GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 7 dak.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics: "Tek çözüm BM parametreleridir"

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics: "Tek çözüm BM parametreleridir"

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Kıbrıs sorunu için BM parametreleri ve AB kararları dışında başka bir çözüm olamayacağını belirtti.

Yayın Tarihi: 05/05/21 22:45
okuma süresi: 7 dak.
Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics: "Tek çözüm BM parametreleridir"
A- A A+

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, ülkesinin Güney Kıbrıs’a ve Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına tam desteğini ifade ederek, Kıbrıs sorunu için BM parametreleri ve AB kararları dışında başka bir çözüm olamayacağını vurguladı.

Çarşamba günü Riga’da ülkeye bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüşen Letonyalı Bakan, ülkesinin Kıbrıs’la ilgili pozisyonlarının çok net olduğunu, BM ilkelerine dayalı çözümün AB ve Kıbrıs’ın yararına olacak tek çözüm olduğunu vurguladı ve bu parametreler dışında başka bir çözüm olamayacağını söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı'nın Türkiye’nin iki ayrı devlete dayalı çözüm konusundaki ısrarıyla ilgili soruya Letonya Dışişleri Bakanı, ülkesinin her zaman Kıbrıs sorununun çözümü için BM parametreleri çerçevesinde bir çözümü desteklediğini, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olamayacağını, AB’nin uzun vadeli pozisyonunun, sadece komşularıyla aralarındaki farklılıkları çözen ve toprak bütünlüğüne saygın gösteren ülkelerin AB’a üye olabileceği yönünde olduğunu hatırlattı ve şöyle dedi:

“Bizi en çok ilgilendiren AB’ın rolünün bu konuda daha ortak ve sonuç verici olması, BM sürecini ve müzakereleri nasıl güçlendirebileceğimiz ve Kıbrıs’ın belirlenen temellerde yeniden birleşmesidir."

İki bakanın görüşmelerinin merkezinde Kıbrıs ile Letonya arasındaki ikili ilişkiler ve bunların daha da güçlendirilmesi, Avrupa konuları, AB ve Türkiye ilişkileri, Cenevre konferansı ışığında Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki son gelişmeler, Doğu Ortaklık İlişkileri, okyanuslar arası ilişki, salgın ve yeşil belge ve daha başka bölgesel ve uluslararası konular yer aldı.

Rum Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, görüşmeyi verimli olarak nitelendirerek gelecekte araştırma ve yenilikler alanında işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi konusunda anlaştıklarını, ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesi olanakları olduğunu ve bu konuyu iki ülkenin ticaret odalarının inceleyeceğini söyledi. Turizmle ilgili olarak Letonyalı meslektaşını Kıbrıs’ın 10 Mayıs’tan itibaren hiç kısıtlama olmadan, kapılarını aşı programını tamamlayan turistlere açacağı ve Kıbrıs’ın diğer Orta Doğu ve Doğu Akdeniz ülkeleriyle oluşturduğu çok taraflı işbirlikleri konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Kıbrıs konusuna da değinen Christodoulides şöyle devam etti:
 
“Ne yazık ki Cenevre görüşmesi sonuçları ne bizim ne BM’in ne de AB’nin beklediği gibi oldu. Türk tarafının izlediği pozisyon BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB ortak pozisyonuna ters düşmektedir.”

“Bu pozisyonlar üzerinde anlaşmaya varılan çerçevenin dışındadır ve adanın birleşmesini değil bölünmesini öngörüyor. Bu nedenle Kıbrıs tüm uluslararası toplumun ve ortakların, Kıbrıslıların çıkarlarının kendi çıkarlarından daha üstün olduğu yönünde Ankara’ya bir mesaj vermesi gerektiğini destekliyor”.

"AB’daki ortaklarımızdan ve Letonya’dan Türkiye’ye, AB- Türkiye ilişkilerinin tartışılacağı haziran ayındaki Avrupa Konseyi de dâhil, her yolla net bir mesaj vermelerini bekliyoruz”.

Kıbrıs’la ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı, Güvenlik Konseyi ve AB’ın da net olarak vurguladığı gibi, Kıbrıs sorununa siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon dışında başka bir çözüm alternatifi olmadığı yanıtını verdi ve “mevcut durum ne Kıbrıslı Rumların ne Kıbrıslı Türklerin ne de AB ve uluslararası toplumun seçeneğidir” dedi.

Tüm zorluklara rağmen, BM Genel Sekreterinin önümüzdeki iki üç ay içinde yeni bir gayrı resmi görüşme yönündeki çabalarının devam edeceğini açıklayan Christodoulides, “AB ve üye devletlerden özellikle AB ile olumlu bir gündem oluşması için Kıbrıs sorununa BM kararları temelinde bir çözüm bulunması yönünde ilerleme olması konusunda Türkiye’ye net bir mesaj göndermelerini bekliyoruz” dedi.

Haziran ayındaki Avrupa Konsey sırasında AB’nin tepkisinin ne olması gerektiği sorusuna Christodoulides, mart ayındaki Avrupa Konseyinde haziran ayında Türkiye ile AB arasında olumlu bir gelişme olabilmesi için Kıbrıs sorununun belirlenen çerçevede çözümünde bir ilerleme kaydedilmesinin önemli olduğuna vurgu yapıldığını hatırlattı.

Christodoulides, “Bugünkü durumda, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğiyle ilgili karar almak AB için çok zor olacak. Türkiye AB’ın Kıbrıs’la ilgili gayrı resmi Cenevre konferansına katılmasını kabul etmedi ama Türkiye’nin özellikle Kıbrıs sorununun çözümü yönünde gerekli adımları atması için haziran ayına kadar daha zaman var. AB liderlerinin haziran ayına kadar gelişmeleri dikkate alarak doğru kararları vereceklerine eminim” dedi.

Aynı soruyu yanıtlayan Letonya Dışişleri Bakanı olumlu gündemin pek çok parametreye dayalı olduğu, bölgedeki havanın olumlu olduğu, dolayısıyla AB ile Türkiye arasında gümrük birliği ile halklar arasında iletişim konusunun tartışılabileceği yanıtını verdi.

Letonyalı Bakan bir yıl önce AB’nin Türkiye’nin yasa dışı eylemleri ve Kıbrıs sahillerindeki sondaj çalışmalarıyla ilgili endişeleri olduğunu hatırlatarak “eğer Türkiye tarafından durumda bir yumuşama olursa o zaman AB olumlu yanıt vermelidir aynı şey başka konularda da geçerlidir” dedi.

“Bir dinamik var ve bunun devam etmesini ve olumlu sonuçlar getirmesini umuyorum. Bu durumda Türkiye ile olumlu bir gündem oluşturulabilir ve açık konuları çözebiliriz” diyen Letonyalı Bakan Christodoulides’in ziyaretini çok önemli olarak nitelendirerek bunun 1997’den beri Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanının ilk çalışma ziyareti olduğunu söyledi ve 30 yıllık diplomatik ilişikler açısından sembolik olduğunu vurguladı. 

Dışişleri Bakanı Riga ziyareti sırasında Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits tarafından kabul edilecek ve Parlamento Başkanı Ināra Mūrniece ile görüşecek.

Christodoulides perşembe sabahı Litvanya’nın başkenti Vilnius’a giderek Litvanyalı meslektaşı Gabrielius Landsbergis ile baş başa genişletilmiş görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmede ikili ilişkiler, Kıbrıs’la ilgili son gelişmeler, AB – Türkiye ilişkileri ve daha başka Avrupa ve uluslararası konular ele alınacak.         
 
İki bakanının saat 12.00’de (Kıbrıs saati) basına açıklamalarda bulunmaları bekleniyor. Bundan önce Christodoulides Litvanya Parlamentosu Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.