Standard & Poor's, Güney'in kredi notunu düşürdü

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

Standard & Poor's, Güney'in kredi notunu düşürdü

Standard & Poor's, Güney'in kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kurumlarından Standard & Poor's Ratings Services Güney Kıbrıs'ın uzun vadeli kredi notunu bir puan düşürerek A-(eksi)'den BBB+(artı)'ya indirdi.

Standard & Poor's, Güney'in kredi notunu düşürdü
A- A A+

Haravgi'nin "Standard & Poor's Puan Düşürdü" başlıklı haberine göre, Standard & Poor's uzun vadeli kredi notunu düşürdüğü Güney Kıbrıs'ın kısa vadeli kredi notunu ise A-2'de tuttu.

Kurum, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında Vasiliko elektrik santralinin tahrip olmasının, enerji tüketimini azaltıp ithalatı artıracak olmasından dolayı kalkınmayı doğrudan ve dolaylı olarak etkileyeceği görüşünü belirtti.

Standard & Poor's Güney Kıbrıs'ın uzun vadeli kredi notunu düşürme gerekçelerini ortaya koyarken şu görüşlere yer verdi:

"Ekonominin iyileştirilmesine yönelik etkin tedbir alınması görüşmelerinin devam etmesine karşın Kıbrıs hükümetinin bütçe açığını 2011'de GSMH'sinin yüzde 4'üne düşürme ve 2012'de yüzde 2 seviyesine getirme hedeflerini tutturmakta zorlanacağı inancındayız. Bu da hükümetin borcunu artıracak ki, şu anda 2011 sonunda GSMH'nin yüzde 80'i kadar olacağını bekliyoruz."

Gazete, Rum yönetiminin borcuyla ilgili olarak verilen GSMH'nin yüzde 80'ine Rum yönetiminin, vadesi 2012 kasım sonunda bitecek olan 2 milyar 790 milyon Euro olan üç yıllık reposunu da içerdiğini yazdı.

Habere göre Standard & Poor's "genel hükümetin borcundaki bu önemli artış, Kıbrıs hükümetinin yerel bankacılık sektörünü destekleme kabiliyetini azaltabilir. Bize göre yerel bankacılık sektörünün, Yunanistan'ın kamu borcunun muhtemel yeniden yapılandırılmasında hassastır" görüşüne yer verdi.

Alithia haberi, "Kıbrıs Ekonomisinin Puanını Düşüren Düşürene… Moody'sten sonra Standard & Poor's da Kıbrıs Ekonomisinin Puanını Düşürdü" başlığıyla aktardı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri