İngiliz Üsleri üzerinden ABD Savunma Hattı

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.00

9.07

$

7.78

İngiliz Üsleri üzerinden ABD Savunma Hattı

İngiliz Üsleri üzerinden ABD Savunma Hattı

Silah ambargosunun kaldırılması ardından ABD’nin hızlı intikal gücü Rapid Deployment Force’un (RDF) Güney’de konuşlanmasına izin verilmesi, İngiliz Üsleri üzerinden adaya ABD askerlerinin gelmesi anlamında ‘bir başlangıç’ olabileceği, Yunanistan’ın pek çok noktasına askeri yığınak yapan ABD’nin savunma hattını Akdeniz’e kadar fiilen genişletme çabası içinde olduğu değerlendiriliyor…

A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

ABD ordusu olağanüstü durumlarda vatandaşlarını ve diplomatlarını tahliye etmek için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yerleşiyor.

Silah ambargosunun kaldırılması ardından Amerika-İran gerilimi vesilesiyle ABD’nin hızlı intikal gücü Rapid Deployment Force’un (RDF) geçici olarak Güney Kıbrıs’ta konuşlanmasına izin verilmesi, İngiliz Üsleri üzerinden adaya ABD  askerlerinin gelmesi anlamında bir başlangıç olabileceği, Yunanistan’ın pek çok noktasına askeri yığınak yapan ABD’nin savunma hattını Akdeniz’e kadar fiilen genişletme çabası içinde olduğu değerlendiriliyor…

“ABD’ye kolaylık” anlamına gelen kararla askeri gücün insani konulara acil müdahale edeceği vurgulansa da RDF’nin savaşta belirlenen bölgelere zor kullanarak girme kabiliyeti olduğu biliniyor.

Güney’de AKEL tepki ve endişelerini dillendirirken, Dışişleri Bakanı Özersay, "Bu girişim bölgede Rus etkisini azaltmaya yönelik bir adım. Ancak Doğu Akdeniz’de tavrını Kıbrıslı Rumlardan yana koyan ve onların sırtını sıvazlayan ABD, Ada’da çözümsüzlük ve gerginliğe yönelik bir adım attı" dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy ise kararın Kıbrıs’ı da hedef haline getirdiğini ifade ederek Rumların Ortadoğu’daki tehdidi Ada’ya taşıdıklarını söyledi.

ABD’YE KOLAYLIK KARARI GÜNEY’DE KAYGIYLA KARŞILANDI

AKEL: “Umarız kolaylıklar, ülkemizi tehlikeye sokabilecek bir şey değildir veya böyle bir şeye dönüşmez” açıklaması yaptı…

Rum Yönetimi’nin, İran ile olası bir savaş durumunda büyükelçiler ve sivillerin bölgeden tahliyesi operasyonlarında ABD’ye kolaylık sağlama kararı Rum tarafında, sebep olacağı tehlikeler nedeniyle kaygıyla karşılandı. Rum Dışişleri Bakanı ve Rum Yönetimi Sözcüsü tarafından yapılan yatıştırma açıklamalarının ise ikna edici bulunmadığı haber verildi.

Fileleftheros haberi “Kolaylıklar Konusunda Yatıştırıcı Açıklamalar… Hükümettekiler ABD Konusunda İzahatta Bulunuyor AKEL Korku Beyan Etmeyi Sürdürüyor” başlığıyla aktardı.

Habere göre Sözcü NikosKusios’un ardından de Rum Dışişleri Bakanı NikosHristodulidis, Güney Kıbrıs’ın, ABD’nin Irak’a yönelik operasyonlarına hiçbir şekilde katılmayacağını” öne sürdü.  Hristodulidis Rum Yönetimi’nin, isteyen her ülkeye insani kolaylık sunduğunu ve ABD’ye sağlanacak kolaylığın, 2006’daki Lübnan ve Hizbullah-İsrail savaşı örneğindeki gibi, insanî formda olacağını söyledi.

DİSİ Başkanı AverofNeofitu da Rum Yönetiminin ABD’nin kolaylık talebine onay vererek “doğru hareket ettiği” görüşünü ortaya koydu, şunları söyledi:

“Altyapılar savaş için değil,  barış misyonu gerekmesi halinde büyükelçilik personelinin ve/veya sivillerin tahliyesi için sağlanacak. Bu şekilde ülkemizin gerek ABD gerekse diğer ülkelerle ilişkileri yükseliyor. Geçmişte de diğer birçok ülkeye bu tür kolaylıklar sağlandı.”

“UMARIZ GERÇEKTEN DE HÜKÜMETİN SÖYLEDİĞİ GİBİ DİPLOMATİK MİSYON GÖREVLİLERİNİN TAHLİYESİ İÇİNDİR

AKEL Basın Sözcüsü StefanosStefanu ise partisi adına yaptığı açıklamada “Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler halkları endişelendiriyor. Aynı zamanda haklı olarak infial yaratıyor çünkü suçlu yine aynıdır. Önceki yıllarda Irak’ta,  Afganistan’da, Libya’da ve Suriye’de kan döken, bugün de İran’ı yeniden hedef alan ABD’dir” dedi.

“Kıbrıs, ABD’nin, İsrail’in ve Suudi Arabistan’ın İran’a ve diğer komşu devlet ve halklara karşı savaş kışkırtma planlarına herhangi bir şekilde karışacak olursa, kendisini hedef tahtasında bulacak” diyen Stefanu devamla şunlara işaret etti:

“Meşhur Menendez-Rubio yasası ile görüldüğü üzere, ABD-NATO arabasına koşulmasının Kıbrıs’ı güçlendirdiğini düşünenler Kıbrıs halkına vatanımız ve vatanımızın güvenliği açısından oluşan tehlikeyi izah etmek zorundadır.

Anastasiadis hükümetinin Amerikan güçlerine sağlamayı kararlaştırdığı kolaylıklar, umarım gerçekten de hükümetin söylediği gibi,  diplomatik misyon görevlilerinin komşu devletlerden tahliyesi içindir ve ülkemizi tehlikeye sokabilecek herhangi bir şey değildir ve/veya tehlikeye sokabilecek bir şeye dönüşmez.”

ABD’NİN GÜNEY’E ASKER GÖNDERMESİNİ YORUMLAYAN ÖZERSAY: “BU BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR”

ABD Kongresi'nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırıp Ada'ya asker göndermesine ilişkin Habertürk'e konuşan Özersay, “Bu adım, adaya ABD askerlerinin gelmesi anlamında bir başlangıç olabilir” dedi.

ABD Kongresi'nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırıp Ada'ya asker göndermesine ilişkin Habertürk'e çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "Bu girişim bölgede Rus etkisini azaltmaya yönelik bir adım. Ancak Doğu Akdeniz’de tavrını Kıbrıslı Rumlardan yana koyan ve onların sırtını sıvazlayan ABD, Ada'da çözüme değil çözümsüzlük ve gerginliğe yönelik bir adım attı" dedi.

"ABD, ASKERİ TAHLİYE AMAÇLI GELECEKMİŞ"

Özersay, askerlerin adaya geliş sebebine ilişkin Habertürk’e verdiği demeçte, “Bizim şuana kadar edindiğimiz bilgilere göre Rum kesimine geleceği söylenen ABD asker gücü, uzmanlaşmış ABD askerlerinden oluşacak ve acil müdahale kabiliyeti taşıyacak. İfade edilen; bu askerler Ortadoğu’daki ABD vatandaşlarının ve ABD’li diplomatların acil bir tahliye anında görev yapacak, harekete geçecek” dedi.

"BU ASKERİ BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR"

Özersay şöyle devam etti:

“Ancak burada şunu belirtmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi ABD, Kıbrıs müzakerelerini olumsuz etkilememesi için Kıbrıs Rum kesimine silah ambargosu koymuştu ve bu ambargo, ABD Kongresi'nde alınan kararla kaldırıldı. Akabinde de ABD askerinin Ada'ya geleceği açıklandı. Bu adım, adaya ABD askerlerinin gelmesi anlamında bir başlangıç olabilir. Rum kesimi, bir diyet ödedi.”

TAÇOY: “RUMLAR ORTADOĞU’DAKİ TEHDİDİ ADA’YA TAŞIYOR”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise sosyal medya hesabından “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, ABD ile İran arasındaki gerilim sonrasında, “ABD acil tepki birimlerinin geçici olarak Güney Kıbrıs’ta konuşlandırılmasına” izin veren kararı Kıbrıs’ı da hedef haline getirmektedir. Rumlar, Ortadoğu’daki gerilimi ve tehdidi Ada’ya taşımamalıdır” açıklaması yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri