Mari'deki patlamayla ilgili olarak dört kişi açığa alındı

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Mari'deki patlamayla ilgili olarak dört kişi açığa alındı

Mari'deki patlamayla ilgili olarak dört kişi açığa alındı

Mari'De, 11 Temmuz'da meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne yol açan "Evangelos Florakis Deniz Üssündeki" patlamayla ilgili olarak Rum İtfaiye Teşkilatından 4 yetkilinin açığa alındığı, Rum Milli Muhafız Ordusundan (RMMO) da 4 yetkilinin daha önümüzdeki günlerde açığa alınmasının beklendiği haber verildi.

Mari'deki patlamayla ilgili olarak dört kişi açığa alındı
A- A A+

Fileleftheros gazetesi, "İlk Boyun Vurma... Mari'yle İlgili Olarak İtfaiyeden 4 Kişi Açığa Alındı... 4 RMMO Yetkilisi Listede... Kliridis'ten Aryiru İle İlgili Hristofyas'a Mektup" başlık ve spotlarıyla verdiği haberinde; Rum Başsavcı Petros Kliridis'in kararıyla, Mari'deki patlamayla ilgili araştırmalar sürecini etkileyen kişilerin açığa alınması sürecinin dün başladığını yazdı.

Habere göre İtfaiye Teşkilatı Müdürü Andreas Nikolau, İtfaiye Teşkilatı Müdür Yardımcısı Haralambos Haralambus, Yüksek Müfettiş düzeyindeki EMAK Yöneticisi Andreas Loizidi ve 11 Temmuz'daki vardiya sorumlusu Müfettiş düzeyindeki Hristakis Karakostas 3 aylığına açığa alındı.

RMMO'dan 4 yetkilinin daha açığa alınacağını, ancak bunun için farklı bir sürecin uygulanması gerektiği için bu kişilerin isimlerinin açıklanmadığını belirten gazete; açığa alınması önerisinde bulunulan RMMO Komutan Yardımcısı Savvas Aryiru konusunda ise kararı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın karar almasının gerektiğini kaydetti.

Habere göre şimdiye kadar elde edilen verilere göre söz konusu 4 yetkili patlama olasılığını bilmelerine rağmen gerekli önlemleri almadılar.

Açığa alınan İtfaiye Teşkilatı yetkilileri ise, olayla ilgili olarak kendilerinin değil, başkalarının sorumluluğu olduğunu savunarak Yüksek Mahkemenin kararına itiraz etmek için avukatlarıyla görüştüler ve süreç başlatacaklar. Söz konusu 4 yetkili, patlama olmadan birkaç gün önce patlayıcıların durumuyla ilgili bilgilendirmenin yapıldığını ve denetleme yapmak için bölgeye gidilmediğini savunuyorlar.

PAPAKOSTAS, ÇALİKİDİS, ARYİRU...

Politis gazetesi "Soruşturmalar Üstten Başladı..." başlığıyla verdiği haberinde, elde ettiği bilgilere göre patlamanın ardından istifa eden Rum Savunma eski Bakanı Kostas Papakotsas ile RMMO eski Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis ve RMMO Komutan Yardımcısı Savvas Aryiru'ya, kayıtsızlıktan dolayı ölüme sebep olma gibi suçlarda aleyhlerinde soruşturmanın yapıldığı haberinin verildiğini yazdı.

Üç yetkilinin dün polise gittiğini ve ifade verdiğini de belirten gazete, aralarında açığa alınanlar da dahil başka kişilerin daha ifade vermeye çağrılmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan gazete elde ettiği bilgilere göre Çalikidis dün ifade verdikten sonra polise Yunanistan'a gideceğine dair bilgi verdiğini yazdı.

Çalikidis'in adadan ayrılmasının yasaklanması için herhangi bir girişimde bulunulmadığını da belirten gazete, Çalikidis'in, sorgu makamının emirleri yönünde hareket edeceği taahhüdünde bulunduğunu, kalacağı yer ve iletişim bilgileriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğinden bahsetti.

SAVUNMA KOMİTESİ TOPLANTISI

Adayı ziyaret eden RMMO eski Başkomutanı Korgeneral Konstandinos Bisbikas'ın, dün Rum Meclisi Savunma Komitesine toplantısına katıldı ve patlamayla ilgili olarak sorumluluğu siyasi liderliğe attı.

Politis gazetesi dünkü toplantının, içerisinde patlayıcı maddelerin bulunduğu konteynerlerin taşınmasına ve patlayıcıların tehlikeli olup olmadığına karar verilmesi konusu üzerinde durulduğunu, Bisbikas'tan yükün taşınma zamanı ve deniz üssüne yerleştirilmesiyle ilgili kritik sorulara beklendiği gibi yanıt gelmediğini yazdı.

Habere göre Bisbikas, patlayıcıların korunması sorumluluğunun RRMO'ya değil, siyasi liderliğe ait olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili itirazlarını ve geminin güvenlik nedenleri dolayısıyla (Güney) Kıbrıs kıyılarından iki deniz mili uzağa götürülmesi gerektiğini dile getirdiğini söyleyen Bisbikas, Rum Yönetimi tarfından gemiye el konulduğu zaman, Güney Kıbrıs'ta bulunmadığını ve yükün Mari'deki kışlaya taşınması kararını kimin verdiğini bilmediğini söyledi.

Elde edilen bilgilere göre Bisbikas, Albay Georgios Georgiadis'in kesin bir şekilde yükün tamamıyla tehlikesiz olduğu teyidini verdiğini savundu.

Fileleftheros gazetesi ise Bisbikas'ın dünkü toplantıda yükün deniz üssüne yerleştirilmesinden sorumlu olarak Aryiru'ya işaret ettiğini kaydetti.

Simerini gazetesi de Komite'nin, davetliler olmadan 3 Ağustos'da bir toplanacağını yazdı.

HASARIN MAALİYETİ

Fileleftheros gazetesi "Evangelos Florakis Deniz Üssü"nde 11 Temmuz tarihindeki patlamanın ardından üste meydana gelen hasarın giderilmesi için harekete geçildiğini yazdı.

Üsteki hasarın giderilmesi için KDV dahil 1.850.000 Euro kullanılması gerektiğini belirten gazete, bu miktara binaların dahil olduğunu, deniz üssündeki gemilerin aldığı hasarın dahil olmadığını kaydetti.

Habere göre gemilerdeki hasarın tespiti, adaya gelmesi beklenen Yunanlı gemi yapımcıları tarafından yapılacak. Buna göre üsteki tüm hasarın maliyetinin 2 milyon Euro'yu geçmesi bekleniyor.

AB UZMANLARI VASİLİKO İLE İLGİLİ RAPORU SİLİKİOTİS'E SUNDU

Simerini gazetesi, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis'in, Vasiliko Elektrik Santralindeki zararla ilgili olarak AB Politik Koruma Mekanizması uzmanlarının hazırladığı raporu teslim aldığını yazdı.

Silikiotis, teknik meseleler, doğal yıkımlar, elektrik enerjisi konusu, zararın ekonomik boyutu, sağlık, güvenlik gibi konularda uzman 15 AB'li yetkilinin Vasiliko Elektrik Santralinde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Raporda zararın maliyetinin ne olduğu sorusuna Silikiotis, raporda genel bir değerlendirmenin yapıldığını ve santraldeki zararın boyutunun 700-800 milyon Euro olduğundan bahsedildiğini ifade etti.

Silikiotis, raporun; Güney Kıbrıs'ın, AB Dayanışma Fonundan olası yardım almaları konusunda önemli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Politis gazetesi ise uzmanların, genel olarak ekonomideki zararın boyutunun 2 milyar 700 milyon Euro olduğu değerlendirmesinde bulunduklarını aktardı.

"BİZE HABER VERSELERDİ..."

Öte yandan Alithia gazetesine göre Rum Devlet Kimya Labaratuvarın yetkilisi ise, değişime uğrayan patlayıcılarla ilgili olarak kendilerine örnekler gönderilseydi, Labaratuvarın üç günde analizler yapıp patlayıcıların tehlike oranına ilişkin sonuçlar çıkarabileceğinden bahsetti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri