Aplıç Sınır Kapısı'nda görevli memurlar, depolarındaki kirli sudan şikayetçi...

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.66

7.80

$

6.87

Aplıç Sınır Kapısı'nda görevli memurlar, depolarındaki kirli sudan şikayetçi...

Aplıç Sınır Kapısı'nda görevli memurlar, depolarındaki kirli sudan şikayetçi...

Lefke Aplıç Sınır Kapısı'nın açıldığı Aralık 2018 tarihinden bu yana, sınırda görevli memurların kullandığı depolara, bir türlü su hattı bağlanamadı... Aplıç Sınır Kapısı'nda görevli memurlar, depolarındaki kirli sudan şikayetçi...

Aplıç Sınır Kapısı'nda görevli memurlar, depolarındaki kirli sudan şikayetçi...
A- A A+
Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Lefke Aplıç Sınır Kapısı'nın açıldığı Aralık 2018 tarihinden bu yana, sınırda görevli memurların kullandığı depolara, bir türlü su hattı bağlanamadı.

Su hattının neredeyse 1 yıldır bağlanamaması nedeniyle, Lefke Belediyesi'ne ait tankerler aracılığıyla depolara su aktarılıyor.

Fakat sınırdaki görevliler, depoya aktarılan suyun kirli olduğunu ve kirli su nedeniyle de cilt hastalıkları yaşadıklarını iddia ediyor.

Konuyu bir çok kez yetkililere aktardıklarını dile getiren görevliler, şikayetlerinden sonuç alamayınca, olayı sosyal medyada ifşa etme kararı aldılar.

İDDİA: "BELEDİYE ÇALIŞANLARI, BU SUYU SADECE TUVALETTE KULANIN DEDİ"

Deponun içindeki suyu fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaşan sınır görevlileri, depolara tankerle su taşıyan belediye işçilerinin dahil, kendilerine "bu suyu kullanacaksanız, sadece tuvaletlerde kullanın" dediğini iddia etti.

BELEDİYE BAŞKANI: "BELEDİYEYE AİT KUYUDAN DOLDURUYORUZ"

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, pis olduğu iddia edilen suyu, Gemikonağı'ndaki belediyeye ait kuyudan, su motoru yardımıyla tankerlere doldurduklarını söyledi.

"İnsanlara niye böyle bir şey yapalım?

Göletten veya barajdan su çekmediklerini, çekmek isteseler bile bunu yapabilecek aparatları bulunmadığını söyleyen Belediye Başkanı, "İnsanlara niye böyle bir şey yapalım? Neden pis su kullandıralım" diye sordu.

"KUYU, CMC'YE YAKIN DEĞİL"

Pis olduğu iddia edilen suyun çekildiği kaynağın CMC atıklarına da yakın olmadığını belirten Kaya, "Bu kuyu, üniversitenin de kullandığı bir kuyudur" dedi.

"BU DÖNEMDE SU SARFİYATI AZALDI, MOTORLAR DURUP – ÇALIŞINCA PAS GELMİŞ OLABİLİR"

Kaya, bu dönemde su sarfiyatının azaldığını, motorların bir süre durup tekrardan çalıştığında bir miktar pas gelebileceğini de ifade etti.

SINIR GÖREVLİLERİ: "SUYUN PİS OLDUĞUNU 3 AY ÖNCE FARK ETTİK"

Fakat Kıbrıs Postası'na konuşan sınır çalışanları, suyun pis olduğunu 3 ay önce fark ettiklerini ifade ediyor.

BELEDİYE BAŞKANI: "DEVLET 11 AYDIR ELEKTRİĞİ BAĞLAYAMADI"

Haftada en az 2 kez tankerle sınıra su taşıdıklarını anlatan Kaya, Aplıç kapısının açıldığı günden bu yana devletin bir türlü su hattına elektrik bağlamadığını, bu nedenle de bu tip sorunlar yaşandığını söyledi. Kaya, durumu şöyle özetledi:

"Aplıç kapısının bulunduğu nokta, bizim ana su deposundan daha yüksekte. Bu nedenle o bölgeye su ulaştıramıyoruz. Bizim su hattımızın gittiği son noktaya bir depo koyduk, su hattımızı depoya bağladık ve etrafını telledik. Depo, elektrik direğinin tam altında. Devletin 11 aydır tek yapması gereken şey üstteki elektriği depoya bağlamak. Ama yapılmıyor…"

SINIR GÖREVLİLERİ: "SINIR KAPILARINDA YETKİ KARMAŞASI VAR"

Belediye, topu devlete atarken; sınır çalışanları ise "belediye sorumluluk almıyor" yorumunda bulundu. Kıbrıs Postası'na konuşan çalışanlar, "Depoya elektrik bağlanması noktasında herkes topu birbirine atıyor. Sınır kapılarında bir yetki karmaşası var. Günün sonunda buradaki çalışan mağdur oluyor. 1 yıldır ihmal etmeleri de büyük bir sıkıntıdır. Taşıma suyla nere kadar dönecek bu değirmen?" diye sordular.

"BAŞLARDA CİLT SORUNLARI YAŞIYORDUK AMA NEDENİNİ BİLMİYORDUK"

"Suyun kirli olduğunu nasıl anladınız?" sorusunu yanıtlayan çalışanlar, şöyle konuştu:

"Başlarda yüzümüzde uçuk gibi sorunlar çıkmaya başladı. Cilt sorunları baş gösterdi. Daha sonra kokuyu fark ettik ve 3 ay kadar önce depoyu açıp baktık. Su pisti. Belediyeden gelen işçiler bile 'bu suyu kullanmayın, kullanacaksanız tuvalette kullanın' diyor"

HAFTADA 50 FARKLI KİŞİ PİS OLDUĞU İDDİA EDİLEN SUYA TEMAS EDİYOR

Edinilen bilgilere göre pis olduğu iddia edilen suyla; günde 15, haftada ise 50 farklı kişi temasta bulunuyor. Görevliler, "temel rahatsızlığımız, ciddiye alınmayışımız. Son olarak sosyal medya yolunu seçtik" diyor.

SINIR GÖREVLİLERİ, TAHLİLE GÖNDERMEK ÜZERE SUDAN ÖRNEK ALDI

Depodaki sudan 1 şişe örnek aldıklarını da aktaran çalışanlar, "tahlil ettireceğiz. Maliyetinin ne olacağını bilmiyoruz ama hep beraber bütçe ayırıp bu tahlili yapacağız. Bu iş uzayacak gibi duruyor…" ifadelerinde bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKE Haberleri