Manthos Mavromatis: "Elektrik almak hayatımın en zor kararıydı"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Manthos Mavromatis: "Elektrik almak hayatımın en zor kararıydı"

Manthos Mavromatis: "Elektrik almak hayatımın en zor kararıydı"

Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Manthos Mavromatis, KKTC'den Güney Kıbrıs'a elektrik aktarılması kararının, "hayatında aldığı en zor karar olduğunu" söyledi. Kathimerini gazetesine verdiği röportajda Mavromatis, Güney Kıbrıs'taki patlamanın ardından yaşananlar, KKTC'den elektrik alınması konusu ve ekonomik konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Manthos Mavromatis: "Elektrik almak hayatımın en zor kararıydı"
A- A A+

KKTC'den elektrik satın alınması konusunda bir yandan kendisine yoğun eleştirilerde bulunulduğu diğer yandan da bu kararın yükünü tek başına omuzladığı için tebrik edildiği hatırlatılarak, konu hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine Mavromatis; "Yasalara tamamen uygun bir eylemdi. Ben herhangi bir anlaşma yapmadım. Sadece elektrik bağlanması için başvuruda bulundum. Bizden iki ağın bağlanması istendi ve Devlet etkilenmeden bunu yapmanın yolunu bulduk" şeklinde konuştu.

Mavromatis, tek amaçlarının Rum ekonomisinin karşılaşacağı kötü sonuçların önüne geçmek olduğunu da belirterek 11 Temmuzda yaşanan felaketin Rum ekonomisine etkilerinin büyük olacağını, ekonomide gerileme yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan Haravgi gazetesi, enerji açığının giderilmesi konusunu görüşmek amacıyla Mavromatis'in Atina'ya ziyaret gerçekleştirdiğini yazdı.

Habere göre Mavromatis, Yunan Kamu Elektrik Teşebbüsü (DEİ) yönetim kurulu başkan yardımcısı Apostolos Baratsis ile görüştü ve Yunanistan'dan gönderilen jeneratörlerin yanı sıra, diğer başka kaynaklardan Güney Kıbrıs'a 30 megavatlık enerji sağlanması konusunu ele aldı.

Gazete, Mavromatis'in Yunan Odalar Merkez Birliği Başkanıyla da görüştüğünü belirtirken KEVE'nin enerji açığının kapatılması konusunda AB ülkelerindeki sanayi ve ticaret odalarıyla temaslar gerçekleştirmeyi de planladığını yazdı.

AMERİKAN ŞİRKETİNİN JENERATÖRLERİ UMMAN'DAN GELECEK

Diğer yandan Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs'ın jeneratör alımı için Amerikan "Energy International Incorporation" şirketiyle vardığı anlaşmanın dün Rum Elektrik Dairesi ve resmi makamlarca onandığını yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs ile Energy şirketi arasında dün anlaşmanı kesinleştiğini, anlaşma çerçevesinde biri 60 diğeri 35 megavatlık iki jeneratörün şirket tarafından Güney'e sağlanacağını belirtti.

Anlaşmanın toplam maliyetinin 14 milyon Euro olduğunu vurgulayan gazete, jeneratörlerin, şirketin Orta Doğu merkezinin bulunduğu Umman'ın Sohar kentinden bugün gemiye yüklenmeye başlanacağını yazdı.

Jeneratörlerden 60 megavatlık olanının Dikelya, 35 megavatlık olanının ise Moni bölgesine yerleştirileceğini belirten gazete, şirketin jeneratörlerin 28 Ağustos tarihine kadar faaliyete sokulması taahhüdünü verdiğini de yazdı.

Habere göre şirket yetkilileri, jeneratörlerin gemilerden indirilmesi işlemi ile çalışanların vize işlemlerinin geciktirilmemesi durumunda, 28 Ağustosta elektrik enerjisi verme taahhüdünde bulundular.

Gazete, bu jeneratörlerden üretilecek elektriğin kilovat başına birim fiyatının 21-22 sent olmasının beklendiğini, bu fiyatın makul olarak görüldüğünü de vurguladı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri