Ertop: "Güzelyurt bölgesi iflasın eşiğinde"

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.56

7.73

$

6.87

Ertop: "Güzelyurt bölgesi iflasın eşiğinde"

Ertop: "Güzelyurt bölgesi iflasın eşiğinde"

Akdeniz TV'de Tahsin Mertekçi'nin sunduğu "Siyasi Eksen" programına katılan TDP Güzelyurt Milletvekili adayı Ertop, CTP-BG Güzelyurt Milletvekili adayı Candan, DP-UG Güzelyurt Milletvekili adayı Tokel ve BKP-TVG Güzelyurt Milletvekili adayı Efendi bölge sorunlarını tartıştılar..

Ertop: "Güzelyurt bölgesi iflasın eşiğinde"
A- A A+

Akdeniz Televizyonu'nda,eski Milletvekili Tahsin Mertekçi'nin hazırlayıp sunduğu "Siyasi Eksen" programına katılan TDP Güzelyurt Milletvekili adayı Metin Ertop,CTP-BG Güzelyurt Milletvekili adayı Armağan Candan, DP-UG Güzelyurt Milletvekili adayı Türkay Tokel ve Birleşik Kıbrıs Partisi Toplumsal Varoluş Güçler (BKP-TVG) Güzelyurt Milletvekili adayı Salih Efendi önemli açıklamalarda bulundular.

Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı programda milletvekili adayları konuşmalarında Güzelyurt bölgesindeki sorunlarla ilgili çözüm önerilerini dile getirdiler.

TDP Güzelyurt Milletvekili adayı Metin Ertop, programda yaptığı konuşmada Güzelyurt bölgesinde bölgesinde, hayvancılık, narenciye ve tarımın bittiğini, bunun dışında da küçük esnafın resen vergiler nedeniyle iflas noktasına geldiğini vurguladı.

Ertop, bu konudaki sorunları çözmek ve kavga vermek için TDP'den Güzelyurt milletvekili adayı olduğunu anlatarak, Güzelyurt'ta büyük bir narenciye fabrikası kurulması gerektiğinin altını çizdi.

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili adayı Armağan Candan da konuşmasında, 1993'deki Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararının Güzelyurt bölgesinin çökmesine neden olduğunu kaydetti.

Armağan Candan, KKTC'ne uygulanan ambargoların diğer bölgeler yanında en çok Güzelyurt bölgesini etkilediğine işaret etti.

Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hayata geçirilemediğini hatırlatan Candan, Ticaret Odası tarafından verilen izinlerle ülkede üretilen ürünlerin ihraç edilmesinin gerekliliğine işaret etti.

Önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlamasının beklendiğini anlatan Armağan Candan, Güzelyurt bölgesine yapılacak olan yatırımların ekonomik önemine dikkati çekti.

Armağan Candan, narenciyedeki ihracat sıkıntısı nedeniyle bu meslekte çalışabilecek işçi bulunamadığını söyledi.

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Güzelyurt milletvekili adayı Türkay Tokel de programda yaptığı konuşmada, gerçekleştiremediği hedefleri tamamlayabilmek için son dönem DP-UG'den aday olduğunu belirtti.

UBP'den istifa eden bazı milletvekilleri ile birlikte bir ilk gerçekleştirerek hükümeti düşürdüklerini ve erken genel seçimlere yol açtıklarını hatırlatan Tokel, seçimlerde iktidar olacaklarını savundu.

Türkay Tokel, Güzelyurt bölgesinin 2000'li yıllarda yaşanan bankalar krizi nedeniyle ekonomik sıkıntıya girdiğini ifade etti.

Güzelyurt bölgesinin verilecek verilmeyecek şeklinde bir belirsizlik bulunduğunu anlatan Tokel, bölgede yaşayan insanların tedirginlik yaşadığı için yatırım yapmaktan çekindiğini vurguladı.

Birleşik Kıbrıs Partisi -Toplumsal Varoluş Güçler Güzelyurt Milletvekili adayı Salih Efendi de konuşmasında, Cumhuriyet Meclisi'nin yeterli derecede çalışmamasını eleştirdi.

Meclis'te meydana gelen istenmeyen bazı olayların televizyonlarda dünya tarafından izlendiğini belirten Salih Efendi, geçmiş hükümetleri de eleştirerek, diğer partilerin programlarını uygulamadıklarını savundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜZELYURT Haberleri