Başpiskopos İkinci Hrisostomos: "Kıbrıslı Türklere evler yapalım"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

Başpiskopos İkinci Hrisostomos: "Kıbrıslı Türklere evler yapalım"

Başpiskopos İkinci Hrisostomos: "Kıbrıslı Türklere evler yapalım"

Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos'un dün, "Gençlik Diyalogu Forumu" çerçevesinde Kıbrıslı Türk, Rum, Filistinli ve İsrailli gençleri kabul ettiği bildirildi.

Başpiskopos İkinci Hrisostomos: "Kıbrıslı Türklere evler yapalım"
A- A A+

Simerini gazetesi Hrisostomos'un, öğrencileri kabul ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, bu görüşmenin amacının, farklı din ve kültürlerden insanlar arasında iletişimin olabileceğinin görülmesi için çocukların bir araya gelmeleri ve birlikte biraz vakit geçirmeleri, ayrıca dinlerin insanları ayırmadığı birleştirdiği mesajının verilmesi olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Haberi "Hrisostomos... 'Kıbrıslı Türklere Evler Yapalım'... Kıbrıslı Türkler Daha İyi Biliyorlar " başlıklarıyla veren gazete, Hrisostomos'un KKTC'den olan çocuklarla ilgili karşılaşılan bir "sorundan" bahsettiğini kaydetti.

Hrisostomos, Güneye 10 Kıbrıslı Türk çocuğun geçeceği yönünde önceden anlaşma sağlandığını ancak bunların yarısının "yerleşik" diye nitelendirdiği çocukların oluşturduğunu ve Güneye geçemediklerini söyledi.

Bu sorununun aşılması dileğini belirten Hrisostomos, bugün de KKTC'ye ziyaretin gerçekleştirileceği "anlaşmaya varılan programı uygulamaya hazır olduklarını" ifade etti.

Rum gazetecinin ifadesiyle "İşgal bölgelerinde yaşayan ve her gün kolonizasyon ve işgal sorunuyla karşılaşan çocuklara ne mesajı yolladığı" sorusuna Hrisostomos, "Kıbrıslı Türkler, kendilerinin ne çektiğini bizden daha iyi biliyorlar" dedi ve "Türkiye her istediğini yaparken, kendilerinin (Kıbrıslı Türkler) sesi yoktur" iddiasında bulundu.

Hrisostomos, "Kıbrıslı Türklerin de kendi vatanlarında göçmen olduğunu", "iki toplumun asırlarca mutlu bir şekilde yaşadığını ve bunun gelecekte de olabileceğini" söyledi.

"Kapıların açılmasının, iki toplumun birlikte yaşayamayacağı anlayışını yıktığını" söyleyen Hrisostomos, "o günlerde, tepki gösteren yerleşikler dışında, gerek Kıbrıslı Rum, gerekse Kıbrıslı Türklerin, evlerini ve mülklerini ziyaret ederken, birbirlerini mutlulukla kabul ettiklerini" savundu.

Hrisostomos ayrıca "en iyi çözümün, herkesin kendi ev ve mülküne gitmesi olduğunu" savunarak "kuzeyde kalmak isteyen Kıbrıslı Türklere ev yapmalarına ve kendi (Rumların) evleri dışında istedikleri yerde kalmalarına yardım etmeye hazır" olduklarını iddia etti.

Gazete ayrıca Hrisostomos'un, "özgür bölgelerde kalmak isteyen Kıbrıslı Türklere yardım etmeye hazır olduğunu" dile getirdiğini de kaydetti.

Fileleftheros gazetesi de haberi "Farklı Dinlerdeki Gençlerin Diyalog Forumu... Başpiskopos Hrisostromos, 'Dinlerin Birleştirdiğine, Bölmediğine' İşaret Etti" başlığıyla verdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri