"Yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan usandık"

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

“Yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan usandık”

“Yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan usandık”

GÜKAD Başkanı Mehtun Muslu, Güzelyurt’un artık istikrarlı bir devlet politikası beklediğine dikkat çekti.

“Yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan usandık”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD) Başkanı Mehtun Muslu Kıbrıs Postası’na konuştu ve Güzelyurt’un halen kültürel yapısını kaybetmediğini vurguladı. Güzelyurt halkının ‘bir gün yine göç edebiliriz’ düşüncesiyle bölgeye yatırım yapmaktan kaçındığını ve diğer kentlere göç ettiğini vurgulayan Muslu, “Güzelyurt halkı seçim zamanında halka hitap eden ve yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan artık usanmıştır” dedi.

MUSLU: SİYASİ GAYE GÜTMEYEN, ÇOK RENKLİ BİR DERNEK

GÜKAD Başkanı Avukat Mehtun Muslu, gerek Güzelyurt gerekse toplumsal faydaya odaklı, proje ve program çerçevesinde, aktif şekilde çalışan ve rol alan bir dernek olduklarını vurguladı. Muslu GÜKAD’ın, hiçbir siyasi gaye gütmeyen ve çok renkli, çok sesli yapıya sahip 1998 yılından beridir faaliyette olan bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade etti.

“GÜZELYURT HALEN DOĞASINI VE KÜLTÜREL YAPISINI KAYBETMEDİ”

2019 – 2020 yılında birçok faaliyete imza attıklarını söyleyen Muslu, Güzelyurt’un ilçe olduğu günden beri halen rüştünü ispatlamaya çalıştığını söyledi. “Güzelyurt halen doğasını, içtenliğini ve kültürel yapısını kaybetmemiş ancak günden güne genç nüfusunu kaybetmektedir” diyen Muslu, bunun yegane sebebinin ise gelmiş geçmiş devlet politikasının Güzelyurt’un verilebileceği üzerine kurulması olduğunu kaydetti.

“GÖÇ, GÜZELYURT’U EKONOMİK VE SOSYAL OLARAK OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Gerek devletin Güzelyurt’a yeterli yatırımı yapmaması gerekse Güzelyurt’ta yaşayan insanların “bir gün yine göç edebiliriz” psikolojisiyle emlak yatırımlarını Lefkoşa veya diğer ilçelere yapmalarının Güzelyurt’u olumsuz etkilediğine dikkat çeken Muslu, “İş göçü nedeniyle insanların büyük ilçelere gitmeleri Güzelyurt’u ekonomik, sosyal ve genç nüfus olarak olumsuz yönde etkilenmiştir” dedi.

“SOSYAL KONUT PROJESİ HAYATA GEÇERSE GÖÇ YAVAŞLAR”

“Yıllardır GÜKAD’ın ve yine bölgedeki halkın dillendirdiği “sosyal konut “projesinin hayata geçirilmesi göçü yavaşlatacağı gibi, bölge halkına da umut aşılayacak” diyen Muslu, bu durumun yatırımların artmasına da yardımcı olacağını dile getirdi. Muslu söz konusu durumun yatırımcıyı bu bölgede yatırım yapmaya teşvik edeceğini dile getirdi ve ekonomik kalkınmayı da hızlandıracağını söyledi.

“PLANSIZ VE PROJESİZ BİR KALKINMA BÖLGE HALKINI OLUMSUZ ETKİLER”

Güzelyurt’un henüz bakir bir bölge olduğuna dikkat çeken Muslu, “Ancak plansız ve projesiz bir kalkınma hem bölge halkını hem de kenti gerek sağlık gerek güvenlik gerekse kentin sağlıklı büyümesi yönünde olumsuz etkileyeceğinden, devlet politikasının ivedilikle doğaya, çevreye ve insana duyarlı tarım-turizm ve konut alanlarının belirlenmesi gerekmektedir” dedi.

“GÜKAD BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ”

GÜKAD’ın bu konuyla ilgili olarak bölgede bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Muslu, 2017 yılında alanında uzman olan akademisyenler ve bilim insanlarıyla ‘Güzelyurt’un Kentsel Gelişimi ve İklime Duyarlı Kentler” konulu çalıştayı gerçekleştirdiğini kaydetti.

“İSTİKRARLI DEVLET POLİTİKASINA İHTİYAÇ VAR”

Son zamanlarda Güzelyurt – Lefke kaza sınırlarında üç üniversitenin aktif olarak eğitim vermesi ve Bostancı Sınır Kapısı’nın açık olması sebebiyle bölge esnafının ekonomik olarak olumlu gelişmeler yaşadığını ifade eden Muslu, “Ancak bölge ekonomisinin sağlıklı ve kalıcı şekilde kalkınması için yine kararlı ve istikrarlı devlet politikasına ihtiyaç vardır” diye konuştu.

“GÜZELYURT HALKI YARIM PROJELERİ BİLE TAMAMLAMAKTAN ACİZ POLİTİKACILARDAN ARTIK USANDI”

Güzelyurt’ta yarım kalan bir hastane ve itfaiye binası projesinin de olduğuna vurgu yapan Muslu, fiziki imkânsızlıklar nedeniyle‘zorlama’ şekilde işlevine devam eden bir mahkeme binasının da olduğunu söyledi. “Güzelyurt halkı seçim zamanında halka hitap eden ve yarım projeleri bile tamamlamaktan aciz politikacılardan artık usanmıştır” diyen Muslu, Güzelyurt halkının ciddi şekilde icraat beklediğini ifade etti.

“GÜZELYURT BELEDİYESİ’NDEN DE BEKLENTİLERİMİZ VAR”

“Güzelyurt’ta imkânların elverdiği şekilde güzel işlere imza atmış bir belediye mevcut olmakla birlikte, GÜKAD olarak belediyemizden de beklentilerimiz vardır” diyen Muslu, seçim kampanyalarında da dile getirilen hayvan haklarına duyarlı projelerin bir an önce hayata geçmesini beklediklerini vurguladı.

“GÜZELYURT’UN GELİŞMESİ İÇİN YAPILACAK HER PROJEYE GÖNÜLLÜ OLARAK KATKI KOYMAYA HAZIRIZ”

Genç nüfusa yönelik sosyal aktivitelerin artırılması ve kültürel mirası yaşatmaya yönelik çalışmaların da hızlanması gerektiğine dikkat çeken Muslu, GÜKAD olarak yapılacak projelere katkı koymaktan memnun olacaklarına vurgu yaptı.“GÜKAD olarak, Güzelyurt’un gelişmesi ve kalkınması için yapılacak her projeye gönüllü olarak katkı koymaktan memnun olacağız” diyen Muslu, halka çağrıda bulunarak “Herkesi sevgi dolu ve portakal çiçeği kokulu Güzelyurt’ta kahvemizi içmeye bekleriz” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜZELYURT Haberleri