Hristofyas - Karoyan görüşmesinin ayrıntıları

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

Hristofyas - Karoyan görüşmesinin ayrıntıları

Hristofyas - Karoyan görüşmesinin ayrıntıları

Güney Kıbrıs'ta Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde yaşanan krizin derinleşmesine bağlı olarak dün kabinenin istifa etmesinin ardından Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan dün öğle saatlerinde bir araya geldi.

Hristofyas - Karoyan görüşmesinin ayrıntıları
A- A A+

Fileleftheros gazetesi, yaşanan hükümet krizinin ardından bir araya gelen Hristofyas ve Karoyan'ın, görüşme sırasında, taahhütler ve düşünceler olmaksızın sadece birbirlerini dinlediklerini yazdı.

Hristofyas-DİKO işbirliğinde ayrılığın yaşanmasını bekleyenlerin, dünkü görüşmenin ardından yanıldıklarını yazan gazete, Hristofyas ve Karoyan arasındaki diyaloğun sürdürülmesine karar verildiğini belirtti.

Gazete, iki yetkilinin büyük bir ihtimalle yarın yeniden bir araya gelerek manzarayı netleştireceklerini yazdı. Gazete ayrıca yarın yapılacak olan görüşmede, DİKO'nun hükümette kalıp kalmayacağı, eğer kalırsa hangi şartlar altında kalacağı konularının da değerlendirileceğini belirtti.

Habere göre DİKO Başkanı Marios Karoyan, Başkanlık binasına, Kıbrıs sorunu, ekonomi, enerji ve kurumların çağdaşlaştırılmasına ilişkin olarak öneriler paketiyle giderken bunları yazılı olarak sunmaktan kaçındı. Karoyan, özellikle Kıbrıs sorununa ilişkin önerilerine vurgu yaparak her başlık konusunda ayrıntılı açıklama yapmakla sınırlı kaldı.

Karoyan'ın; Kıbrıs sorununa ilişkin olarak katı göründüğünü ve son olarak yapılan Ulusal Konsey toplantısında bu konuda sunduklarına değindiğini yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın ise net görüş belirtmekten kaçındığını, yeni görüşmeye cevaplarla gitmeye hazırlandığını belirtti.

Haberi "Uzatmalara Oynuyorlar" başlığıyla veren Politis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Karoyan'ın şartlarına yönelik olarak ortaya koyacağı görüşün, işbirliğinin geleceğini belirleyeceğini yazdı.

Alithia gazetesi ise Hristofyas-Karoyan görüşmesi konusunda Başkanlık'tan "iki yetkilinin hemen hemen anlaştığı ve kabinenin Pazartesi gününe kadar açıklanacağı" bilgilerinin sızmasına karşın, DİKO'dan ise tam aksi olan "görüşmenin iyi gitmediği ve ayrılığın an meselesi olduğu" bilgilerinin sızdığını yazdı.

HRİSTOFYAS

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün Başkanlık binasından ayrılırken istifa etme durumunun olmadığını söyledi.

Fileleftheros gazetesine göre, Hristofyas, kendisinin halk tarafından seçildiğini, basına değil halka hesap verdiğini de ifade etti.

KAROYAN

DİKO Başkanı Marios Karoyan ise, görüşme sonrasında yaptığı kısa açıklamada, "zamanının, sorumluluk, fikir, sağduyu zamanı olduğunu, fazla lafın yarar getirmediğini" söyledi.

Karoyan ayrıca diyaloğun süreceğini de belirtti.

STEFANU

Rum Hükümet Sözsüsü Stefanos Stefanu ise, Hristofyas-Karoyan görüşmesinin yapıcı bir ortamda geçtiğini ve görüşmelerin devam edeceğini yineledi.

YENİ KABİNEYE KADAR BAKANLAR GÖREVLERİNDE KALACAK

Gazete, Bakanlar Kurulu'nun dünkü olağanüstü toplantısında kabinenin tamamının istifa etmesiyle birlikte yeni kabinenin oluşturulması gündeme geldi.

Bakanların; yeni kabinen oluşturulmasına değin görevlerinde kalacaklarını yazan gazete, ayrılacak olan tek bakanın ise Mari'deki patlamanın ardından istifa eden Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun olduğunu belirtti.

Habere göre DİKO ile yapılacak olan çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni kabinenin gelecek hafta oluşturulması bekleniyor.

Haravgi gazetesine göre, Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, yeni kabine konusunda yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın ilk önce hükümete dahil olan partilerle istişarelerde bulunacağını söyledi.

Stefanu ayrıca Hristofyas'ın hazır olduğu zaman, geniş tabanlı hükümeti açıklayacağını ifade etti.

AKEL BEKLEMEDE

Fileleftheros, AKEL Merkez Komitesi'nin, DİKO kanadından gelen baskıların ardından şekillenen son gelişmeleri ele alan bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.

Habere göre Komite, toplantıda, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan arasındaki görüşmelerin tamamlanmasını bekleme kararı aldı.

KASULİDİS HRİSTOFYAS'IN İSTİFASINI İSTEDİ

Simerini gazetesi ve diğer gazetelere göre, DİSİ Avrupa Parlamentosu üyesi Yoannis Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın istifasını talep etti.

Kasulidis konu hakkında yaptığı açıklamada gelecek 18 ayın, "Kıbrıs" için çok kritik olduğunu belirterek Hristofyas'ın istifasını istedi.

Kasulidis, Hristofyas'ın istifasının, "Kıbrıs" için kurtuluş ve vatanseverlik olacağını ileri sürerek, Başkanlık için ortak bir aday konusunda kendisiyle uzlaşmaları konusunda da partilere çağrıda bulundu.

Kasulidis'in açıklamalarına yanıt veren AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru, Hristofyas'ın halk tarafından seçildiğini ve istifa etmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Evagoru, 2013 için Hristofyas'a kostüm dikmeye başlayanların bir anayasanın var olduğunu öğrenmeleri, anlamaları ve buna saygı göstermeleri gerektiğini anımsattı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri