Kolokasidis'ten tepki: "DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri yok"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Kolokasidis'ten tepki: "DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri yok"

Kolokasidis'ten tepki: "DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri yok"

DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın Rum Meclis Başkanlığı seçimini kaybetmesinin ardından partiden ihraç edilen iki kişiden biri olan ve partinin bu kararı için mahkemeden ara emri alan parti Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis Karoyan'ı istifaya çağırdı, DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri olmadığını açıkladı.

Kolokasidis'ten tepki: "DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri yok"
A- A A+

Politis "Yorgos Kolokasidis: 'Karoyan DİKO'ya Liderlik Edemez" başlıklı haberinde Kolokasidis, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nin önceki gün verdiği ara emrinin, partiden ihracını erteleme emrini pekiştirdiğine dikkat çekerek "Karoyan antidemokratik davranıyor, Demokratik Parti adını taşıyan partiye liderlik edemez" dediğini yazdı.

Habere göre Karoyan'a, şahsının ve Zaharias Kulias'ın ihraç kararını geri alma ve DİKO'yu demokratik seçimlere götürme çağırısında da bulunan Kolokasidis "Bu yapabileceği son hizmettir. Elimde mahkeme emri var" dedi.

Kolokasidis ara emrinin Rum Ulusal Konseyi'ndeki temsiliyeti ve parti yetkili organlarına katılımı da dahil olmak üzere bütün (DİKO Başkan Vekili olarak) yetkilerini kapsadığına dikkat çekerek, ara emrinin temyize götürülebileceğini ancak bunun için prosedürün tamamlanmasına kadar beklenmesi gerektiğine işaret etti.

Yorgos Kolokasidis DİKO'nun Hristofyas hükümetinde yeri olmadığı görüşünü de ortaya koydu. Karoyan'ı, koalisyon hükümetinde kalabilmek için, parti organlarına danışmadan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a 5 maddeli öneri sunmakla da suçladı.

Kolokasidis "genişletilmiş hükümet konusunda Başkan Hristofyas'a yeni şartlar koşmamızın ne manası var. Mari'deki suç teşkil eden sorumluluğundan sonra Başkan'a destek vermeye devam etmemiz mantığa aykırıdır, kamu hissiyatıyla çatışmamız anlamına gelir" dedi.

Kolokasidis, çok ağır siyasi sorumlulukları olduğu için ülkenin yeniden yapılandırılmasına liderlik edemeyeceği gerekçesiyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitriss Hristofyas'ı da istifaya çağırdı, şunları söyledi:

"Şu anda Kıbrıs'ın ihtiyacı olan, 2013'e seçimlerine kadar halkın vereceği yetkiyle sınırlı kalacak, ülkeyi ekonomik darboğazdan çıkaracak, devletimizin köhne kurumlarına reform getirecek bir liderdir. Yetkisi Kıbrıs sorunundaki çizgimizi korumak ve trajediye ilişkin sorumlulukları paylaştırmak olacak".

Politis haberi "Kolokasidis Anastasiadis Ağzıyla Konuştu… Mahkemenin Ara Emrinden Sonra Saldırıya Geçti" başlığıyla yansıttı.

Aynı gazete "Nikolas Papadopulos DİKO'nun İçişlerine Tahrikkar Müdahaleden Söz Etti… DİSİ'ye Kızdı" başlığıyla yansıttığı haberinde DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos'un, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan'ı istifaya davet eden DİSİ'yi, DİKO'nun içişlerine müdahale etmekle suçladığını bildirdi.

Habere göre DİKO gençlik kolu NEDİSİ'nin bir etkinliğinde konuşan Papadopulos'un "Anastasiadis'in DİKO'nun içişlerine müdahale etmesi kabul edilemez, kışkırtıcı ve kabul edilemezdir. Liderlerinin kim olacağına ancak DİKO'lular karar verir, üçüncü taraflar veya herhangi başka bir parti değil" dedi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri