TURİZM
okuma süresi: 5 dak.

Orhan Tolun: KKTC’ye yeteri kadar turist gelmemesi çok üzücü

Orhan Tolun: KKTC’ye yeteri kadar turist gelmemesi çok üzücü

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, güzel bir coğrafyaya ve tarihi zenginliklere sahip olan KKTC’ye yeteri kadar turist gelmemesinin ‘çok üzücü’ olduğunu vurgulayarak, “KKTC’nin bilinçli bir şekilde tanıtılması lazım” dedi.

Yayın Tarihi: 27/10/22 13:30
Güncelleme Tarihi: 27/10/22 18:17
okuma süresi: 5 dak.
Orhan Tolun: KKTC’ye yeteri kadar turist gelmemesi çok üzücü

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

Türkiye’deki birçok gazinonun kapatılmasıyla ülkedeki gazinolara gelen insan sayısının arttığını ifade eden Tolun, “Ama ülkeye her anlamda katkı sağlama potansiyeli bulunan turist sayısı azalıyor” dedi.

“KKTC’YE YETERİ KADAR TURİST GELMEMESİ ÇOK ÜZÜCÜDÜR”

Tolun, güzel bir coğrafyaya ve tarihi zenginliklere sahip olan KKTC’ye yeteri kadar turist gelmemesinin ‘çok üzücü’ olduğunu belirtti.

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile birlikte ülkeye gelen turist sayısında artış sağlanması için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Tolun, inanç turizmini geliştirmek için uğraştıklarını söyledi.

Tolun, Türkiye’nin inanç turizmi alanında çok başarılı işlere imza attığını, KKTC’deki türbe ve tekkelerin de inanç turizmi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Gastronominin dünya turizminde daha fazla önem kazanmaya başladığını kaydeden Tolun, “Bizim yemeklerimiz de çok zengin. Yemekler hikayesiyle birlikte bir turizm ürünü olabilir. Yemeklerimizin, içeceklerimizin ve tatlılarımızın tanıtımını iyi yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“KKTC’NİN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TANITILMASI LAZIM”

Tolun, KKTC’nin bilinçli bir şekilde tanıtılması gerektiğini ve tüm paydaşların katkı sağlayabileceği bir ortamın oluşturulabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Turizm Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile Kayseri’de yaptıkları görüşme ilgili de açıklama yapan Tolun, “Görüşmelerde KKTC turizminin gelişebilmesi için neler yapılabileceğini konuştuk” ifadelerini kullandı.

Tolun, uçak fiyatlarındaki pahalılığın ülke turizminin gelişimine büyük zarar verdiğine dikkat çekerek, “Türkiye ile el ele vererek bu sorunu çözmemiz lazım” dedi.

Yeni havayolu şirketi ile ilgili çok şey konuşulduğunu ama hala bir ilerleme katedilemediğini söyleyen Tolun, “Yeni havayolu şirketi kurulamaması ülkenin kanayan yarası” açıklamasında bulundu.

“KKTC’YE DİREK UÇUŞLAR BU ŞARTLARDA ÇOK MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR”

Tolun, KKTC’ye direk uçuşların bu şartlarda çok mümkün gözükmediğine vurgu yaparak, “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başka ülkelerden KKTC’ye direk uçuşları engeller” diye konuştu.

Anca Türk Hava Yolları (THY) üzerinden başka ülkelerin KKTC’ye uçuşların olma ihtimalinin bulunduğunu dile getiren Tolun, “Bu yönde de çalışmalar başlatılmalıdır” dedi.

Tolun, diğer ülke vatandaşları tarafından KKTC’nin internet üzerinden aratıldığı zaman bulunamamasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

KKTC’nin arama motorlarında olmadığını vurgulayan Tolun, “Ülke tanıtımı açısından büyük eksiklik” ifadelerini kullandı.

“TURİZM ZARAR GÖRÜYOR...”

Tolun, KKTC’nin yeteri kadar tanıtım reklamı yapılmamasından, arama motorlarında çıkmamasından ve ülkenin standartlarıyla oynanmasından dolayı turizminin zarar gördüğünü belirtti.

Ülkedeki yaşam güvenliliğinin azaldığına da değinen Tolun, “Turistlerin ülkeye yeteri kadar gelmemesinde bu da etken oluyor” diye konuştu.

Tolun, iç turizmdeki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamalarda ise, “Bir türlü iç turizmi acentelerin katkı sağlayacağı şekilde düzenleyip hayta geçiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Pandemiden önce iç turizmin turizmde daha etkin bir noktada olduğuna dikkat çeken Tolun, “Ama şu anda pandeminin de etkisiyle yeteri kadar iç turizm gelişemedi” açıklamasında bulundu.

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Tolun, insanların alım gücünün düştüğünü, bunun doğrudan turizm gelirlerindeki azalmaya yansıdığını belirtti.

Turizm acentelerinin de durumunun çok kötü olduğuna vurgu yapan Tolun, “Ülkede 170 tane acente var. 100 tanesinin durumu içler acısı” diye konuştu.

Tolun, turizm sektöründe istihdam olanağı olmadığı için rehberlerin iş kaldığını ifade ederek, “Allah’tan kapılar açık da Güney Kıbrıs halkı buraya geliyor ve esnaf gelir kazanıyor” açıklamasında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör