Pasidi ekonomik önlemlere tepki gösteriyor

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Pasidi ekonomik önlemlere tepki gösteriyor

Pasidi ekonomik önlemlere tepki gösteriyor

Rum Hükümetinin, 11 Temmuz'daki patlamanın ardından büyüyen ekonomik sorunların aşılması için hazırlamaya çalıştığı ekonomik önlemler paketine Rum Kamu Çalışanları Sendikası (PASİDİ)'nın tepki gösterdiği bildirildi.

Pasidi ekonomik önlemlere tepki gösteriyor
A- A A+

Fileleftehros gazetesi "Önlemlere PASİDİ Engeli... İşçinin Kazanılmış Hakları" İçin Veto..." başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Rum Maliye Bakanı himayesinde Rum Hükümet yetkilileri ile siyasi partiler bugün, ekonomik önlemler paketine nihai şeklini vermek üzere üçüncü kez toplanıyorken, PASİDİ'nin bu pakete ilişkin tepkilerini dile getirdiğini ve harekete geçme uyarısında bulunduğunu belirtti.

Habere göre gazeteye konuşlan PASİDİ Başkanı Andreas Hristodulu, kamu çalışanın çıkar ve haklarına zarar verecek önlemlerin tek taraflı dayatılması durumunda harekete geçeceklerini ifade ettiğini aktardı.

Hristodulu, Kamu çalışanlarının, diyalog olamadan, yıllardır şekillenen işçi haklarının azaltılmasını kabul etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Her bölümden çalışanların temsil edildiği örgütün genel konseyinin bugün olağanüstü olarak toplanacağını kaydeden gazete, PASİDİ'yi rahatsız eden en büyük "dikenin", Hükümetin, emeklilik sitemini yeninden düzenlemesi olduğunu kaydetti.

KEVE İLE OEV EK ÖNLEMLERİN ALINMASINI İSTİYOR

Gazete bir başka haberinde Rum İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu (OEV) ile Rum Ticaret ve Sanayi Odasının (KEVE) 11 Temmuz'da deniz üssünde meydana gelen patlamanın ekonomi üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi için Rum Hükümetinden ek önlemler almasını istediğini aktardı.

Habere göre OEV Enerji Komitesi de yaptığı açıklamada, devletin enerji politikasının yerinden planlanması için uygun bir zaman içerisinde bulunduklarına işaret etti.

Komite; Vasiliko Elektrik Santralinin hemen onarılmasını, doğalgaz kullanımı sürecini hızlanmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının ileri götürülmesi gibi isteklerde bulundu.

KEVE Başkanı Manthos Mavromatis, Maliye bakanlığının öneri içerisinde, 2011'de gelirlerin artırılması, 2012'de de giderlerden tasarruf edilmesinin yer aldığına işaret ederek, tasarruflara 2011 yılında başlamasının ekonomi açısından daha iyi olacağını düşündüklerini belirtti.

Öte yandan Alithia gazetesi Mavromatis'in, Vasiliko Elektrik Santralindeki yıkımdan kaynaklanan enerji krizinin ekonomide büyük yaralar açtığından bahsettiğini aktardı.

Habere göre 8 saatlik çalışma içerisinde günlük iki saatlik elektrik kesintilerinin, ortalama olarak ekonomik faaliyetlerinden ve şirketlerin çalışma zamanından yüzde 25 kaybın yaşanmasına sebep olduğunu ifade eden Mavromatis, bunun, ekonomiye çok büyük bedelinin olacağını ve sonuç olarak ekonomik durgunluğa gireceğini söyledi.

MENKUL KIYMETLER BORSASININ SATILMASINA TEPKİ GÖSTERİLİYOR

Öte yandan Alithia gazetesi, Rum Hükümetinin, ne yönetim kurulu, ne müdür, ne de çalışanlarla uzlaşmaya varmadan Rum Menkul Kıymetler Borsasını 20 milyon Euro karşılığında satmaya girilmesi yönünde kararına çalışanların tepki gösterdiğini yazdı.

Elde ettiği bilgilere göre Hükümet'in Menkul Kıymetler Borsasını satma isteğine ilişkin söylentiler üzerine yönetim kurulu, müdür ve sendikaların, Maliye Bakanlığına kendilerini bilgilendirmesi için mektuplar yazdığı, ancak bu mektupların yanıtsız kaldığını kaydeden gazete, satıştan, basında çıkan bilgilerle haberdar olunduğunu kaydetti.

Habere göre Menkul Kıymetler Borsasının 20 milyon Euro karşılığında satılmasına da tepki gösteriliyor ve bu meblağın düşük olduğu değerlendirilmesinde bulunuluyor.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri