SAĞLIK
okuma süresi: 2 dak.

Sağlık Bakanlığı: "Tabipler Birliğinin açıklaması hiçbir veriye dayanmıyor"

Sağlık Bakanlığı: "Tabipler Birliğinin açıklaması hiçbir veriye dayanmıyor"

Sağlık Bakanlığı, Tabipler Birliğinin Kalecikteki çevre felaketi ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın hiçbir veri esas alınmadan yapıldığını ve gerçeklerle bağdaşmadığını açıkladı. Bakanlığın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Yayın Tarihi: 07/08/13 09:30
okuma süresi: 2 dak.
Sağlık Bakanlığı: "Tabipler Birliğinin açıklaması hiçbir veriye dayanmıyor"
A- A A+

Tabipler Birliği tarafından, hiçbir bilimsel veriye dayanmadan ve halkımızı paniğe sevk eden açıklamalarından üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Sağlık Bakanlığı olarak, Kalecikte yaşanan petrol kirliliğinden insanımızın zarar görmemesi için, ilk günden itibaren konusunda uzman Orta Doğu Teknik Üniversitesinden hocalarımızın ve Sağlık Bakanlığı uzmanlarının çalışmalarımızı birlikte sürdürmekteyiz.

Bugüne kadar 18.07.2013-03.08.2013 tarihleri arasında Devlet Laboratuarı Dairesi'ne Bafra Bölgesindeki Çevre Felaketi ile ilgili 55 su örneği gönderilmiştir. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü karada ve denizlerimizde incelemeler yapmış, toplanan örnekler analiz edilmiştir.

Hem çevredeki plajlardan hem de Bafra'daki su arıtma bölgesinden alınan örneklerde insan sağlığına zararlı toksik madde araştırmaları temiz çıkmıştır. (PAH) Literatüre göre ABD Florida için toksik petrol Hidrokarbon değeri 23 mg/lt civarında olup, yapılan çalışmalarda tespit edilen en yüksek PAH değeri 0,03 mg/lt aralığındadır.

En son bugün yine örnekleri incelenmiştir. Plajlarda şuana kadar yapılan tetkiklerde insan sağlığına zararlı madde (PAH) yüksek oranda tespit edilmemiştir. Suda eriyen zararlı petrol türevlerinin zamanında yapılabilmesi için mevcut cihaza ek cihaz alınarak işlemler eksiksiz devem ettirilmiştir.

En ufak bir şüpheli bir tahlil çıkması halinde veya halen devam eden bilimsel araştırmalarla ilgili olumsuz bir rapor gelmesi halinde halkımız bakanlığımız tarafından acilen bilgilendirilecek ve gerekli önlemler alınacaktır.

Halk sağlığı ilgilendiren hiçbir konu karanlıkta kalmayacak elde edilen olumlu ve olumsuz bulgular halkımızla paylaşılacaktır. Bu konuda halkımız müsterih olsun.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.