GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

Rum Savunma Bakanı: "Türkiye’yi Kıbrıs’ın deniz sınırlarının belirlenmesi davetini kabul etmeye çağırıyoruz"

Rum Savunma Bakanı: "Türkiye’yi Kıbrıs’ın deniz sınırlarının belirlenmesi davetini kabul etmeye çağırıyoruz"

Rum Savunma Bakanı Charalambos Petrides, “Türkiye’yi, deniz sınırlarının belirlenmesi amacıyla iyi niyetle ve uluslararası hukuka tam saygıyla müzakerelere katılması ya da Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na başvurması konusunda Kıbrıs’ın davetini kabul etmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Yayın Tarihi: 03/12/20 00:00
okuma süresi: 6 dak.
Rum Savunma Bakanı: "Türkiye’yi Kıbrıs’ın deniz sınırlarının belirlenmesi davetini kabul etmeye çağırıyoruz"
A- A A+

Rum Savunma Bakanı Charalambos Petrides, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Al Arabiya televizyon kanalına verdiği mülakatta, “Türkiye’yi, deniz sınırlarının belirlenmesi amacıyla iyi niyetle ve uluslararası hukuka tam saygıyla müzakerelere katılması ya da Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na başvurması konusunda Kıbrıs’ın davetini kabul etmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Türkiye’nin Maraş’daki eylemleriyle ilgili olarak Petrides, AB ve BM Güvenlik Konseyi’nin tüm açıklamalarına rağmen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözümü yönünde kentin BM yönetimine verilmesi ve tüm yasal sakinlerinin kente geri dönmesi konusunda tüm ilgili kararlarına karşı Varoşa kapalı kentini açmayı hedeflediğini dile getirdi.

Rum Savunma Bakanı, Erdoğan’ın, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm konusundaki pozisyonunun, Güvenlik Konseyi kararlarının öngördüğü ve üzerinde uzlaşmaya varılan, AB ilke ve değerleri ve Avrupa hukukuna dayalı, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne tamamen ters düştüğünü vurguladı.

Türk tahrikleri ve Türkiye’nin Kıbrıs’a karşı yasa dışı eylemleriyle ilgili olarak Rum Savunma Bakanı, "Kıbrıs’ın komşu ve diğer dost ülkelerle bölgesel ya da ikili ya da üçlü bir işbirliği çerçevesi oluşturmaya ve AB’nin Akdeniz güçleri arasındaki işbirliklerini artırmaya ve güçlendirmeye çalıştığı bir dönemde, Türkiye, bölgede kışkırtmaları, gerginlikleri ve tehditleri ve dış politikası temelinde yanlış bilgilendirmeyi seçen tek ülke olmaya devam ediyor” dedi.
 
EastMed Gas Forum’una da değinen Rum Savunma Bakanı, Türkiye’nin ne yazık ki, kendi planlarına ters olan her şeye ve herkese karşı, farklı bir yaklaşım, yayılımcı tavırlar ve saldırgan bir retorik sergileyerek kendisini bundan dışladığına dikkat çekti.

Rum Bakan, Güney Kıbrıs’ın Avrupa ilke ve değerlerine ve aynı zamanda uluslararası hukuku benimseyenlerle işbirliği yapmaktan başka seçeneği olmadığını kaydetti.

“Medusa” tatbikatına da değinen Bakan, bunu çok önemli olarak niteleyerek bunun, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında üçlü işbirliği çerçevesinde, çok sayıda denizci ve hava güçlerinin katılımıyla düzenlenen büyük ölçekte ortak bir tatbikat olduğunu anlattı.

Bunun Doğu Akdeniz’de istikrarın ilerletilmesi amacıyla ülkeler arasında işbirliği ve müşterek çalışma için özel öneme sahip olduğunu belirten Bakan Petrides, "Bu yıl ilk defa Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa'nın bu tatbikata katılmasından dolayı son derece minnettarız. Katılmalarını selamlıyoruz ve iki ülkenin de tatbikata katkısının büyük olacağından eminiz” dedi.

BAE ve Fransa’nın da katılımıyla Medusa tatbikatının bölgedeki işbirliği ve istikrar için daha da önemli olduğuna vurgu yapan Bakan, BAE’nin Doğu Akdeniz’de istikrara olan ilgisi “bizim ve Yunanistan, Mısır ve İsrail gibi diğer ortak devletler için çok önemlidir” dedi.

Bu tatbikatların verdiği mesajla ilgili soruya Petrides, “bunlar, barış ve istikrar yönünde ama aynı zamanda tehdit, tahrik ve saldırganlığa karşı çalışma isteğimizi gösteriyor” diye cevap verdi.

Kıbrıs - BAE işbirliği konusunda Petrides, Kıbrıs’ın körfez ülkelerine en yakın AB üyesi ülke olduğu ve Körfez ile AB arasında oynadığı köprü rolünün çok önemli olduğunu ve AB için dış politika ve siyasi savunmanın hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.
 
İki ülkenin de güçlü işbirliği ve dostluk bağları olduğunu, son dönemde dışişleri bakanları düzeyindeki ortak bakanlar konferansında, iki ülkenin de, ticaret, yatırım, denizcilik, kültür, yüksek eğitim, savunma ve güvenlik gibi pek çok sektörde ikili işbirliği konusunda yenilenmiş bir anlaşma konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

Bakan “BAE’nin Doğu Akdeniz için gösterdiği büyük ilgiyi selamlıyoruz. Gerek ikili gerekse üçlü işbirlikleri beklentilerimiz çok büyüktür”dedi.

Son olarak, Yunanistan ve Kıbrıs’ın bölge ülkeleri ile üçlü işbirlikleri geliştirdiklerini belirten Bakan, işbirliği ve karşılıklı anlayışın tehdit ve zorlukların göğüslenmesinin anahtarı olduğunu vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör