Karoyan: "DİKO'nun hükümette kalması Hristofyas'ın yanıtına bağlı"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

Karoyan: "DİKO'nun hükümette kalması Hristofyas'ın yanıtına bağlı"

Karoyan: "DİKO'nun hükümette kalması Hristofyas'ın yanıtına bağlı"

DİKO Başkanı Marios Karoyan, partisinin koalisyonda kalmasının Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, yeni bir siyasi çerçeve belirlenmesine ilişkin önerisine vereceği yanıta bağlı olduğunu açıkladı.

Karoyan: "DİKO'nun hükümette kalması Hristofyas'ın yanıtına bağlı"
A- A A+

Fileleftheros "DİKO Başkan'a Baskıyı Artırıyor… Siyasi Çerçevenin Belirlenmesinde Israr Ediyor" başlıklı haberinde, DİKO liderliğinin, uygulanmakta olan politikaya ilişkin düzeltme tedbirlerinin ileri götürülmesi konusunda, Rum Yönetimi Başkanı'nın inisiyatif alması için zamanın tükenmekte olduğu görüşünde olduğunu yazdı.

Habere göre DİKO Başkanı Marios Karoyan, dün RİK'e yaptığı açıklamada, kabine değişikliği görüşülmeye başlanmadan önce siyasi çerçevenin belirlenmesi gerektiği görüşünde ısrar etti ve Hristofyas'ın, geniş tabanlı hükümet önerisine halen hiçbir yanıt vermemesinden duyduğu rahatsızlığı gizlemedi.

Geniş tabanlı hükümet önerisini AKEL Genel Sekreteri ile görüştüğünü ancak halen Hristofyas'tan yanıt beklediğini söyleyen Karoyan, siyasi çerçevenin belirlenmemesi nedeniyle, bakanlıklar için hiçbir isim önerisinde de bulunmadığının altını çizdi. "DİKO'nun hükümette kalması Başkan'dan alacağı yanıta bağlı. Başkanlık (hükümet) programı olay (patlama) ve bugünkü olgular nedeniyle mazi oldu" diyen Karoyan "Küresel ekonomik krizin mesajlarını almazsak, 2008 sözleşmesine nasıl yapışıp kalabiliriz?" diye sordu.

Karoyan, Güney Kıbrıs'taki durumu "çok koyu renklerle" ifade ederek, "Rum başkanlık seçimlerine kadar kalan bir buçuk yılda ancak yaralara merhem sürmekle sınırlı kalabiliriz" dedi.

Gazete, Hristofyas'ın, Paris'ten döndükten sonra atacağı adımların neler olacağına önem veren Karoyan'ın, Rum Yönetimi Başkanı'nı, siyasi liderlerin de katılacağı geniş ölçekli bir toplantı düzenlemeye teşvik ettiğini ve aralarında çıkan krize rağmen DİSİ ile de görüşme ihtimalini göz ardı etmediğini haber verdi.

Simerini "Hristofyas'ın Niyeti Konusunda Kaygı…. Hükümetin Varlığı Artık İmkansız Değilse De Zor" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın kabine değişikliğini ele almak üzere DİKO ve AKEL liderleriyle Köşk'te yapacağını açıkladığı toplantının tarihini, (düne kadar) netleştirmemesi nedeniyle son günlerde hükümet ortaklarında endişeli bir durgunluk gözlendiğini yazdı.

Gazete, ekonomik tedbirlere ilişkin dünkü deneme sondajlarının fiyasko ile sonuçlanmasının, koalisyona yeni bir darbe olarak görülebileceğini, bunun, hükümet ortaklarının ekonomi konusunda görüş birliğine varma ihtimalini ve beklentilerini azalttığını ve Karoyan tarafından önerilen, "Krizden Çıkış Stratejik Platformu'nu", uygulanamaz hale getirdiğini yazdı.

Habere göre, hal böyle iken DİKO, Hristofyas'ın ve AKEL'in niyetlerinden kaygılı görünüyor ve Hristofyas'ın, kabinenin ele alınacağı Köşk'teki kritik toplantı randevusunu kesinleştirmemesini de haksız bulunuyor.

DİKO: "AYRILIK İLK KEZ BU KADAR BELİRGİN"

DİKO'dan kaynaklar "üç yıllık koalisyon döneminde hükümet içi ayrılığın ilk kez bu kadar belirgin hale geldiğine" dikkat çekiyor. DİKO yetkilisi Hristofyas tarafından yapılan bu oyalamanın, Hristofyas'ın ve AKEL'in DİKO tarafından önerilen yönetim formülünü kabul etmek istemediklerinin ve zaman harcadıklarının göstergesi olduğuna işaret etti.

Aynı kaynak, Hristofyas'ın ve AKEL'in partili olmayan kişilere görev vererek tek partili kabine kurma eğilimine girmesi halinde, Hristofyas'ın geriye kalan başkanlık süresi için (DİKO'nun) halka gideceği uyarısında bulundu.

KOLOKASİDİS DİKO ALEYHİNE ARA EMRİ ALDI

Öte yandan Fileleftheros; Güney Kıbrıs'taki genel seçimlerin ardından, Rum Meclis Başkanlığı yarışını kaybeden Marios Karoyan'ın, bundan sorumlu tutarak partiden ihraç ettiği iki isimden biri olan DİKO eski Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis'in mahkemeden ara emri aldığını bildirdi.

Habere göre Kolokasidis'in Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nden, DİKO'nun, başkan vekilliği mevkisini doldurmasını engellemek maksadıyla ara emri alırken, Marios Karoyan'ın Kaza Mahkemesi'nin ara emrini Yüksek Mahkeme'ye götürerek itirazda bulunma ihtimali var. Karoyan Kaza Mahkemesi'nin kararına saygılı olduğunu belirtmesine rağmen ara emri kararını "haksız, emsali olmayan, yasalardan ve anayasadan uzak" olarak niteledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri