Güzelyurt halkı: "Eskilere oy yok"

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.49

7.62

$

6.76

Güzelyurt halkı: "Eskilere oy yok"

Güzelyurt halkı: "Eskilere oy yok"

Bölge milletvekillerinin senelerdir Güzelyurt'a bir katkısı olmadığını savunan sivil toplum örgütü temsilcileri, 28 Temmuz'daki tek umutlarının yeni yüzler olduğunu söyledi: ??

Güzelyurt halkı: "Eskilere oy yok"
banner
A- A A+

Her seçim dönemi güzel vaatlerle umutlandırılan Güzelyurt halkı, artık bu altı boş sözlere inanmadıklarını söylüyor. Star Kıbrıs Güzelyurt'a giderek vatandaşın sorunlarını dinledi.

Narenciye üreticilerinin ümitsizliği, Güzelyurt esnafının siftah yapamadan dükkan kapatması ve örgütlerin bölge milletvekillerine karşı tepkilerinden dolayı seçimden pek fazla bir şey beklemediklerini söyleyen vatandaşlar, 28 Temmuz'da değişen birşey olmayacağı görüşünü seslendiriyor.

Yıllarca bölge milletvekili olanların Güzelyurt'a bir katkı sağlamadıklarını ifade eden vatandaşlar, onların aday dahi olmasını istemiyor. Listelerdeki yeni yüzlerin tek umutlarını olduğunu söyleyen sivil toplum örgütü temsilcileri, 'Yeni yüzler de olmasa sandığa gitmeyeceğiz' dedi.

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Ulus Ese, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği'nden Mehmet Ali Aybar, Ali Ağaoğlu ve Güzelyurt Sivil Toplum İnsiyatifi Sözcüsü Şinasi Özdeş 28 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimi değerlendirdi. ?

Ulus Ese: Biz içinde bulunduğumuz olumsuz ortamlara yaşanan sıkıntılara yıllarca isyan ettik. Bu gidişat gidişat değil dedik. Bu sistem, bu rejim normal değil dedik, haykırdık. Kısacası bu rejim ve sisteme isyan ettik yıllarca. Biz bunları defalarca söylerken değişen bir şey olmadı aksine şartlar daha da kötüye giderek hayat çekilmez hale geldi. ?

ÇOCUKLARIMIZ BİZE İSYAN EDİYOR ?

Şimdi geldiğimiz noktada çocuklarımız bize isyan ediyor. Çünkü bizim yıllardır çektiğimizi şimdi çocuklarımız da çekmeye başladı. Biz rejimin getirdiği sisteme isyan ederken bu yaşanan sıkıntıları onlara yaşattığımız için şimdi çocuklarımız da bize isyan etmeye başladı.

Aslında öncelikle biz adam olacağız ki adam gibi bir idare olsun bu memlekette. Tabii ki gündem seçim ama biz bu sıkıntıları yaşarken seçimi değil geçimi düşündük hep. Bugünü nasıl geçireceğiz, eve ekmek götürebilecek miyiz, borçlarımızı ödeyebilecek miyiz düşüncesiyle bu dükkanlarda siftah edemeden kepenk kapattığımızı bilirim. İnanın ayda bin liralık bir satışımız dahi yoktur.

Elektrik, su, telefon borçlarımız birikiyor, ödeyemiyoruz ve çoğu kere ödeme yapamadığımız zaman bu hizmetler de kesiliyor. Biz artık yaşanan bu adaletsizliklerin bitmesini istiyoruz. Biz o sıkıntıları yaşadık ama çocuklarımızın hatta torunlarımızın da bunları yaşamalarını istemiyoruz. Şahsen olanağım olsa bu memleketten kaçmayı dahi düşünüyorum. O yüzden bu seçimlerde umudum daha adil vatandaşına hizmet getirmeyi düşünen bir hükümet gelir.

?SEÇİM BİR UMUT OLDU

?M.Ali Aybar: Önümüzdeki ay yapılacak genel seçimlere Güzelyurt halkı, esnafı, üreticisi olarak eskiye oranla biraz daha umutla bakıyoruz. Geçmiş hükümet bize o kadar çok olumsuzluklar yaşattı ki, cesaretimiz olamadı hükümet edenlerden Güzelyurt için bir şeyler talep edelim. O dönemde neredeyse kendi kabuğumuza çekildik, üretimden koptuk, alışverişten koptuk ve hep bekledik. Ancak eski hükümetin gitmesiyle de yapılacak bu genel seçimleri bizler birer ışık olarak gördük ve halk olarak umut etmeye başladık.

Ve sanki de bir şeylerin değişeceği umudu belirdi içimizde. Bu düşünce bile bizim psikolojimizi değiştirdi adeta. İnanın son yıllarda o kadar bir karamsarlığa düştük ki, sanki bundan daha kötüsü olamaz diyecek bir duruma geldik. Şu andaki geçici hükümet dahi kısa süreliğine de olsa idarede olması vatandaşa güven duygusunu aşıladı. Umarız yeni seçimde sandığa gidecek vatandaşlarımız dürüst, adil, vatandaşına insanca davranan bir idare gelir de bu eskileri tarihe gömeriz diye düşünüyorum. ??

PEHLİVANLARA BENZEDİK ?

Şinasi Özdeş: Güzelyurt'ta 38 yıldır yaşam sürmekte olmamıza rağmen şimdiye kadar Güzelyurtlu istediklerinin zerresini dahi elde edebilmiş değildir. Yani bir arpa boyu yol yaşam biçimimizde bir değişikliğe neden olmamıştır. Güzelyurt ilçe olmadan Lefkoşa'ya bağlı bir mahalle gibiydi.

Ve o gözle bakıyorlardı ki, işte Güzelyurt'ta bir narenciye var, halkın üretimi iyi bir şeye de ihtiyacı yoktur diye düşünüyorlardı. Biz seçimden seçime arkası sıvazlanan pehlivanlara benzedik yıllarca. Bu dün böyleydi, şimdi de böyle ve yarın da böyle olacak. ?

GÜZELYURT MİLLETVEKİLLERİ SÖZLERİNİ TUTMADI ?

Burası ilçe olduktan sonra 7 milletvekili verdiler Güzelyurt'a. Bizde bekledik ki, bu milletvekilleri Güzelyurt'ta kötü giden bir şeyleri değiştirecek, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltecek yasalara imza atsınlar, yani kısacası Güzelyurt için mecliste parmak kaldırıp iyi bir şeyler yapsınlar diye yıllarca bekledik.

Hatta Sayın Fatma Ekenoğlu'nun meclis başkanı olduğu dönemde tüm milletvekilleri bize söz verdiler ve Güzelyurt için çalışacaklarını söylediler, yalnızca söylemekle kalmadılar bize yazılı belge verdiler. Fakat yine değişen bir şey olmadı Güzelyurt'a sırtlarını döndüler. Ama şimdi Güzelyurt'un büyük günahkarları hatta cezalandırılması gereken insanları, bu bize bir adım ileriye dönük yaşam hakkı tanımayan bu bölgenin milletvekilleridir.

?SİYASİLER BİLDİKLERİNİ OKUYOR ?

Ali Alioğlu: Bu seçimlerden çok fazla bir şey bekleneceğini zannetmiyorum. Sebebi ise bu 50 kişilik parlamentonun yeni yapılacak seçimler için %75 inin eski adaylarda oluşu. Kısacası toplumda yapılan eylemler, çeşitli zamanlarda dile getirilen usulsüzlüklere rağmen halkın feveranlarını dikkate almayan partiler ve bazı siyasiler yine bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

Düşünce bu olunca siyasi partilerde yeni, genç dinamik insanlara fazla bir olanak sağlanamıyor ne yazık ki. 28 Temmuz'dan sonra bizi ne bekler, halkın tercihi ne yönde olur bunu da zaman gösterecek.

Temennimiz odur ki iktidara gelenler bu ülke insanına, yaşanan bunca sıkıntıları yaşatan, olumsuzluklara imza atan eski yönetimlerin peşine düşer adalet ve insanlık adına hesap sorarlar diye düşünüyorum.

Bir önemli konu da, narenciye üretim bölgesi olan ve halkın büyük bir kesiminin narenciyeden para kazanmasına rağmen hala sıkıntıların sona erdirilmesine öncelik yapacak bir hükümetin iktidara gelmesini bekliyoruz.

StarKıbrıs - Haluk Doğandor

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜZELYURT Haberleri