Güney'deki patlama sonrasında herkes suçu birbirine atıyor...

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Güney'deki patlama sonrasında herkes suçu birbirine atıyor...

Güney'deki patlama sonrasında herkes suçu birbirine atıyor...

Rum Meclisi Savunma Komitesi'nin, 11 Temmuz'da "Evangelos Florakis Deniz Üssü"nde meydana gelen patlamayla ilgili gelişmeleri ele almak üzere dün ikinci kez toplandığı; toplantıda herkesin birbirine sorumluluk yükleme yarışına girdiği haber verildi.

Güney'deki patlama sonrasında herkes suçu birbirine atıyor...
A- A A+

Fileleftheros gazetesi, "Sorumluluklar İçin Birbirlerini Boğazlıyorlar... Aleyhindeki Entrikalar Hakkında Papakostas'ın Şikayetleri, Polise İfade Verecek" başlıkları altında verdiği haberinde, dünkü Savunma Komitesi toplantısının yoğun bir atmosfer içerisinde gerçekleştiğini yazdı.

Habere göre yaşanan patlamanın ardından istifa eden Savunma Bakanı Kostas Papakostas, patlayıcı maddenin deniz üssüne taşınmasına kendisinin karar verdiğine ilişkin iddialara sert tepki gösterdi. Papakostas, Savaş Malzemeleri eski Müdürü olan Üçüncü Tugay Komutan Yardımcısı Yorgos Georgiadis'e işaret ederek, patlamayla ilgili kendisine sorumluluk yüklenmesi çabasında entrikaların çevrilmekte olduğunu savundu.

Gazete Papakostas'ın itirazları ve bazı bildikleriyle ilgili polise ifade vereceğini yazdı.

Patlamayla ilgili cezai soruşturma devam ettiği için dünkü toplantıda birçok sorununun yanıtsız kaldığını kaydeden gazete, Rum İstihbarat Teşkilatının (KİP) konuyla bir ilgilerinin olmadığını söylediğini; İtfaiye Birimi ve Papakostas'ın danışmanının patlamayla ilgili sorumluluk yüklenmekten kaçındığını aktardı.

BİSBİKAS BELGELERİ YAKACAK

Milli Muhafız Ordusu eski Komutanı Korgeneral Konstandinos Bisbikas'ın Pazartesi günü adaya gelecek olması ve Çarşamba günkü Savunma Komitesi toplantısına katılmasıyla olacakların merakla beklendiğini belirten gazete, Bisbikas'ın adaya gelirken, patlayıcı yükün taşınması konusunda siyasi ve askeri yetkilileri "yakacak" belgeleri de beraberinde getireceğinden bahsedildi.

"ÜST DÜZEY YETKİLİLER GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ" İZLENİMİ

Savunma Komitesi üyesi milletvekilleriyle konuşan Alithia gazetesi, Milletvekillerinin, söylenilenlerden, üst düzey yetkililerin görevlerini yerine getirmedikleri, böyle önemli bir konunun teknisyenlerin eline bırakıldığı izlenimine sahip olduklarından bahsettiklerinin aktardı.

Toplantıya katılan aileler de söylenenlere ilişkin rahatsızlıkları dile getirdiler.

PANDELİDİS KONUŞTU

Politis gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Diplomatik Bürosu Müdürü Leonidas Pandelidis dünkü toplantında ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Gazete elde ettiği bilgilere göre Pandelidis'in patlamayla ilgili olarak polise 300 belge sunduğunu kaydetti.

Pandelidis, yükle ilgili yabancı ülkelerin müdahalesine ilişkin, Güney Kıbrıs'ın, geminin yüküyle ilgili olarak aralarında ABD, Fransa, Suriye ve İran'ın olduğu ülkelerden bilgi aldığını söyledi.

KOMİTE RAPOR HAZIRLAYACAK

Alitiha gazetesi Rum Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Yorgos Varnavas'ın, Komite'nin, patlamayla ilgili olarak kendi raporunu hazırlayacağını ifade etti.

AÇIĞA ALINMALAR SALI GÜNÜ

Öte yandan Fileleftehros gazetesi, patlamayla ilgili soruşturma yapan polisin, önümüzdeki Salı günü açığa alınmalar konusunu Rum Başsavcı Petros Kliridis'in önüne koyacağını yazdı.

Polis ile Kliridis'in görüşmesinin dün kesinleştiğini kaydeden gazete, polisin Kliridis'e sunacağı raporunda araştırmalar sonucunda elde edilen sorumluluklar kaydedilecek ve bazı kişilerin açığa alınması konusunda önerilerde bulunulacak.

Gazete bir başka haberinde de, patlamayı araştırmak üzere oluşturulan Komiteden sorumlu polis Poliniu'nun, başkanlık, bakanlılar, basın ve diğer kişi ve kurumlara patlamayla ilgili belgelerin kendisine teslim edilmesi mesajını vermesi üzerine, dün, belge verilmesiyle ilgili 30 çağrıda bulunulduğunu yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri