"Avrupa Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda net pozisyon sergilemesini umuyoruz"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.40

8.45

$

7.21

Kusios: "Avrupa Konseyi’nin Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda net pozisyon sergilemesini umuyoruz"

"Avrupa Konseyi’nin Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda net pozisyon sergilemesini umuyoruz"

Rum Hükümet Sözcüsü Kusios, Avrupa Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda net bir pozisyon belirlemesini beklediklerini ve sonuçların olumlu olacağı yönündeki inancını dile getirdi.

"Avrupa Konseyi’nin Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda net pozisyon sergilemesini umuyoruz"
A- A A+

Brüksel’de basına konuşan Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Avrupa Konseyi'nin sonuçlarının olumlu olacağına inandığını söyledi.

Kusios, Rum lider Nikos Anastasiadis’in,bu kez ciddi konuları ve özellikle de Kıbrıs ve Yunanistan’la ilgili konuları ele alacak olan Avrupa Konseyi Zirvesine katıldığını söyledi.

Sözcü şöyle devam etti:

"Türkiye bu defa da yine Avrupa Konseyi tartışmalarının merkezinde yer alacak ve Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasa dışı eylemleriyle ilgili kararlar ve sonuçlar alınmasını umuyoruz. Ama aynı zamanda Türkiye ile Libya arasında mutabakat muhtırası anlaşmayla ilgili bir adım ileriye gidilmesi ve bu anlaşmanın, bölgede üçüncü ülkelerin çıkarlarını etkilediği ve BM Deniz hukukuna karşı olduğu konusunda Avrupa Konseyi’nin net bir pozisyon sergilemesini umuyoruz. Sonuçların olumlu olacağından hiç kuşkumuz yok.”

Sözcü, Avrupa Konseyi’nin, iklim değişikliği ve devamında Paris Anlaşmasının imzalanması gibi daha başka ciddi konularla da uğraşacağını ve 2020 -2050 dönemi AB programının tartışılacağını ve Kıbrıs’ın karar alma girişimlerine aktif olarak katılma isteğinin dile getirileceğini de açıkladı ve Anastasiadis’in Konsey huzurunda Kıbrıs’ın özelliklerini tanıtacağını söyledi.

Konseyin ayrıca AB yedi yıllık bütçe konusunu da ele alacağını ve devamla Brexit ve Uluslararası Para Fonunu (İMF) ilgilendiren konuların tartışılacağını belirtti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri