GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

AKEL Sözcüsü: Görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasının yolunun açılmasını umuyoruz

AKEL Sözcüsü: Görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasının yolunun açılmasını umuyoruz

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, AKEL’in dileği ve umudunun, görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasının yolunun açılması olduğunu vurguladı.

Yayın Tarihi: 27/04/21 21:18
okuma süresi: 3 dak.
AKEL Sözcüsü: Görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasının yolunun açılmasını umuyoruz
A- A A+

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in bir televizyon kanalında yayınlanan söyleşisi hakkında yaptığı açıklamada etkin katılım ve özellikle bakanlar kurulunda bir pozitif oy hakkında varılan yakınlaşmaya Anastasiadis'in karşı çıkmasının AKEL’in değerlendirmesine göre büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitlik ilkesini kabul etmediğini ileri sürerek Türk tarafının çözüm zeminin tümüne karşı çıkmak için bu noktayı kullanabileceğine işaret eden Stefanu, AKEL’in 8 Aralık’ta Anastasiadis'e sunduğu öneriyi bir kez daha hatırlattı.

AKEL’in önerisinin çok net olduğunu ve basında da yayınlanmış olduğunu dolayısıyla kimsenin bu öneriyi çarpıtamayacağını belirten Stefanu, AKEL’in konuların birbirleriyle bağlantılı şekilde ele alınmasından söz ettiğinin ve Sn. Anastasiadis’in iddia ettiği gibi konuları birbirlerinden ayırmadığının altını çizdi. “Özellikle de siyasi eşitlik konusu güvenlik ve garantiler meselesiyle bağlantılıdır. Garantilerin ve müdahale haklarının kaldırılmasına ilişkin BM Genel Sekreteri’nin tezini de içeren paket, Guterres Çerçevesi bunu öngörmektedir” diye konuşan Stefanu, BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlik ilkesinde, varılmış olan yakınlaşmalara ve Guterres Çerçevesine bağlılıkta tutarlı olunması gerektiği konusunda AKEL’in ısrar ettiğini vurguladı.

Crans Montana’da yaşananlar hakkında Anastasiadis’in kendi anlatımında ısrar etmesinin şu anda hiçbir şeye hizmet etmediğini, onun dediklerini konferansta yer alan BM Genel Sekreteri de dâhil olmak üzere uluslararası toplumda hiç kimsenin benimsemediğini kaydeden Stefanu, şu anda önemli olanın Cenevre öncesinde Cumhurbaşkanının nasıl bir görüş ve tutum ortaya koyduğu olduğunu söyledi.

“AKEL gayri resmi beşli toplantı öncesinde Kıbrıs Rum toplumunun nasıl hareket etmesi ve nasıl bir tutum ortaya koyması gerektiğini defalarca ve tutarlı bir şekilde ortaya koydu. Kıbrıs Rum tarafının üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçeveden ve yakınlaşmalardan olası çekilmesinin yol açacağı sonuçlar hakkında da değerlendirmelerimizi sunduk. Hepimiz gibi Anastasiadis de sonuca göre değerlendirilecek” diyen Stefanu, AKEL’in dileğinin ve umudunun gayri resmi beşli toplantıda varılacak sonuçla Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede çözümü için, yurdumuzun kurtuluşu, yeniden birleşmesi ve barış için görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasının yolunu açması olduğunu vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.