Güney Kıbrıs'ın Rusya'yla çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşması konusu

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

Güney Kıbrıs'ın Rusya’yla çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşması konusu

Güney Kıbrıs'ın Rusya’yla çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşması konusu

Rum Maliye Bakanlığının, Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki çifte vergilendirmeden kaçınılmasına ilişkin anlaşmayla ilgili olarak Maliye Bakanı Konstantinos Petridis başkanlığında, 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde, taraflar arasında planlanmış görüşmeler yapılmasının belirlendiğini açıkladığı haber verildi.

A- A A+

Fileleftheros gazetesi “Rusya Çifte Vergilendirmeyle Oynuyor” başlıklı haberinde, Rum Maliye Bakanlığının, Rusya’nın çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşmasını tek taraflı olarak sona erdirme niyeti olduğuna dair dün basında yer alan haberler konusunda açıklama yaptığını yazdı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Maliye Bakanı başkanlığında konuyla ilgili olarak 10-11 Ağustos tarihlerinde planlanmış görüşmeler yapılmasının belirlendiği yinelenirken, Rus Haber Ajansı TASS’ın ise, Rusya Maliye Bakanlığının geçtiğimiz Pazartesi günü açıkladığı üzere, Rusya’nın Güney Kıbrıs’la olan çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşmasının fesih prosedürünü başlattığını bildirdi.

Rum Maliye Bakanlığından “kaynaklar” ise gazeteye yaptıkları açıklamada, Rus haber ajansının belirttiği gibi, Rusya’nın en azından düne kadar gelişmeler konusunda Rum makamlarını resmi olarak bilgilendirmediğini belirtti.

Rum tarafının Rusya’yla temasların sürmesini ve çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşmasının sürmesini istediğini kaydeden gazete, çünkü henüz resmi olarak, görüşmelerin sonuçsuz kaldığı konusunda hem fikir olunmadığını ifade etti.

Konu hakkında Rum Maliye Bakanlığı kaynaklarına atıfta bulunan Rum Haber Ajansı KİPE ise, Rum tarafının diplomatik ve politik temaslarla anlaşmaya varılmasına ilişkin tüm olanaklarını tükettiğini, fakat henüz sonuç olmadığını ifade etti.

Aynı kaynaklar, temasların sürdüğünü ve Rum tarafının isteğinin, konuyla ilgili bir toplantı yapılması olduğunu kaydetti.

Rusya’da yayımlanan haberlere göre ise, Rusya Maliye Bakanlığının, Rum tarafının vergi mevzuatında değişiklik yapılmasına ilişkin önerilerini imkansız olarak addettiğini kaydeden gazete, Rusya Maliye Bakanlığının, temettü ve faiz ödemelerinde stopaj vergisinin% 15'e çıkarılmasıyla ilgili olarak, ilgili anlaşmadaki değişiklikler konusunda Rum Maliye Bakanlığıyla müzakereler yaptığını belirtti.

Rusya Maliye Bakanlığının, Rum tarafının yapılan görüşmelerde önerilerini ortaya koyduğunu belirttiğini kaydeden gazete, Rusya’nın bu önerileri incelediğini ve bunların “sosyal programların ve ulusal ekonominin desteklenmesi için, önlemler alınmasından ortaya çıkmasını beklediği sonucu zayıflattığı ve bunu imkansız kıldığı, aynı zamanda Kıbrıs aracılığıyla Rusya Federasyonu topraklarından önemli miktarda Rus parasının vergiden muaf bir şekilde çıkışına katkıda bulunacağı sonucuna ulaştığını” dile getirdi.

Geçtiğimiz dönemde yoğun politik istişarelerde bulunulduğunu, hatta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde de son bir çaba gösterildiğini kaydeden gazete, ancak sonucun Rum tarafının istediği gibi olmadığını belirtti.

Konunun iki ülkenin dışişleri bakanları düzeyinde de kapandığını yazan gazete, dikkatlerin artık bu durumdan doğrudan etkilenen Rus işadamlarının tepkilerine, aynı zamanda Güney Kıbrıs’taki hizmet sektörünün durumu nasıl değerlendireceğine çevrildiğini ekledi.

Konuyla ilgili haberler Haravgi’de “Moskova Çifte Vergilendirmeden Kaçınılması Anlaşmasını Feshediyor”, Politis’te “Rus Sermayesiyle İlgili Olarak Bir Dönemin Sonu- Rusya’yla Vergi Konusunda Korku Filmi- Çifte Vergilendirmeden Kaçınılması Konusunda 10 Ağustos’ta Kritik Görüşme”, Alithia’da ise “Rusya Kıbrıs’la Çifte Vergilendirmeden Kaçınılması Anlaşmasını Feshediyor” başlıklarıyla yer buldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri