Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamanın sorumluları aranıyor

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamanın sorumluları aranıyor

Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamanın sorumluları aranıyor

Mari'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde meydana gelen patlamanın ardından, patlamayla ilgili sorumlulukları bulunanların tespit edilmesi için polisin soruşturmalarına devam ettiği ve bu soruşturmalar çerçevesinde 11 kişiye odaklandığı haber verildi.

Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamanın sorumluları aranıyor
A- A A+

Fileleftheros gazetesi, "11 Şüpheliye Odaklanılıyor... Polis Sorgu Memurları Çıkış Yolu Bulmaya Başladı" başlıklarıyla verdiği haberinde, polisin oluşturduğu 11 kişilik şüpheliler listesinin uzamasının ihtimal dahilinde olduğunu yazdı.

Habere göre şüpheliler listesinde İtfaiye Teşkilatı ve Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) yetkilileri yer alınıyor, ancak bunlara başka şüpheliler de eklenebilir.

Gazete, şu ana kadarki tanıklıklar, belgeler ve olaylar temelinde sorgu memurlarının, büyük patlamanın olması ve can kaybının yaşanması sonucunu doğuran yanlışlıklar konusunda "sorumlular resmini" netleştirmeye başladığını kaydetti.

Sorgu memurlarının iki zaman dilimine odaklandığını belirten gazete, bunlardan birincisinin yükün depolandığı ve patlayıcılarda değişiklik olmaması için önlemlerin alınmadığı dönem; ikincisinin de patlayıcılar tutuştuğunda itfaiyeciler ve askerlerin yangın bölgesine yaklaşmamaları için önlemlerin alınması olduğunu aktardı.

ARYİRU'NUN DURDURULMASI VE AÇIĞA ALINMASI...

Alithia gazetesi ise, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, RMMO Komutan Yardımcısı Savvas Aryiru'nun görevinden durdurulması görüşünde olduğunu yazdı.

Aryiru'dan zorunlu izin süreciyle orduyu terk etmesinin istendiğini, ancak bunu reddettiğini belirten gazete, bu koşullar altında Rum Başkanlığının Aryiru'nun durdurulmasını isteme kararı aldığını kaydetti.

Bu konuda hukuki engellerin ortaya çıktığına işaret eden gazete, Hristofyas'ın durdurması halinde Aryiru'nun orduyu terk etmeyeceğine, RMMO üyesi olarak kalacağına dikkat çekerek, bunun sonucunda açığa alınması prosedürünün çalıştırılacağını yazdı.

KONTEYNERLERİN İÇERİĞİ

Alithia gazetesi de, Mari'de deniz üssünde 11 Temmuz'da 13 kişinin ölümüne yol açan konteynırların içerisindeki patlayıcıların infilak etmesiyle ilgili olarak bazı belgeler yayımlamaya devam ediyor.

Gazete "Öldürücü Yükle İlgili 'Gizli' Not... 19 Kişilik Grup Araştırma Yaptı" başlıklarıyla verdiği haberde, Monchegorsk adlı 19 kişilik araştırma grubunun gemiye çıktığını ve 98 konteynırın içerisinde ne bulunduğuna ilişkin incelemelerde bulunduğunu yazdı.

Araştırma grubunun, konteynırların yerleştirilme şeklinden dolayı konteynırların içerisindeki malzemelerin tümünü incelemelerinin mümkün olmadığını belirten gazete, hava şartları ve zamanın kısıtlı olmasından dolayı rasgele incelemelerde bulunulduğunu aktardı.

Habere göre, incelenen konteynırların içerisinde silah ve toplarda kullanılan barut, kalaşnikof tüfeklerde kullanılan kovan mermisi gibi çeşitli mühimmatlar bulundu.

HRİSTOFYAS'IN DA SAVUNMA KOMİTESİ TOPLANTISINA ÇAĞRILMASI İSTENDİ

Alithia gazetesi, 11 Temmuz'da Mari'deki deniz üssünde meydana gelen patlamanın ardından, patlamayla ilgili çeşitli konularla toplantılar yapan Meclis Savunma Komitesi'ne Hristofyas'ın da katılmasının istendiğini yazdı.

Habere göre DİSİ Milletvekili Georgios Georgiu, Komite Başkanı Yorgos Varnavas'tan, patlamayla ilgili görüşlerini belirtmek üzere Hristofyas'ın da toplantıya çağrılmasını istedi.

Varnavas da bu talep üzerine bu konuyu Meclis Başkanı Yannakis Omiru ve patlamayla ilgili araştırmalar yapmak üzere Meclis himayesinde kurulan Omiru başkanlığındaki alt komitede gündeme getireceğini söyledi. Varnavas, ilk bakışta bu talepte anayasaya aykırılık görüldüğünü, konunun hukuki boyutunun araştırılması için talimat verdiğini ekledi.

SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİTELERİ ENDİŞELİ

Öte yandan Simerini gazetesi, dün ortak toplantı yapan Meclis sağlık ve çevre komitelerinin, Vasiliko Elektrik Santrali'ndeki yangın sistemi ve Evangelos Florakis Deniz Üssü'ndeki patlayan konteynırların içerisindeki maddelerin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin endişelerini dile getirdiklerini haber verdi.

RMMO KIŞLALARININ İNCELENMESİ İÇİN ÖZEL KOMİTE

Alithia gazetesi, Savunma Bakanlığı'nın, Mari'deki patlamanın ardından mühimmat, patlayıcı madde ve yakıtların depolandığı RMMO kışlalarında araştırma yapmak üzere özel bir komite oluşturduğunu da bildirildi.

Habere göre komite, depolama kanunlarına uyulup uyulmadığı, mühimmat ve patlayıcı ile yakıtların muhafaza edilmesi ve takibinin yapılması, güvenlik önlemleri, alan ve tesislerin uygunluğu ile diğer konularda denetlemelerde bulunacak.

Komite, Savunma Bakanlığı, RMMO, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Tarım Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Polis ve İtfaiye Teşkilatı uzmanlarından oluşacak.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri