Rum Basını iddia etti: "Downer derin hayal kırıklığı içerisinde"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Rum Basını iddia etti: "Downer derin hayal kırıklığı içerisinde"

Rum Basını iddia etti: "Downer derin hayal kırıklığı içerisinde"

İddiaya göre, Downer yakın çevresine; "belki bu şekilde müzakerelerde daha fazla devam etmenin anlamı olmadığını ve bu yüzden de liderlerin yapacakları tam gün görüşmelerle arasına mesafe koyacağını" söyledi. Erdoğan'ın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarının bir oyun olmadığını ve Erdoğan'ın söylediği her şeyi gerçekten kastederek söylediğini düşündüğünü belirten Downer, gelecek Pazartesi görüşmeye katılmasının ardından Avustralya'ya gideceğini ve "belki bir daha hiç dönmeyeceğini" ifade etti.

Rum Basını iddia etti: "Downer derin hayal kırıklığı içerisinde"
A- A A+

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında dün ilki gerçekleştirilen tam gün müzakerede, Kıbrıs Türk tarafının "ayrı uluslararası ilişki kurabilme" talebinde bulunduğu, ayrıca kamu yönetimine ilişkin çok sayfalı bir belge sunduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi "Ayrı Uluslararası İlişkiler İstiyorlar – Eroğlu Dün Kamu Yönetimi Konusunda Belge Sundu" başlığı altında verdiği haberinde, Eroğlu ile Hristofyas arasında dün ilki gerçekleştirilen ve dört buçuk saat süren tam gün görüşmede, "uluslararası ilişkiler" konusunun ele alındığını, ayrıca Kıbrıs Türk tarafının kamu yönetimi konusunda belge de sunduğunu iddia etti.

Gazete, görüşmenin başında Hristofyas'ın, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Temmuz Barış Harekatı sebebiyle yaptığı açıklamaları gündeme getirdiğini; Eroğlu'nun ise, "Kıbrıs Rum tarafının Erdoğan'ın açıklamalarını yanlış yorumladığını" söylediğini yazdı.

Habere göre Eroğlu, "Kıbrıs Rum tarafının Erdoğan'ın açıklamalarını yanlış anladığını, Erdoğan'ın açıklamalarıyla müzakere sürecinin hızlanmasına katkı koymayı amaçladığını" ifade etti.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK VAR

Gazete, dünkü görüşmede uluslararası ilişkiler ve anlaşmalar konuları görüşülürken taraflar arasında fikir ayrılığının olduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü.

Kıbrıs Türk tarafının "oluşturucu devletçiklerin uluslararası anlaşmalar imzalayabilmesi" tezinde ısrar ettiğini savunan gazete, Kıbrıs Türk tarafının buna ek olarak, "merkezi hükümetin anlaşmalara engel olabileceği" şeklindeki eklemesinin ise, oluşturucu devletçiklerin sahip oldukları veto hakkıyla etkisiz hale geleceğini iddia etti.

Gazete, taraflar arasındaki bu uzlaşmazlığın, egemenlik konusundaki karşılıklı özlü tezlere ilişkin olmasından ötürü, aşılacak gibi görünmediği yorumunda da bulundu.

Kıbrıs Türk tarafının dünkü görüşmede ayrıca, kamu yönetimine ilişkin çok sayfalı bir belge sunduğunu ve belgenin Kıbrıs Rum tarafınca incelenebilmesi için görüşmeye yaklaşık bir buçuk saat ara verildiğini belirten gazete, belgede karar alma mekanizması konusunun gündeme getirildiğini ileri sürdü.

Habere göre Kıbrıs Türk tarafı belgede "müdür ve müdür muavinlerinin birlikte karar almasını" ön görüyor.

Gazete, konunun dün görüşülmediğini, danışmanlar Kudret Özersay ve Yorgos Yakovu'nun Perşembe günü yapacakları görüşmeye havale edildiğini de ileri sürdü.

Gazete haberinde ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile Eroğlu'nun görüşme sonrasında yaptıkları açıklamaları da yansıttılar.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini "Tayyip Konusunda Tavır Alın – Hristofyas BM'den Tavır Belirlemesini İstedi" başlıkları altında verirken, Hristofyas'ın dünkü görüşmede BM'den, Erdoğan'ın açıklamaları konusunda tavır almasını talep ettiğini yazdı.

Habere göre Hristofyas'ın bu ifadeleri üzerine ise Eroğlu; "müzakerelerin açıklamalar aracılığıyla gerçekleştirilmediğini" belirterek "Erdoğan'ın müzakerelere yardımcı olmayı arzuladığını" söyledi.

Gazete ayrıca, Eroğlu'nun görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, dünkü müzakerelerde "ilerleme kaydedildiğini" söylediğini belirtirken Buttenheim'in açıklamalarını da yansıttı.

Simerini gazetesi "Erdoğan Müzakereleri Bloke Ediyor – Buttenheim Sorun Yaşandığını Söyledi Ancak Açıklık Getirmedi" başlıkları altında verdi.

Liderlerin dünkü görüşmesinde, büyük olasılıkla Erdoğan'ın açıklamalarından kaynaklanan bir sorunun yaşandığını, Buttenheim'in bu sorunun varlığını doğrulamasına karşın daha ayrıntılı bilgi vermediğini yazan gazete, liderlerin müzakerelerin içeriğine ilişkin gizliliğin korunması yönünde karar aldıklarına da değindi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in dünkü görüşmede yer almadığını ve ancak üçüncü tam gün görüşmeye katılmasının beklendiğini belirten gazete, Downer'in BM Genel Sekreteri Ban'ın Güvenlik Konseyi'ne sunmaya hazırlandığı iyi niyet misyonu raporunun hazırlanmasında yer almak amacıyla New York'ta bulunduğunu ileri sürdü.

Alithia "Yoğunlaştırılmış Müzakereler Yoğun Bakımda – Eroğlu ve Hristofyas Eski Tezleri İçeren Belgeler Sundular" başlığı altında verdiği haberinde, liderlerin dün müzakere masasına yeni herhangi bir şey koymadıklarını ve eski tezlerini yinelediklerini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının masaya, biri uluslararası ilişkiler diğeri ise kamu yönetimine ilişkin iki adet belge koyduğunu ancak ikinci konunun, Hristofyas'ın şu anda ele alınacak ana başlıklar arasında yer almadığı gerekçesini öne sürmesi üzerine danışmanlara havale edildiğini yazan gazete, uluslararası ilişkiler konusunda da tarafların tezlerini ortaya koyduklarını belirtti.

Habere göre Kıbrıs Türk tarafı, kurucu devletçiklerin uluslararası anlaşmalar imzalayabilmelerini savunurken, Kıbrıs Rum tarafı ise, kurucu devletçiklerin sadece ticari ve kültürel boyuttaki uluslararası anlaşmalara imza atabilmelerini talep ediyor.

Gazete, dünkü görüşmede Kıbrıs Türk tarafının bu önerisine "kurnazca" bir ekleme yaparak "kurucu devletçiklerin istedikleri anlaşmayı imzalayabilmeleri ancak bu anlaşmaların merkezi yönetimin onayından geçmesi" eklentisini yaptığını da ileri sürdü.

Gazete, Hristofyas'ın ise dünkü görüşmede, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la varılan uzlaşı noktalarının doğrulanması talebini yinelediğini belirtti.

DOWNER DERİN HAYAL KIRIKLIĞI İÇERİSİNDE

Öte yandan gazete, Downer'in Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin gidişatı ve Erdoğan'ın açıklamalarından ötürü derin bir hayal kırıklığı içerisinde olduğunu da iddia etti.

İddiaya göre, Downer yakın çevresine; "belki bu şekilde müzakerelerde daha fazla devam etmenin anlamı olmadığını ve bu yüzden de liderlerin yapacakları tam gün görüşmelerle arasına mesafe koyacağını" söyledi. Erdoğan'ın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarının bir oyun olmadığını ve Erdoğan'ın söylediği her şeyi gerçekten kastederek söylediğini düşündüğünü belirten Downer, gelecek Pazartesi görüşmeye katılmasının ardından Avustralya'ya gideceğini ve "belki bir daha hiç dönmeyeceğini" ifade etti.

Haravgi gazetesi ise haberi; "Erdoğan'ın Kışkırtıcı Açıklamaları Müzakerelerde Gündeme Getirildi – BM Müzakerelerin Gizliliğinin Sağlanmasını İstiyor" başlığıyla verdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri