GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

Rum basını: AP yasadışı dinlemeler konusunda Güney Kıbrıs’ı sıkıştırıyor

Rum basını: AP yasadışı dinlemeler konusunda Güney Kıbrıs’ı sıkıştırıyor

Güney Kıbrıs’ın, Yunanistan’da patlak veren dinleme (muhalefet partisinden bir AB milletvekili ve bir gazeteci) skandalı üzerine Avrupa Parlamentosu’nun (AP), dinlemeler konusunda Güney Kıbrıs’ı “sıkıştırmakta olduğu” bildirildi.

Yayın Tarihi: 10/08/22 14:10
okuma süresi: 6 dak.
Rum basını: AP yasadışı dinlemeler konusunda Güney Kıbrıs’ı sıkıştırıyor
A- A A+

Avrupa Parlamentosu dinleme yazılımları Komitesi Başkanı Sophia In 't Veld, Güney Kıbrıs’ta “casus van” skandalıyla ilgili tutuklanan ancak hakkındaki cezai kovuşturma ertelenerek “aklanan” eski MOSSAD ajanı Tall Dilian’a mektup göndererek bir takım sorular yöneltti.

AKEL’li Rum Avrupa milletvekilleri de Rum Adalet Bakanı Stefi Draku’nun, cezaevi müdürü meselesinde dinleme yapıldığını itiraf ettiğine dikkat çekerek, Rum yönetimini sorumlu tuttu, Rum Sözcü ise AKEL’li AP üyelerini, Yunanistan’da cereyan edenlere Güney Kıbrıs’ı karıştırarak popülizm yapmakla suçladı.

Politis’in “AB de Dinlemeler Konusunda Bizi Sıkıştırıyor… Avrupa Parlementosu’ndan Tall Dilian’a Kıbrıs’taki Şirketleriyle İlgili Sorular” başlığıyla manşete çektiği habere göre, Hollandalı Avrupa Milletvekili ve AP dinleme yazılımları komitesi başkanı In 't Veld, Tall Dilian’a mektupla sorular yönelterek izahat istedi.

In 't Veld Dilian’a “Intellexa”nın AB kuralları çerçevesinde işleyen bir şirket olduğunu savunmasına rağmen yapılan incelemelerde Nexa, Wispear/Passitora LTD ve Cytrox ve Senpai gibi bilişim teknolojileri üreten ortaklık şirketi dâhilinde olduğunun saptandığına dikkat çekerek, Intellexa’nın Rum, Yunan, Fransız, Hollanda, Polonya ve diğer AB üyesi ülke hükümetleri ile ilişkisini sordu.

In ‘t Veld Intellexa’nın Wispears/Passitora LTD ve Cytrox Peterbald LTD isimli yan şirketler ile ilişkisini ve bu yan şirketlerin İsrail ile şirket varlığı/ekonomik bağlantısı olup olmadığını sordu. Diğer bir sorusu “Intellexa neden merkezinin AB’de olduğunu ve AB kurallarına uygun işlediğini savunurken, (kısmen) İsrail’de olan şirketlere veya merkezi İsrail’de bulunan yatırımcılara ev sahipliği yapıyor olduğuydu. Kritik diğer bir soru da Predator yazılımını geliştiren Intellexa şirketinin benzeri yazılım olan Pegasus’a sahip NSO ile ilişkisi idi.  

Gazete Hollandalı Avrupa Milletvekilinin Dilian’a yönelttiği soruların Güney Kıbrıs’la doğrudan ilgili olduğunu çünkü Dilian’ın Güney Kıbrıs’ta şirket varlığını sürdürdüğünü, “casus van” konusunda Başsavcılığın hakkında cezai kovuşturma başlatılması kararının ertelenmesi ile “aklandığına” dikkat çekti.

Habere göre AKEL’li AP üyesi Dimitris Papadakis dün basın toplantısı düzenleyerek, Güney Kıbrıs’ta kimlerin yasadışı dinleme kurbanı olduğunu, kimlerin Intellexa şirketinden dinleme sistemi edindiği ve Rum siyasi patilerinin bu tür dinleme sistemleri satın aldığı söylentilerinin doğru olup olmadığını sordu.

Şahsının yasadışı dinleme kurbanı olup olmadığı sorulan Papadakis, EDEK milletvekili Kostis Efstathiu’nun “siyasi partiler telefon görüşmelerini dinleme mekanizmalarına sahip olabilir” sözünü hatırlatarak “açıktır ki kişisel düzeyde dinlendiğimize dair bazı şüphelerimiz var” ifadesini kullandı.

“AB GÜNEY KIBRIS’A YAPTIRIM UYGULAYABİLİR”

Dimitris Papadakis AB’nin Güney Kıbrıs’a, şüpheli şirketlerin faaliyet gösterdiği söylentileri nedeniyle yaptırım uygulayabileceğine de dikkat çekerek “kişisel hakların ihlaliyle bağlantılı ağır bir suçtan söz ediyoruz. Kıbrıs’ta isteyen herkes bu tür yazılımları kolayca edinebilir sözü bile ülkeyi zor duruma sokar” dedi.

Rum Adalet Bakanı Stefi Draku’nun ­Rum yönetiminin elinde dinleme kabiliyetine sahip sistemler bulunduğu itirafı da sorulan Papadakis, bütün ülkelerin ulusal çıkarları için dinleme sistemlerine sahip olduğunu belirterek “mesele, dinleme prosedürlerinin başlama ve bitme noktalarını belirleyen bir çerçeve, bir baraj olmasıdır. Sorularımın çekirdeği de budur. Kıbrıs’ta bu çerçeveler var mı yoksa herkes böyle bir şirkete gidip benzer bir sistem alarak istediğini dinleyebilir mi?” dedi.

“ADALET BAKANI DRAKU’YA SORULAR… “PEGASUS ALDINIZ MI?"

AKEL Avrupa Milletvekili Yeorgiu da günler önce Bakan Draku’ya, cezaevindeki sistemin, cep telefonlarını bloke etme dışında iletişim verilerini toplama kabiliyetine de sahip olduğu açıklaması hakkında yazılı izahat talebinde bulunduğunu ancak henüz bir cevap almadığını belirterek, Draku’ya “Başka kimleri dinlediniz? PEGASUS aldınız mı? Hükümetin elinde dinleme yazılımları var mı? Hükümet bu tür yazılımlar kullandı mı?” sorularını yöneltti.

Yeorgiu “Kıbrıs hükümetinin dinleme yazılımları/ sistemleri satın aldığı anlaşılıyor” dedi, şunları ekledi:

“Bunu, en azından Adalet Bakanı, Cezaevi Müdürü’ne gönderdiği ve dinleme sisteminin olanaklarını kullanması talimatı verdiği mektubuyla itiraf etti. İlgili direktif olmadan kişisel telefon görüşmesi verilerini dinleme, toplama, depolama ve işleme yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu hatırlatırım. Bu, yasadışılığın itirafıdır. Bu Kıbrıs dışında da not edildi ve Kıbrıs hükümetinin ifade vermesi gerekecek.”

Gazete Rum yönetiminin, günlerdir koruduğu suskunluğunu dün bozduğunu ve Sözcü Marios Pelekanos’un, Güney Kıbrıs’ın Yunanistan’daki dinleme skandalına karıştırılmasının “popülizm olduğunu” söylediğini yazdı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.