Lefke Turizm Derneği: "Yeşilırmak yangını sorgulanmalı"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.32

$

7.02

Lefke Turizm Derneği: "Yeşilırmak yangını sorgulanmalı"

Lefke Turizm Derneği: "Yeşilırmak yangını sorgulanmalı"

Lefke Turizm Derneği bugün yazılı bir açıklama yaparak, Yeşilırmak yangını konusundaki düşünceleri belirtti. Açıklama şöyle:

Lefke Turizm Derneği: "Yeşilırmak yangını sorgulanmalı"
A- A A+

Yeşilırmak yangını sorgulanmalı - bölgenin yeşiline en erken zamanda yeniden kavuşması için gerekenler yapılmalı !

Pirgo'dan başlayıp, rüzgarın etkisi ile Yeşilırmak köyüne doğru ilerledikten sonra kontrol altına alınan yangın, bölgenin yeşil dokusunu ve karakteristik yapısını oluşturan 'Dillirga Tepeleri'nin önemli bir bölümü ne yazık ki, olumsuz etkilemiştir. Bölgenin hakim dokusunu oluşturan, bölgeye özgü doğal örtü ( çam,zeytin,harup ağaçları, maki, kekik, orkide ve diğer türler ) yerini siyah renge bırakmıştır.
Lefke Turizm Derneği olarak, Lefke ve civarındaki köyleri, 'Çevre dostu Turizm' ve ' sakin şehir-cittaslow ' modeli ile geliştirmeyi hedeflerken, böylesi bir felaket, ciğerimizi yakmıştır. Dillirga'nın eşsiz güzellikteki doğasını oluşturan tepeleri, yeşili ve benzersiz flora ve faunası yangından olumsuz etkilenmiştir.

Kuzey Kıbrıs'ın en batı ucunda yer alan ve çilek diyarı olarak nam salan Yeşilırmak köyü, akla gelebilecek her türlü sebze ve meyve türlerinin yetiştirildiği, bereketli toprakları, bol su kaynakları, temiz havası ve yeşili ile bilinmektedir. Yeşilırmak, en kısa sürede acılarını sararak, yeniden yeşiline ve çekim merkezi imajına kavuşturulmalıdır. Çünkü Yeşilırmak demek, yeşil demektir.
Yangının araştırılacak ve sorgulanacak birçok yönü bulunmaktadır. Bu yangının çıkış ve yayılış sebepleri muhakkak surette ciddiyetle ele alınıp takip edilmelidir. Şöyle ki ;

Ara bölgedeki yangınlar konusunda işbirliği için ön çalışma olmasına rağmen neden yapılamamıştır ? Barış Gücü neden dengeli davranamamıştır ?

İtfaiye, orman dairesi, askeri makamlar, köylüler ve gönüllüler tüm imkanlarını seferber edip yangının ilerlemesini engellese de, engebeli ve dağlık alanlarında görev yapabilecek arazi araçlarının azlığı sıkıntı yaratmıştır. Bu konuya çözüm getirilmelidir.
Ekibi ile birlikte tam donanımlı yangın helikopteri alınması, toplum vicdanını rahatlatmak ve müdahaleler anlamında artık şart olmuştur.
Yeşilırmak demek, yeşil demek. Yeşilırmak'a yeşilinin yeniden kazandırılması için tüm imkanlar seferber edilmelidir.
Sözde değil özde bir ' Yeşil Kıbrıs ' yaratılması için, Toplumsal seferberlik ilan edilerek, günden güne azalan, ormanlık ve doğal alanlar 'Çevre Dostu Politikalar' ile desteklenmelidir.

Saygılarımla,
Hasan Karlıtaş
Lefke Turizm Derneği Asbaşkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKE Haberleri