"Turizm Sektöründe Yerli Üretimin Artırılması Etkinliği" yapıldı

loading
19 Eylül, Cumartesi
£

9.76

8.95

$

7.56

"Turizm Sektöründe Yerli Üretimin Artırılması Etkinliği" yapıldı

"Turizm Sektöründe Yerli Üretimin Artırılması Etkinliği" yapıldı

“Turizm Sektöründe Yerli Üretimin Artırılması Etkinliği” Kıbrıs Türk Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapıldı.

A- A A+

Kıbrıs Postası – Rahmican Çalışkan

Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nin düzenlediği Turizm Sektöründe Yerli Ürün Kullanımının Artırılması Etkinliği oda binasında yapıldı.

Etkinliğe Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Turizm Bakanı Ünal Üstel, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu'nun yanı sıra önemli isimler de katılım gösterdi.

Etkinliğe Başbakan Ersin Tatar da konuşmak üzere katıldı.

KTSO BAŞKANI AVUNDUK: "YERLİ ÜRÜNLERİN TÜKETİMİNDE TEŞVİKTE BULUNMALIYIZ"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, törende yaptığı konuşmada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘her fabrika bir kaledir’ sözüne atıfta bulunarak sanayi ve üretimin önemine vurgu yapılan bu sözün ülkemizde turizm tesisleri için de geçerli olduğunu söyledi.

Turizm sektöründe doğru politikalar üretmenin önemine vurgu yapan Avunduk, refah içerisinde yaşayan bir toplum olabilmek için mal ve hizmet üretimine sahip çıkmamız gerektiğini belirterek ticaret açığının kapatılmasında önemli paya sahip turizm sektöründe yerli ürünlerin tüketilmesine teşvikte bulunulmasının önemini aktardı.

Yerli ürün tüketimi düşük olan ürün gruplarında komiteler kurularak çözüm üretilmesi noktasında adımlar atılacağını söyleyen Avunduk, bu noktada Otelciler Birliği üyelerinin yapıcı bir tavır içerisinde olmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Planlanan hedeflerde işbirliği yapan herkese teşekkürlerini ileten Avunduk, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“KITOB’la yapacağımız protokol çerçevesinde ülkemizde üretimi olmayan veya çok az olan rekabetçi ürünlerin tespit edilmesi suretiyle, potansiyel yatırım alanlarını belirlemek niyetindeyiz.

Ancak KKTC’de uygulanan yanlış politikalar, ithalatla-tüketimle kalkınma olabileceğini iddia eden faaliyetlerin sonucunda, geçmiş yıllarda birçok üretici üretimden kopmuş ve fabrikalar kapanmıştır. Bu sebeple ithalattaki haksız rekabete karşı gerekli mekanizmalar kurulmalıdır.

Geçmişte makarna ve bira gibi, turistik tesislerde tüketimi yüksek olan  birçok ürün artık ülkemizde neredeyse hiç üretilmemektedir.

Değerli Konuklar, konuşmama son vermeden önce, dörtlü hükümet döneminde otellerde yerli ürün kullanımı konusunda girişimleri bulunan dönemin Başbakanı Sn. Tufan Erhürman’a ve hükümet üyelerine ve,

Yeni hükümet kurduktan sonra turizm sektöründe daha fazla yerli ürün kullanımı konusuna sahip çıkan ve vizyonuyla destekleyen Başbakan Sn. Ersin Tatar’a  ve kabine üyelerine her birine ayrı ayrı Sanayi Odası olarak teşekkür ediyoruz.

Üreticilerle otelciler ne kadar birlikte çalışmaya yatkın olsa da, turizm sektöründe yerli ürün kullanımının artırılmasına yönelik bir devlet politikasının yaratılması büyük önem arz etmektedir.

Bugünkü etkinliğin gerçekleşmesinde önemli katkıları bulunan başta KITOB Başkanı Sn.Dimağ Çağıner olmak üzere, KITOB Yönetim Kurulu’na ve tüm üyelerine, ayrıca bugünkü yerel ürün ikramlarıyla fark yaratan Merit oteller grubuna teşekkür ederiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TURİZM Haberleri