güney Kıbrıs'ın yanında olduğunu; adanın haklarını korunmaya devam ettiğini vurguladı.

Başbakan Mitsotakis, Türkiye'nin davranışının ayrıca, Avrupa Birliği'nin çıkarlarına da karşı olduğunu iddia ederek, bunun herkes tarafından idrak edilmesi gerektiğini savundu.

Rum Lider Anastasiadis ise Yunanistan'ın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için istikrarlı bir politika izlediğini belirterek Mitsotakis'e teşekkürlerini ifade etti.

Rum Lider Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı ile yapacağı görüşme sırasında Mitsotakis'i Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendireceğini ve özellikle Türk ordusunun faaliyetleri konusunda endişelerini ifade edeceğini söyledi.

Türkiye'nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının ardından da Kıbrıs Türk toplumunu kontrol etme arzusunda olduğunu ifade eden Nikos Anastasiadis, "adımlar atıldı; referans şartları konusunda koşullar yarattık" dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kuzey Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyaretine değinen Rum Lider Anastasiadis, Çavuşoğlu'nun dünkü açıklamalarını Ankara'nın niyetleri hakkında "endişe yaratıcı açıklamalar" olarak niteledi.

Rum Lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması Yunanistan ve Türkiye arasında daha iyi ilişkiler sağlanmasına olumlu katkıda bulunacağını da söyledi.

banner
banner
banner
banner
DİĞER GÜNEY KIBRIS HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.69
GBP 7.32
EUR 6.29
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.