GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Rum Basını: Yunan casus bellisi ve Kıbrıs

Rum Basını: Yunan casus bellisi ve Kıbrıs

Yunanistan’ın Ege’de çıkacak bir çatışmanın genişlemesini “Casus Belli’ (kasus belli-savaş sebebi) addetmesi ve caydırıcılık mantığının stratejik açıdan, yapılacak bir “Pan Etnik (Rum-Yunan) Konsey” aracılığıyla, Kıbrıs’ı da içermesi gerektiği” öne sürüldü.

Yayın Tarihi: 19/06/22 11:45
okuma süresi: 3 dak.
Rum Basını: Yunan casus bellisi ve Kıbrıs
A- A A+

Haftalık Simerini Türkiye’nin, NATO’nun genişlemesine rıza göstermek için koştuğu şart ve taleplerin kabul edilip edilmeyeceğinin belli olacağı 28 Haziran’daki NATO toplantısının Ege (adaların statüsü) ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler açısından bir istasyon olacağını yazdı.

Haberde  Yunan hükümetinin, bölgesel bir kriz sonrasında Ege’deki adaların askersizleştirilmesi ve egemenliğine dair bir diyaloğa girmesi halinde, savaşı daha başlamadan kaybetmiş olacağı ve daha büyük bir yenilginin başlangıcı olacağı için iktidarda kalamayacağına dikkat çekildi.

Diplomatik kaynakların, Türkiye’nin bu toplantıdan beklediğini alamaması halinde “savaş söylemlerini, sahadaki hareketleriyle de tırmandıracağını” değerlendirdiği kaydedilen habere göre Yunan Silahlı Kuvvetleri, bölgesel ve münferit bir çatışma değil de çatışmanın yayılması durumunda iki amaçla bir “Pan Etnik (Rum-Yunan) Konsey çerçevesinde Kıbrıs için de bir Casus Belli tartışılması gerektiği görüşünde:

“1-Bir krizin ve Trakya’dan Kıbrıs’a kadar bir savaşın daha iyi caydırılması ve göğüslenmesi, 2- Kıbrıs, adalar ve Trakya arasındaki özelliklerince diplomatik eylem şeklinin incelenmesi”

Gazete Yunan Silahlı Kuvvetleri Komutanı’nın izahını özetle şu cümlelerle aktardı:

“Atina’nın yerel bir olayı kabul etmesi söz konusu değildir, savaş yayılacak. Genişleyecek. Yani, Yunan Ordusu’nun, avantajlı olduğunu değerlendirdiği Meriç’te vuracağı mesajını veriyor. Çünkü hem Doğu Trakya’nın hem bir düzlük olması nedeniyle Yunan tarafına, gerekli kuvvetler ile ilerleme ve toprak ele geçirmesine olanak tanıdığı hem de Batı Trakya’nın jeofiziki durumu nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne avantaj sağlamadığı söyleniyor. Türkiye Suriye’ye kuvvet kaydırdığı için Doğu Trakya’daki kuvvetlerini takviye edemez. Ancak bu zamanında savunma yapamayacağı anlamına gelmez. Küçük Asya (Anadolu) kıyılarında ise durum bunun tam tersidir. Yunanistan’ın amfibi kuvvetleri var ancak Türk kıyılarına çıksalar dahi tutunamaz ve Türk karşı saldırısıyla karşılaşır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.