×
banner
banner
banner
Ana Sayfa TURİZM
banner
KKTC'ye Türkiye'den sonra en çok turist Almanya, İngiltere ve Çekya'dan geliyor

KKTC'ye Türkiye'den sonra en çok turist Almanya, İngiltere ve Çekya'dan geliyor

Giriş Tarihi: 11/11/2018
09:05
KKTC'ye Türkiye'den sonra en çok turist Almanya, İngiltere ve Çekya'dan geliyor
Turistik konaklama tesislerindeki doluluk oranlarına bakıldığında, ülkenin turizm sezonu Mart ile Ekim aylarını kapsıyor. Geride bıraktığımız turizm sezonunda, Türkiyeli turistlerden sonra ülkeyi en çok Almanya, İngiltere ve Çekyalı turistler ziyaret etti.

• Turizm Bakanlığı'ndan edinilen resmi verilere göre, geride bıraktığımız turizm sezonunda Türkiyeli turistlerden sonra ülkeyi en çok Almanya, İngiltere ve Çekyalı turistler ziyaret etti. Ziyaretlerde en çok artış Avusturyalı, düşüş ise Estonyalı turistlerde.

• Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, özellikle Çekya'dan gelen akışın acentelerin bireysel başarısı olduğuna dikkat çekerek, yakında THY ve acente operatörleriyle İskandinav ülkelerine ziyaret gerçekleştireceklerini ve bu akışa dahil edecekleri müjdesini verdi.

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Turistik konaklama tesislerindeki doluluk oranlarına bakıldığında, ülkenin turizm sezonu Mart ile Ekim aylarını kapsıyor. Geride bıraktığımız turizm sezonunda, Türkiyeli turistlerden sonra ülkeyi en çok Almanya, İngiltere ve Çekyalı turistler ziyaret etti. Turizm ve Çevre Bakanlığı'ndan edinilen resmi verilere göre, 2017 ile 2018'in Eylül ayı arasında ülkeyi ziyaret eden turistler arasında en çok yükseliş ise Avusturya, Finlandiya, Hindistan ve Fransız turistlerde gerçekleşti.

Öte yandan yine aynı verilere göre geçen yıla oranla Estonya, Norveç, İsviçre ve İspanyalı turistler ülkeyi daha az ziyaret etti.

En çok turist Türkiye, Almanya, İngiltere ve Çekya'dan

Verilere göre ülkeye, Türkiye'den sonra en çok turist Almanya, İngiltere ve Çekya'dan geliyor.

Son 9 ayda ülkeye hava veya deniz yollarıyla giriş yapan turist sayısına dair hazırlanan verilere göre birinci sırada 1 milyon 36 bin 987 ile Türkiye bulunuyor. İkinci sırada ise 35 bin 350 turist ile Almanya var. Almanya'yı da 26 bin 739 turist ile İngiltere takip ediyor. Dördüncü sırada ise küçümsenemeyecek bir rakamla; 11 bin 605 turistle Çekya (Çek Cumhuriyeti) bulunuyor.

Türkiye dışındaki bu üç ülke, turistik pastanın yüzde 25'lik dilimini oluşturuyor.

En çok yükseliş Avusturyalı turistlerde

Aynı verilere göre, 2017 ile 2018'in Eylül ayı arasında ülkeyi ziyaret eden turistler arasında en çok yükseliş Avusturya'dan. 2017 yılında Avusturya'dan bin 884 turist alan ülkeye, bu yılın ilk 9 ayında 4 bin 494 turist geldi. Bu sayı, Avusturyalı turistlerde yüzde 138'e varan bir yükselişe işaret ediyor.

Öte yandan Avusturya'yı, yüzde 114,4'lük bir yükselişle Finlandiyalı turistler takip ediyor. Bir önceki yıl 2 bin 29 Finlandiyalı turist ağırlayan ülke, bu yıl 7 bin 649 turisti ağırlıyor.

Finlandiya'dan sonra en çok turist akışının sağlandığı ülke Hindistan. Bir önceki yıl 854 Hindistanlı turistin giriş yaptığı ülkeyi, bu yılın ilk 9 ayında bin 759 Hindistanlı turist ziyaret etti. Bu durum, yüzde 106'lık bir yükselişe tekabül ediyor.

Bir diğer yükseliş ise Fransa'dan. 2017 yılında 4 bin 16 Fransız turistin ziyaret ettiği KKTC, bu yılın Eylül ayına kadar, yüzde 90,5 artışla 7 bin 649 Fransız turisti ağırlamış durumda.

En çok düşüş Estonyalı ve Norveçli turistlerde

Verilere göre geçen yıla oranla Estonya, Norveç, İsviçre ve İspanyalı turistler ülkeyi daha az ziyaret etmeye başladı.

Bir önceki yıl 936 Estonyalı turistin ziyaret ettiği KKTC, bu yılın ilk 9 ayında sadece 159 Estonyalıyı ağırladı. Bu durum yüzde 83'lük bir düşüşe işaret ediyor.

Turist akışı açısından düşüş yaşayan bir diğer ülke ise yüzde 76,8 ile Norveç. 2017 yılında 3 bin 597 Norveçli turistin ziyaret ettiği ülke, bu yılın Eylül ayına kadar 835 Norveçli turisti ağırlama şansı yakaladı.

Bir diğer düşüş ise İsviçreli turistlerde. 2017 yılında 3 bin 361 İsviçreli turistin ziyaret ettiği KKTC, bu yılın ilk 9 ayında bin 937 İsviçreli turiste ev sahipliği yaptı. Bu durum İsviçreli turistlerde yüzde 42'lik bir düşüşe tekabül ediyor.

Bir diğer düşüş ise İspanyol turistlerde mevcut. Bir önceki yıl bin 88 İspanyol turistin ziyaret ettiği KKTC, bu yıl 665 İspanyol turisti misafir etti. Bu durum yüzde 39'luk bir düşüşe işaret ediyor.

Bakan Ataoğlu: "Bu akışa yakında İskandinav ülkeleri de eklenecek"

Çekya ve Avusturya gibi ülkelerden KKTC'ye turist akması, pek de alışılagelmiş bir durum değil. Bu durumu neye borçlu olduğumuzu öğrenmek için Kıbrıs Postası muhabirinin ulaştığı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu durumun acentelerin bireysel başarıları olduğuna dikkat çekti. Acentelerin yut dışında yaşadığı problemler için birçok kez günü birlik ziyaretlerle sorunları çözdüklerinden bahseden Ataoğlu, "Engellerin aşılması için Bakanlık olarak pek çok kez görev aldık, sorunları çözdük, geldik" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları (THY) ve acente operatörleri ile birlikte Japonya'ya gidip, Japon turistlerin KKTC'yi ziyaret etmesi için çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Ataoğlu, yakın süreçte de yine THY ve acente operatörleri ile birlikte İskandinav ülkelerinde aynı çalışmayı gerçekleştireceklerini açıkladı. Ataoğlu, Bu akışa yakında İskandinav ülkeleri de eklenecek" dedi.

banner
banner
banner
banner
DİĞER TURİZM HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.