Angelidis: "Amerikan kuvvetlerinin misyonu insanı yardım"

loading
19 Eylül, Cumartesi
£

9.76

8.95

$

7.56

Angelidis: “Amerikan kuvvetlerinin misyonu insanı yardım”

Angelidis: “Amerikan kuvvetlerinin misyonu insanı yardım”

Rum Savunma Bakanı Angelidis, Baf’taki Amerikan kuvvetleri hakkında açıklama yaptı.

A- A A+

Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünde, Amerikalılara ait özel bir insani yardım misyonu birliğinin konuşlandığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “Baf’ta Amerikan Kuvvetleri” başlıklı haberinde, bunun Amerikan kuvvetlerinin acil eylemde bulunulmasına ilişkin özel bir birliğinden ibaret ve bu birliğin somut bir misyona sahip olduğunu yazdı.

Bu misyonun, Orta Doğu bölgelerindeki ABD büyükelçiliği personeli ile vatandaşlarının güvenli topraklara tahliyesi ve nakliyle alakalı olduğunu yazan gazete, ABD’nin bölgede özel bir birlik bulundurma kararının, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasındaki ilişkilerin tırmanması aynı zamanda Ukrayna uçağının İran tarafından düşürülmesiyle alakasız olmadığına işaret etti.

ABD Hükümetine kolaylık sağlanmasına ilişkin talebin, Lefkoşa’daki ABD Büyükelçiliği tarafından Rum Yönetimi’ne sunulduğunu belirten gazete, bu talebin tam da, işbirliklerinin geliştirilmesi ve Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunun kaldırılması konusunda Washington’da benimsenen yasayla, iki ülke ilişkilerinin düzeyinin yükseltildiği bir dönemde gündeme geldiğine işaret etti.

Amerikan hükümetinin kolaylıklar sağlanması konusunda Rum hükümetine talepte bulunmasının, ABD’nin başka ülkelerde sahip olduğu diğer üslerle ilgili politik ve genel olguların değerlendirilmesi çerçevesinde yapıldığını kaydeden gazete, Baf’taki Andreas Papandreu hava üssünün, bu tarz insani misyonlar için en güvenli üs olarak değerlendirildiğini belirtti.

Bu üssün, özel insani yardım misyonları için verilmesinin ilk kez istenmediğini ve Rum Yönetiminin de buna olumlu yanıt verdiğini kaydeden gazete, elindeki bilgilerin, Amerikalılardan oluşan birliğin, gerilim, kriz ve hatta çatışma alanlarından insanların nakli ve korunması için, hızlı ve etkili eylem gerektiren misyonlarda uzmanlaşmış küçük bir birlikten ibaret olduğundan söz ettiğine işaret etti.

ANGELİDİS

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in ise dün konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un 8 Ocak tarihli açıklamasına atıfta bulunduğunu yazan gazete, bu açıklamaya göre, Rum kesiminin ABD’nin Güney Kıbrıs’ta hızlı bir müdahale biriminin geçici olarak konuşlanması talebine onay vermesinin, Rum kesiminin insani operasyonlara kolaylıklar sağlama konusundaki standart uygulaması çerçevesinde olduğuna işaret etti.

Açıklamasında “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak, ülkelerinin, gerek üçüncü ülkelerin gerek de Avrupa Birliğinin insani operasyonlarına kolaylıklar sağlayabilmesi için, bütün faaliyetlerini sürdürme amacına sahip olduklarını” dile getiren Angelidis, “bu şekilde Kıbrıs’ın, bölgedeki istikrar ve güvenlik meselelerindeki rolünün ortaya konduğunu” savundu.

Rum kesimi tarafından onay verilen şeyin statüsü ve misyonunun değişmediğini de belirten Angelidis, ortaya çıkan talep ve Rum kesiminin yanıtı konusunda Rum Hükümeti Sözcüsü Kusios tarafından 8 Ocak tarihinde yapılan net açıklamaya atıfta bulundu, fakat detay vermedi.

“Kıbrıs ABD’nin Orta Doğu Ülkelerine Yönelik Saldırı Mevzisi” başlığıyla dün Haravgi gazetesinde yer alan haber konusunda ise Angelidis, yanlış bir izlenim yaratan ve karmaşaya neden olan bu tür haber başlıkları konusunda dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise “Kolaylıklar Yalnızca İnsani Amaçlı” başlıklı haberinde, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, dün Rum basınında yer alan ve Güney Kıbrıs’ın ABD’nin Orta Doğu ülkelerine yönelik saldırı mevzisine dönüştüğüne dair haberini yalanladığını yazdı.

Gazete haberinde, Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios’un 8 Ocak tarihinde yaptığı yazılı açıklamayı da anımsattı ve bu açıklamada Rum kesiminin, ABD’nin Güney Kıbrıs’ta hızlı bir müdahale biriminin geçici olarak konuşlanması talebine onay verdiği ve bu biriminin misyonunun, gerektiği takdirde ABD’nin bölgedeki diplomatik misyonlarındaki personeli ile Amerikan vatandaşlarının tahliyesi olacağının netleştirildiğini anımsattı.

Haravgi gazetesi ise “ABD İçin Ağrotur’da Ayrı Bir Hava Kanalı” başlıklı haberinde Angelidis’in açıklamalarına yer verirken, Rum Hükümetinin Ağrotur’daki İngiliz Üssünde gerçekleştirilen inşaat çalışmaları konusunda ise, İngilizlerin Kıbrıs’taki Üslerini başkalarına vermelerine müsaade edilmediğine dair tezini ortaya koymakla yetindiğini belirtti.

Amerikalılardan oluşan bir birliğin yaklaşık 30 modern uçakla bir süreden bu yana Ağrotur’da bulunduğunun herkes tarafından bilindiğini de öne süren gazete, eldeki bilgilerin, Amerikan kuvvetlerinin ihtiyaçlarına hizmet edilmesi için ayrı bir kanal olduğundan söz ettiğini ekledi.

ANGELİDİS FRANSIZ UÇAK GEMİSİNİ ZİYARET EDECEK

Bu arada Fileleftheros gazetesi, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in bugün Kıbrıs açıklarındaki bir bölgede bulunan Fransız “Charles de Gauelle” uçak gemisini ziyaret etmesinin beklendiğini yazdı.

ÜRDÜNLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Fileleftheros gazetesi başka bir haberinde ise, Ürdün Savunma ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığından bir heyetin, iki ülkenin savunma ve güvenlik alanındaki işbirliği çerçevesinde Rum Savunma Bakanlığını ziyaret ettiğini yazdı.

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) yetkililerinin de katıldığı görüşmede, 2019 yılında, savunma konularındaki ikili işbirliği programındaki faaliyetlerin değerlendirildiğini ve 2020 yılındaki faaliyetlerin ortak tatbikatlar ve eğitimleri de kapsaması konusunda anlaşmaya varıldığını yazan gazete, görüşmenin ardından iki ülke bakanlıkları arasında 2020 yılıyla ilgili ikili bir işbirliği programı imzalandığını ekledi.

RUM KOMANDOLAR TRODOS’TA TATBİKAT YAPTI

Öte yandan Fileleftheros ve Politis gazeteleri, Rum komandoların Trodos’ta eğitim (tatbikat) yaptıklarını ve Rum Savunma Bakanı Angelidis’in de kendilerini burada ziyaret ettiğini yazdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri