BM'den Rum yönetimine mültecilerle ilgili uyarı

loading
21 Eylül, Pazartesi
£

9.80

8.97

$

7.56

BM’den Rum yönetimine mültecilerle ilgili uyarı

BM’den Rum yönetimine mültecilerle ilgili uyarı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Rum yönetimini uyararak “Mülteci teknelerini geri gönderme (push back) uygulamanız uluslararası hukuka ve BM mülteciler sözleşmesine ayıkırı” ifadeleri kullanıldı.

A- A A+

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Uluslararası Hukuka ve BM Mülteciler Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna vurgu yapmasına rağmen Rum Yönetimi’nin, dün sabah Ay Napa açıklarına ulaşan 45 mülteciyi de Lübnan’a geri gönderdiği bildirildi.

Haravgi “Yüksek Komiserlik:  Uluslararası Sözleşmeler İhlal Ediliyor” başlığıyla birinci sayfasından ve fotoğraf destekli aktardığı haberinde “Avrupa kurumları ve uluslararası örgütler nezdinde suçlanma bariz tehlikesi var” vurgusunu yaptı.

Mültecileri taşıyan teknenin dün sabahın erken saatlerinde Greko Burnu bölgesinde görünmesi üzerine alarm verildiği ve 45 mültecinin bulunduğu tekneye yanaşan Rum Liman Polisi’nin tekneye Lübnan’a kadar refakat ettiği aktarıldı.

Habere göre AKEL, UNHCR’nin Rum yönetimine, yapmakta olduğu bu uygulamanın uluslararası hukuka ve ülkelerine geri gönderme ve toplu sınır dışı etmeleri yasaklayan BM Mülteciler sözleşmesine aykırı olduğunu vurguladığına dikkat çekti.

“ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİ İHLALDEN SUÇLU BULUNMAK İHTİYACIMIZ OLAN SON ŞEY”

AKEL tarafından yayımlanan açıklamada “Bu uygulamalar BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’nden, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nden ve bir dizi Avrupa mevzuatından kaynaklanan yükümlülükleri de ihlal ediyor” denildi, şunlar kaydedildi:

“Bunlar,  kendiliğinden anlaşılır etik ve demokratik düzen meseleleridir. Hükümet uluslararası hukuku, deniz hukukunu, uluslararası ve Avrupa sözleşmelerini ihlalden suçlu bulunmanın ihtiyacımız olan son şey olduğunu ciddiyetle dikkate almalıdır.

Sığınma hakkı, her bir başvurunun ayrıca araştırılmasını dikte eder. Ancak tekneler yakalanırsa o zaman Kıbrıs Cumhuriyeti, kurtarma yükümlülüklerinin ütesinde, sığınma başvurularını inceleme ve gerekenlere sığınma hakkı verme hukuki ve etik yükümlülüğünü nasıl yerine getirecek? Hükümeti zorunluluklarını yerine getirmemeye karar verdiyse açıkça söylesin.”

Haberi “45 Mülteci Lübnan’a Döndü” başlığıyla aktaran Alithia DİSİ Gençlik Kolu NEDİSİ Başkanı Andreas Eleftheriu’nun AKEL’in yukarıdaki açıklamasına verdiği karşılığı da yer verdi.

“ÜLKEYİ SAVUNMASIZ BIRAKMAK İSTEYEN YAKLAŞIMLARIN KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Habere göre Eleftheriu “insan haysiyetine saygı duymakla birlikte, kontrolsüz mülteci gelişlerine bir set çekilmesi gerektiği bilinciyle, ülkemizin göçmenler-mülteciler meselesiyle başa çıkmasına yardımcı olan politikalarını desteklemeye devam edeceğiz. Önlemlere ve ilgili Anayasa değişikliğine ret oyu veren ve özde ülkemizi savunmasız bırakmak isteyen AKEL gibi partilerin yaklaşımlarının karşısında olacağız” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri