Erdoğan'ın sözlerine tepkiler sürüyor

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Erdoğan'ın sözlerine tepkiler sürüyor

Erdoğan'ın sözlerine tepkiler sürüyor

Kıbrıs sorunu ve zor durumda bulunan Rum ekonomisinin, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama ve Vasiliko elektrik santralinin tahrip olmasıyla daha da kötüleşmesi nedeniyle gerilen Rum siyasi camiası, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde söyledikleri üzerine birleşti.

Erdoğan'ın sözlerine tepkiler sürüyor
A- A A+

Fileleftheros "Onları Erdoğan Birleştirdi… Partilerin Türk Tahriklerine Karşı Müşterek Tavrı… Cenevre'ye İlişkin Değerlendirme ve Yaklaşımlar Farklı" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Cenevre üçlü görüşmesine ilişkin bilgilendirmesine devam ettiği Rum Ulusal Konseyi'nin dünkü toplantısında "En azından Erdoğan bizi birleştirsin" çağrısı yaptığına dikkat çekti.

Gazete, Konseyin toplantısında oy birliği ile, Erdoğan'ın KKTC'de söylediklerini "kabul edilemez ve tahrik edici" olarak nitelendiği ve "kınandığı" karar alındığını, kararın toplantı sonrasında Rum Sözcü Stefanos Stefanu tarafından okunduğunu yazdı.

Habere göre kararda, Erdoğan'ın açıklamalarının "yürütülmekte olan ve yoğunlaştırılmış müzakereler aşamasına giren iki toplumlu diyaloğu mayınladığı" iddiasında bulunuldu. Erdoğan'ın Kıbrıs sorununa ilişkin söylem ve davranışlarının Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas tarafından BM Genel Sekreteri'ne, Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri'ne ve Avrupa Birliği'ne şikâyet edildiğine dikkat çekilerek, "Meclis ve siyasi partiler tarafından da şikâyet ve girişimlere çeşitli istikametlerde devam edilecek" denildi.

Gazete Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'nun da Erdoğan'ın söylemlerini şikayet için çeşitli girişimlerde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Omiru Avrupa Parlamentosu Başkanı ve AB üyesi ülkelerin parlamento başkanlarına, Parlamentolar Arası Birlik Başkanı'na, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi Başkanı'na, AP'deki siyasi grup başkanlarına ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı'na Erdoğan'ı şikayet ettiği mektuplar gönderdi.

Mektuplarında "BM kararlarına da aykırı olan açıklamaları, müzakerelerin varacağı nokta konusunda hiçbir iyimserliğe yer bırakmıyor. Uluslararası camianın Ankara'ya baskı yapması şarttır" iddiasında bulunan Omiru, Rum tarafının müzakere sürecinin başlangıcı itibarıyla prosedüre bağlı kaldığını savundu. Omiru Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinde ortaya koyduğu tavrı "uzlaşmaz" diye niteledi ve "Kıbrıs Türk tarafı işgal bölgelerindeki yasadışı oluşumun de jure tanınmasını ve Kıbrıs'ın siyasi açıdan eşit iki devlete bölünmesini hedefliyor" görüşünü ileri sürdü.

HRİSTOFYAS'IN ŞİKÂYET MEKTUBUNUN İÇERİĞİ

Haravgi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dünkü Konsey kararı öncesinde BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri ve AB'ye 20 Temmuz günü gönderdiği şikayet mektubunun içeriğine yer verdi.

Gazete, "güvenilir bilgilere" dayanarak, Erdoğan'ı "7 Temmuz'da Cenevre'de BM Genel Sekreteri ile iki lider arasında uzlaşılanları tek taraflı olarak erozyona uğratmakla" suçlayan Hristofyas'ın mektubunda savunduklarını şöyle aktardı:

"Çünkü açıklamaları ile Maraş'ın, Omorfo'nun (Güzelyurt) ve Karpaz'ın iadesini reddetti ve bu şekilde her türlü toprak düzenlemesi formülünü engelleyerek Türk askerlerinin çekilmesini de gündem dışı bıraktı. Sayın Erdoğan Türkiye'nin ana hedefinin Kıbrıs sorununu çözmek değil, Kıbrıs'ın işgal bölgelerindeki yasadışı oluşumu daha da yükseltmek olduğunu açıkça ortaya koydu.

Kıbrıs sorunu çözülecekse bütün tarafları n aynı iyi niyeti göstermesi gerekir. Şimdi Türkiye'ye şu güçlü mesajın verilmesinin tam zamanıdır: Ankara BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına, AB ilke ve değerlerine ve Avrupa müktesebatına uygun uzlaşılmış zemin çerçevesinde çözüm bulunmasına somut şekilde katkı koymalıdır. Aynı zamanda Ankara'ya, AB'ye ve üye ülkelere karşı üstlendiği bütün yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olduğu söylenmelidir."

AKEL DE ŞİKÂYET MEKTUPLARI GÖNDERDİ

Gazete haberinin "Müzakerelerin Temeline Bomba" başlığıyla ayırdığı bölümünde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun da BM Genel Sekreteri'ne, AB'ye ve Avrupa Parlamentosu Başkanı'na şikayet mektubu gönderdiğini bildirdi.

Gazeteye göre, Kiprianu, dünkü Ulusal Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın sözlerinin "Ekim'deki yeni üçlü görüşme görüntüsü önünde müzakerelerin yoğunlaştırılmasıyla ilerleme sağlanabilmesi yönünde çaba harcanan bir dönemde prosedürü dinamitlediğini" iddia etti.

Kiprianu "Sayın Erdoğan, kabul edilemez davranışı ile müzakerelerin temeline bomba koymuş gibi oldu" dedi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan da "Sayın Erdoğan toprak, mülkiyet ve Kıbrıs sorununun bütün başlıklarına ilişkin meseleleri en kesin, alaycı ve sinsi şekilde netleştirdiği andan itibaren Sayın Eroğlu'nun müzakerelerde hangi şartlarda görüştüğünün netleştirilmesi gerekir" görüşünü savundu.

RUSYA "ÇOK SERT" BULDU

Gazete "Rusya'dan Sert Tepki… Moskova Erdoğan'a BM Güvenlik Konseyi Kararlarını Hatırlatıyor" başlıklı haberinde ise, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Lukasevic'in Erdoğan'ın KKTC'de yaptığı açıklamaları 'çok sert' bulduğunu ve "Ancak BM Güvenlik Konseyi karlarına uyulması, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine olanak tanır" dediğini yazdı.

Habere göre ülkesinin, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere her konuda, Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen ve istisnasız uyulmasından yana olduğunu söyleyen Sözcü şunları söyledi:

"Bilindiği gibi Güvenlik Konseyi'nin 541 (1983) ve 550 (1984) sayılı kararları BM'nin bütün üyelerine, Kıbrıs Cumhuriyeti dışında hiçbir Kıbrıs devletini tanımamalarını, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı göstermelerini, Kıbrıs adasının kuzeyindeki ayrılıkçı oluşuma hiçbir şekilde yardım etmemelerine işaret eder."

Sözcü Lukasevic Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak Rusya'nın "Kıbrıs sorununa adil, yaşayabilir, BM Güvenlik Konseyi karlarına, 1977-79 Doruk Anlaşmaları'na dayalı ve dış baskı olmadan Kıbrıs toplumları tarafından kapsamlı bir çözüm bulunmasına destek vermeyi sürdüreceğini" de söyledi.

Politis Rum Ulusal Konseyi'nin, oy birliğiyle aldığı "Erdoğan'ı kınama kararına" ilişkin haberi "Erdoğan Bize Yardımcı Oldu" başlığıyla okurlarına aktardı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri