Özçınar: "Belediyelerin yetki alanları yeniden kurgulanmalı"

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.65

7.74

$

6.86

Özçınar: “Belediyelerin yetki alanları yeniden kurgulanmalı”

Özçınar: “Belediyelerin yetki alanları yeniden kurgulanmalı”

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan “Covid-19 süreci sonrası yerel yönetimler” isimli panelde konuşan Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, belediyelerin yetki alanlarının yeniden kurgulanması gerektiğine dikkat çekti.

Özçınar: “Belediyelerin yetki alanları yeniden kurgulanmalı”
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Kıbrıs Postası’nın düzenlediği “Covid-19 sonrası dünya ve Kuzey Kıbrıs” başlıklı panel serileri devam ediyor.

Online ortamda gerçekleşen bu akşamki panelde “Covid-19 süreci sonrası yerel yönetimler” ele alındı.

Moderatörlüğünü İrfan Batu’nun üstlendiği panele Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ve Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak katılım gösterdi.

ÖZÇINAR’DAN “BİRLİKTE ÇALIŞMA GEREKLİLİĞİ” VURGUSU

Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde, yerel yönetimlerin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, yerel yönetimlerle merkezi hükümetin birlikte çalışmasının gerekliliğine dikkat çekti.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK TECRÜBELERİMİZE, TECRÜBE KATILDI”

Belediyelerin, Covid-19 süreci öncesinde sosyal belediyecilik kavramını uyguladığını söyleyen Özçınar, salgın sürecinin de bu tecrübeye tecrübe kattığını ifade etti.

BULAŞICI HASTALIKLAR YASASI… “HÜKÜMET, BELEDİYELERİ BU ÇALIŞMANIN İÇİNE KATMALIYDI”

Bulaşıcı Hastalık Yasası’nın oluşturulma sürecinde, Meclis’in, yerel yönetimleri misafir olarak addettiğini belirterek tepki gösteren Özçınar, “Merkezi hükümet, belediyeleri bu çalışmanın içine katmalıydı, katmadı” dedi.

“İŞBİRLİĞİ ARTARSA, BAŞARI ARTAR”

Merkezi hükümet ve yerel yönetimler arasındaki işbirliğinin çoğalması gerektiğini vurgulayan Özçınar, bu sayede, salgınla mücadeledeki başarı oranının artacağını kaydetti.

GÜZELYURT… “NARENCİYE DÖNEMİNE DENK GELDİ, BİZİM BÖLGEDE GÖRÜLMEMESİ BÜYÜK ŞANS”

Güzelyurt Belediyesi’nin, Covid-19 ile mücadele sürecine değinen Özçınar; gerek çevre, gerekse de sağlıkla ilgili alınan tedbirler açısından oldukça dikkatli çalıştığını söyledi.  

Covid-19 virüsünün Güzelyurt’ta görülmemesini, büyük bir şans olarak niteleyen Özçınar, virüsün patlak verdiği sürecin, narenciyenin ülkeye dağıtıldığı sürece denk geldiğini belirterek, “Bizim bölgede bulaş olsaydı, altından kalkmak oldukça zor olacaktı. Virüsün tüm ülkeye yayılma ihtimali vardı. Şanslıyız ki, böyle bir durum yaşanmadı” şeklinde konuştu.

“BELEDİYELER YENİDEN KURGULANMALI, BÜTÇE PAYLARI DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ”

Belediyelerin yetki alanlarının daha fazla gelişmesi, daha fazla denetim hakkı verilmesi gerektiğini vurgulayan Özçınar, Covid-19 sonrası dönemde, belediyelerin yeniden kurgulanması, bütçe paylarının daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

“NARENCİYEYİ DURDURMAMAK RİSKLİ BİR ADIMDI AMA BÖLGE EKONOMİSİ İÇİN OLUMLU BİR GELİŞME OLDU”

Panelin, ‘sonuç odaklı’ ikinci yarısında ise Özçınar, Covid-19 ile mücadele sürecinde riskli bir karar alarak narenciye üretimini durdurmadıklarını, ticaretine de devam ettiklerini belirterek, üreticinin bu süreçte mağduriyet yaşamadığını kaydetti, “ekonomik açıdan, bölge için olumlu bir gelişmeydi” şeklinde konuştu.

YANGIN… “HAZIRLIKSIZ YAKALANDIĞIMIZ ORTADA”

Güzelyurt bölgesinin, Covid-19 salgını sonrasında, büyük bir yangınla da karşı karşıya kaldığının altını çizen Özçınar, “Maalesef hazırlıksız yakalandığımız ortada” diyerek tepki gösterdi.

Yangınla ilgili gerekli tedbirlerin daha önceden alınması gerektiğini fakat alınmadığını vurgulayan Özçınar, “Yerel yönetimlerin önemi, bu yangınla birlikte de kendini gösterdi” ifadelerini kullandı.

“SEZONLUK PERSONELLE ORMANLARIN EMNİYETİ SAĞLANAMAZ”

Sezonluk personel alarak, ormanlardaki emniyeti sağlamanın mümkün olmadığını vurgulayan Özçınar, “Eğitim, organizasyon, araç-gereç gerekiyor. Yangın çıkıyor, bir telefon geliyor, ‘başkan, tankerini gönder…’ Bölgede, yerel yönetimi güçlü kılacak bir itfaiye aracımız olabilseydi, daha başarılı olurduk” dedi.

“BELEDİYELERİN SORUMLULUĞU İLE AYNI ORANTIDA GELİRLERİ DE ÇOĞALTILMALI”

Belediyelerin görev tanımlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini yineleyen Özçınar, “belediyelerin sorumluluklarını çoğaltırken, gelirlerini de aynı oranda çoğaltırsak, güzel bir başarı elde ederiz” dedi..

Özçınar, yerel yönetimlerin sorumluluk sahalarına ilişkin yüz ölçümü ile nüfusun belli olduğunu söyleyerek, “bütçeyi iyi planlarsak, daha iyi bir noktaya gelebiliriz” şeklinde konuştu. .

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜZELYURT Haberleri