Rum Bakan Nikos Hristodulidis: "Yasa dışı Türk eylemleri BM Genel Sekreterinin çabalarını torpilliy

loading
27 Kasım, Cuma
£

10.42

9.33

$

7.82

Rum Bakan Nikos Hristodulidis: "Yasa dışı Türk eylemleri BM Genel Sekreterinin çabalarını torpilliyor"

Rum Bakan Nikos Hristodulidis: "Yasa dışı Türk eylemleri BM Genel Sekreterinin çabalarını torpilliyor"

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin yasa dışı eylemlerinin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM Genel Sekreteri’nin çabalarına katkıda bulunmadığını söyledi.

Rum Bakan Nikos Hristodulidis: "Yasa dışı Türk eylemleri BM Genel Sekreterinin çabalarını torpilliyor"
A- A A+

Rum Dışişleri Bakanı Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Atina’da Dışişleri Bakanları düzeyinde düzenlenen üçlü görüşmeden sonra Yunanlı ve İsrailli meslektaşları ile yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’nin yasa dışı eylemlerinin bölgede istikrar ve barışı torpillediğini ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM Genel Sekreteri’nin çabalarına katkıda bulunmadığını söyledi. 
 
Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin gerek Güney Kıbrıs gerekse Yunanistan ve aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelere karşı bir dizi eylemle bölgede istisna bir ülke olduğunu ve istikrar ve barış beklentilerini tehlikeye soktuğunu vurguladı.

Rum Bakan, meslektaşlarını Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) devam eden yasa dışı sondaj çalışmaları ve Mağusa’daki eylemler konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Hristodulidis, “Türk eylemleri istikrar ve barışı tehlikeye doğru sürüklüyor ve BM Genel Sekreterinin müzakerelerin Crans Montana’da kesildiği yerden başlaması ve Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde ve iki toplumlu federasyon temelinde çözüm bulunması çabalarına yardımcı olmuyor” dedi.

Bakan, üçlü görüşmenin salgın nedeniyle zor koşullardan gerçekleştirildiğini ülkelerin bölgesel, Avrupa ve küresel düzeyde ikili anlaşmaların sunduğu olumlu olanaklar üzerinde anlaşılarak her zaman karşılıklı saygı, olumlu yakınlaşma ve stratejik anlayışla işbirliklerini güçlendirmesine  ve genişletilmesine olan taahhütlerini gösterdiğine dikkat çekti.

Hristodulidis, çözümlerin uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde, güvenlik, barış ve istikrarın sağlanması ve olumlu bir gündem aracılığıyla bulunduğunu kaydetti.

“Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü İşbirliği barış, güvenlik ve istikrarın ilerletilmesi çabalarının bir parçasıdır” diyen Rum Bakan ayrıca bölgesel gelişmelerin de ele alındığını dile getirdi. 
Christodoulides, İsrail’in, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirme yoluyla bölge için ortak bir vizyon ilerletmesinden dolayı İsrail Dışişleri Bakanını tebrik etti.  

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’ye net bir mesaj göndererek “bölgemiz 19. Yüzyıla geri dönmeyecektir. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.  Dendias, üçlü görüşmenin, verimli bir diyalog beklentisini tehdit eden Türkiye’nin yeni yasa dışı eylemlerinin ağırlığı altında gerçekleştiğini belirtti.

Ankara’nın son yasa dışı NAVTEX’ine ve Mağusa kentinin sahil kesimini açarak BM kararlarının çiğnenmesine ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısının bölgeye yasa dışı ziyaretine de değindi.

Dendias “Gerek dün Lavrov ve bugün Kıbrıs ve İsrail dışişleri bakanları ile temaslarımın merkezinde Türk saldırganlığının engellenmesi yolları ele alındı. Bunun tek tedavisi bölgede istikrar ve barışın yararına olacak şekilde çok taraflı işbirlikleri oluşturulmasıdır” dedi.

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’i bağlayan sıkı bağlar ve ortak değerlerden söz eden Dendias üç ülkenin Uluslararası Hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine gösterdiği saygının altını çizdi. Bu çerçevede İsrail’in Sudan, BAE ve Bahreyn’in ile ilişkilerini iyileştirme kararını selamladı.

Dendias, MEB bölgesinin belirlenmesi yönünde Yunanistan ile Mısır ve İtalya arasındaki anlaşmaları, aynı zamanda Gürcistan ile göçmenler konusunun Uluslararası Lahey Adalet Divanı’nda çözülmesi kararının bölgeye istikrar sağladığını vurguladı ve “modern ülkeler aralarındaki farkları bu şekilde çözüyor. Ya anlaşmalar ya da yetkili örgütler aracılığıyla. Yarım yüzyıllık farkları birkaç ay içinde çözebildiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu davranışlar bölge istikrarı ve barışı için parlak örnekler oluşturuyor” dedi. 
 
Dendias, dün Sergey Lavrov tarafından Yunanistan’ının deniz sınırlarının 12 deniz miline çıkması konusunda yapılan açıklamalardan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi ve “böylece Rusya’nın Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki haklarına karşı olduğu efsanesi de sona ermiş oldu” dedi.

Dendias Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in bölgede güvenliği garanti eden ülkeler olduğunu belirterek üçlü işbirlikleri ile bölgede ortak anlayışlar, ortak cevaplar ve aynı zamanda yeni fırsatlar yarattıklarına vurgu yaptı.  

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri