DİKO'nun şartları, AKEL'le işbirliğinin devamını zorlaştırdı

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.57

8.60

$

7.31

DİKO'nun şartları, AKEL'le işbirliğinin devamını zorlaştırdı

DİKO'nun şartları, AKEL'le işbirliğinin devamını zorlaştırdı

DİKO'nun koalisyonda kalmak için ortaya koyduğu sert şartlar, AKEL-DİKO işbirliğinin devamını zorlaştırdı. AKEL ile Rum Başkanlık Köşkü, sözkonusu önerileri, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'ı "vesayet altında bir başkan" haline getireceği ve "hükümet programını değiştireceği" gerekçesiyle görüşmeye bile yanaşmıyor.

DİKO'nun şartları, AKEL'le işbirliğinin devamını zorlaştırdı
A- A A+

DİKO Başkanı Marios Karoyan ise parti içinde yaşadığı sorunlara işaret ederek, koalisyon ortağına ve Başkanlığa baskıyı artırıyor.

"KOALİSYON İÇİN TEHLİKE"

Politis gazetesi, "Koalisyon İçin Black Out Tehlikesi… AKEL, DİKO'nun Şartlarını Kabul Etmiyor… AKEL Kişi Listesi Hazırladı" başlıklı manşet haberinde, DİKO Başkanı Marios Karoyan ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun dün öğleden sonra gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Paris ziyaretinden dönüşünü bekleme konusunda uzlaşıldığını yazdı.

Habere göre Hristofyas'ın Paris'e bugün gidecek olmasından dolayı koalisyon ortakları (Hristofyas-Kiprianu-Karoyan) Çarşambadan (yarın) sonra görüşecek. Kabine değişikliğinin hafta sonuna kadar yapılmasına ilişkin katı takvimin gözden geçirileceği de belirtiliyor.

"AKEL LİSTE HAZIRLADI"

AKEL, DİKO'nun koalisyonda kalıp kalmayacağı havada olduğundan ve kabine dışında kalacak isimler kesinleştirilmediğinden, geniş kabul görecek kişilerden bir isim listesi hazırladı ve ilk nabız yoklamalarına başladı.

Gazete özetle şunları yazdı:
"Diğer siyasi partilerin muhtemel geniş tabanlı hükümette yer almak istememelerinden dolayı AKEL ve DİKO halen şahsiyetler hükümeti oluşturma konusunda uzlaştı ancak işbirliğinin devamına ilişkin şartlarda anlaşmazlık sürüyor. Bu unsur, DİKO'nun hükümette kalmasını kuşkulu kılıyor. DİKO'nun olası ayrılışı ise Başkanlığın planlarını tamamen değiştiriyor çünkü böyle bir senaryoda kabinedeki değişiklik geniş kapsamlı olacak.

Marios Karoyan'a partisinde artık sayıları ikiye çıkan fraksiyon temsilcileri tarafından yapılan 'koalisyondan ayrılma' baskıları artıyor. Karoyan da DİKO'nun geçen Perşembe günü sunduğu ancak Başkanlık'ta 'Hristofyas'ı vesayet altında bir başkan haline getireceği ve hükümet programını değiştireceği' gerekçesiyle görüşülmeyen önerilerinin uygulanması yönündeki baskılarını artırıyor.

"DİKO BÜTÜN OLASILIKLARI TÜKETMEK İSTİYOR"

Baskılara rağmen DİKO, koalisyondan ayrılmadan önce bütün olanakları tüketmek istiyor çünkü hükümetten şimdi çekilmesi, hem deniz üssündeki patlamayla ilgili sorumluluk üstlendiği şeklinde algılanacak, hem de 2013'teki başkanlık seçimlerinde, Marios Karoyan da dâhil olmak üzere, partiden birinin adaylığını destekleme olanağını sıfırlayacak.

Köşk ve AKEL, DİKO'nun başkanlık seçimleri konusunu şantajcı şekilde ortaya koymadığını savunuyor. DİKO'nun, başka şartlar altında, koalisyonda kalması halinde, 2013 seçimlerinde koalisyon ortaklarının kendi (DİKO) adayını desteklemesi gerektiği mesajını başka yollarla gönderdiği teyit ediyor.

DİKO'da, kabine değişikliğinin yapılacağı zemine ilişkin şartların netleştirilmesi konusu askıda kaldığı sürece, isimlerin tartışma konusu yapılmayacağı söyleniyor. AKEL'de ise halen isim listesi belirleniyor. Edinilen bilgilere göre AKEL'in listesindeki bazı isimler geniş kabul görecek kişilerden oluşacak. Soru, bunlardan hangilerinin kabinede yer almayı kabul edeceğidir.

OLASI KABİNE DEĞİŞİKLİKLERİ

DİKO, hükümette kalırsa, kabinedeki üç bakanlığı elinde kalacak. AKEL de üç bakanlığını koruyacak, geriye kalanlar parti etiketi olmayan kişilerle doldurulacak. Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu, Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis, Ticaret Bakanı Andonis Pashalidis (gitmesini DİKO istiyor) ve bazı şartlar altında, Dışişleri Bakanlığı'yla ilgilendiği yolunda bilgiler bulunan Ulaştırma Bakanı Erato Kozau Markulli'ye kapı görünecek. Savunma Bakanı ile Dışişleri Bakanı'nın gidişine kesin gözüyle bakılıyor. Dolayısıyla kabinede 5-6 değişiklik bekleniyor.

İyi bilgi sahibi kaynaklar, DİKO'nun, Dışişleri Bakanlığı'nı elinde tutmak ve Başpiskoposluk'un arzusu olan Eğitim Bakanlığı'nı almak istediğini söylüyor. Dimitris İliadis, büyük ihtimalle, Tarım bakanlığıyla paralel yürüttüğü Savunma Bakanlığı'nda kalacak ve Tarım Bakanlığı'nı bırakacak."

"KAROYAN'A AĞIR BASKI VAR"

Politis, "DİKO… Karoyan İçin Çember Daralıyor" başlıklı haberinde ise DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın kendi partisinden çok ağır baskı gördüğünü; koalisyondan çekilme yönündeki mesajların artık sadece parti içerisindeki katı çizgi fraksiyonundan değil, ılımlılar olarak adlandırılan fraksiyondan da geldiğini yazdı.

Gazete, Athina Kiriakidu'dan sonra Parti Yürütme Kurulu üyesi Nestoras Nestoros'tan da hükümetten ayrılma çağrısı geldiğini; Marinos Muşuttas'ın ise müteveffa babası Nikos Muşuttas'ın ve üç ay önce ölen Akis Kleanthus'un anma törenine katılmaması nedeniyle Karoyan'a açık mektupla saldırdığını yazdı.

Fileleftheros gazetesi hükümetle ilgili haberleri "Anrdros-Karoyan Kulak Kesildi, Başkanlığı Bekliyor… Kabine Değişikliğine İlişkin Görüşme Paris Dönüşü" ve "DİKO'da 'Boşanma' Baskıları Artıyor" başlıklarıyla aktardı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri