Boğaztepeliler: "Belediye elinden geleni yapıyor ama devlet elini uzatmıyor"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.46

7.59

$

6.82

Boğaztepeliler: "Belediye elinden geleni yapıyor ama devlet elini uzatmıyor"

Boğaztepeliler: "Belediye elinden geleni yapıyor ama devlet elini uzatmıyor"

İskele Boğazı'nın hayran bırakan manzarasını ayakları altında tutan Boğaztepe'de sorunlar çözüm bekliyor. Kıbrıs Postası'na konuşan Boğaztepe Muhtarı Bohur Özoğlu, Boğaztepe köyünün hak ettiği değeri görmediğini, bir tek İskele Belediyesi'nin imkanları dahilinde köye sahip çıktığını dile getirerek sorunların çözüme kavuşması için yetkilileri göreve çağırdı…

Boğaztepeliler: "Belediye elinden geleni yapıyor ama devlet elini uzatmıyor"
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

İskele Belediyesi'ne bağlı Boğaztepe köy olmakla turistik bölge olmak arasında sıkışıp kaldı. Boğaz ile iç içe olması nedeni ile her iki yerleşim yerindeki nüfus sayısı bile net olarak bilinmezken, Boğaztepe sözde turistik bölge olarak anılıyor. İskele Boğazı'ndan Kalecik köyüne kadar tüm alanın kuş bakışı olarak görüp hayran bırakan bir manzaraya sahip olan Boğaztepe'de yıllardır sorunlar bir türlü çözüm bulmuyor.


Bölgede yıllardır atıl durumda bulunan otellerin yol açtığı tehlikeden tutun da, kırsal kesim arsası alt yapı sorunu, yol sorunu, halk plajı sorunu, baz istasyonu sorunu yaşayan bölge halkı isyan noktasına geldi. Kıbrıs Postası'na konuşan Muhtar Bohur Özoğlu, bir tek İskele Belediyesi'nin imkanları dahilinde bölge için elinden geleni yaptığını ancak devletin yardım eli uzatmadığından şikayetçi. Boğaztepe için sözde turistik bölge muamelesi yapıldığını ancak köyün turistik bölge ilan edilmediğini kaydeden Özoğlu, aksine köyün hak ettiği değeri görmediğinden yakındı. Özoğlu, bölgede bulunan atıl durumdaki 2 otelin faaliyete geçmesi halinde üretimin artacağını, bölgeliye iş imkanı sağlanacağını dile getirerek sorunların çözüme kavuşmasını istedi.

"Sea View Otel tehlike saçıyor"

İskele Boğazı'nda bir dönem en gözde turistik tesislerden olan Seaview Otel 20 yıldan beri atıl durumda. Kapandıktan sonra yıllar içerisinde bakımsızlık sebebi ile mimari açıdan ciddi hasar gören otel şimdilerde ise bölge halkının en büyük kabusu halinde. Oyun oynamak için atıl durumdaki otele giden çocuklar her an duvarların üzerlerine yıkılması tehlikesi ile karşı karşıya. Ekonomik nedenlerden dolayı faaliyetleri durdurulan otelin Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından eşyaları açık artırmayla satılırken, köy muhtarı geriye kalanların ise yağmalandığını kaydetti. Otelden geriye enkaz kaldığını ifade eden Özoğlu, otelin zemininde kayma olduğunu binanın ise ciddi hasarlar olması nedeni ile yıkılmak üzere olduğunu söyledi. Belediye'nin geçmiş yıllarda "Engelli Rehabilitasyon Merkezi" ve "Yaşlı Bakım Evi" inşa etmek amacı ile araziye talip olduklarını söyleyen Özoğlu, otelin İskele Belediyesi'ne kiralanmadığını ve binanın şu anda tehlike yaratmaktan başka hiçbir faydasının olmadığını vurguladı.


Altyapısız kırsal kesim arazileri

İlk bakışta köyü çevreleyen villaların olması nedeni ile bölge halkının zengin kesimden oluştuğu kanısı yarattığını söyleyen Muhtar Bohur Özoğlu, tam aksine Boğaztepe'de her kesimden insan olduğunu ve sonradan açılan bir yerleşim yeri olduğu için genç neslin fazla olduğunu kaydetti. Boğaztepe'de gençler için 2 etap kırsal kesim arsası verildiğini söyleyen Özoğlu, 2002 yılında verilen ilk etabın asfaltının 2014 yılında seçim yatırımı olarak döküldüğünü ve elektriğin de 2014 yılından sonra geldiğini ifade etti. 1'inci etap arsalarda alt yapı sorununun devam ettiğine dikkat çeken Özoğlu, 2'inci etapta ise alt yapının hiç olmadığını kaydetti. Özoğlu, bölgenin en önemli sorunlarından birinin ise baz istasyonları olduğuna dikkat çekti.


Özoğlu: "Denizler işgal altında"

Boğaztepe halkının geçmiş yıllarda Boğaz bölgesinde bulunan halk plajını kullandığına dikkat çeken Özoğlu, halka açık rıhtım olarak geçen halk plajlarının işgal altında olduğunu kaydetti. Özoğlu, Bölgede restoranların denize sıfır olarak plajları işgal ettiğini söyledi. Boğaz'dan Çayırova köyün kadar olan anayolun ise ciddi şekilde sorunlu olduğunu ifade eden Özoğlu bölgenin hak ettiği değeri görmediğini söyledi.


Yarısı kaldırımda kalan bir garip mezar

Boğaztepeye gittiğiniz zaman ise yarısı kaldırım üzerinde bulunan ve bakımsızlıktan yıkılan yaklaşık 100 yıllık mezarlar dikkat çekiyor. Kime ait olduğu bilinen iki mezarın üzerindeki tarihlere bakıldığında yaklaşık 100 yıllık oldukları ortaya çıkan 5 mezar resmen kaderine terk edildi. Birbirine birleşik olan ve üzerleri de betonla kapalı olan üçlü mezarın yarısı kaldırım üzerinde kalırken, bakımsızlık ve ilgisizlikten yıkılmış durumda. Sonrada yenilenen 2 türbe de hasara uğratıldı. Muhtar Özoğlu, söz konusu mezarlar için belediyenin Vakıflar İdaresi'ne yazı yazdığını ancak mezarların korunması amacı ile hiçbir girişimin yapılmadığını ifade etti.

"Boğaztepe'ye değer verilmiyor"

Köy meydanında kahve olarak kullanılan binanın İskele Belediyesi'nin katkıları ile lokal haline getirildiğini ifade eden Özoğlu, lokalin köy halkının geneline hitap etmesinin amaçlandığını söyledi. Boğaztepe'ye yıllardır hiç bir yönetimin değer vermediğini ve hiçbir şeyin değişmediğini söyleyen Özoğlu, 2 dönemden beri muhtarlık yaptığını ve şikayetlerini yetkililere aktardığını belirtti. Bölgede birkaç yıl önce inşa edilen ve faaliyete geçmeyen Majeste Otel ile Boğaz Otel'in faal otelin bölge için fırsat olduğunu söyleyen Özoğlu, bu 2 otelin faaliyete geçmesinin bölge halkına katkı sağlayacağını ifade etti. Üretimin artacağına, bölgede iş imkanının sağlanacağına dikkat çeken Özoğlu, "Boğaztepe sanıldığı gibi zengin bir köy halkından oluşmuyor. Genç nüfusa sahip ancak işsiz gençlerimiz de mevcut. Bölge manzarası ve sessizliği ile huzur veriyor ancak, yetkililer köyümüzün sorunları ile ilgilenmiyor" şeklinde konuştu.


banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İSKELE Haberleri