Araştırmalara göre çocuklar Covid-19 virüsünü geniş bir çevreye yayabiliyor

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.51

8.58

$

7.28

Araştırmalara göre çocuklar Covid-19 virüsünü geniş bir çevreye yayabiliyor

Araştırmalara göre çocuklar Covid-19 virüsünü geniş bir çevreye yayabiliyor

Perşembe günü yayımlanan bir çalışma, 5 yaşın altındaki çocukların burunlarında, büyük çocuklarda veya yetişkinlerde olduğundan 10 ila 100 kat daha fazla yeni tip koronavirüs olduğunu ortaya koydu.

Araştırmalara göre çocuklar Covid-19 virüsünü geniş bir çevreye yayabiliyor
A- A A+

Perşembe günü yayımlanan bir çalışma, 5 yaşın altındaki çocukların burunlarında, büyük çocuklarda veya yetişkinlerde olduğundan 10 ila 100 kat daha fazla yeni tip Koronavirüs olduğunu ortaya koydu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre “JAMA Pediatrics” tıp dergisinde yayınlanan çalışma, söz konusu yaş grubundaki çocukların yaşadıkları topluluk içinde yeni tip Koronavirüsün aktif taşıyıcıları olabileceğini ve bu bulgunun şimdiye kadar geçerli olan sonuçlarla çeliştiğini gösterdi.

Ann and Robert Lowry Çocuk Hastanesi’nden Dr. Taylor Hilde Sargent yönetimindeki araştırma ekibi tarafından hazırlanan çalışma, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ekonomik faaliyetleri başlatmak amacıyla okulları ve kreşleri yeniden açmaya zorladığı bir zamanda geldi. Araştırmacılar, 23 Mart ile 27 Nisan tarihleri arasında, semptomların ortaya çıkmasından itibaren bir haftalık süre içinde hastalık durumları orta seviyede olan Chicago’dan 145 enfekte vakaya burun testleri yaptılar. Hastalar üç gruba ayrıldı. İlk grup 5 yaş altı 46 çocuktan, ikinci grup yaşları 5 ila 7 arasında değişen çocuklardan, üçüncü grup ise yaşları 18 ila 45 arasında değişen yetişkinlerden oluşturuldu.

Araştırmacılar, beş yaş altı çocukların üst solunum yolunda Koronavirüse sebep olan ve bilimsel adı olan SARS-Cov-2 olan virüs bulunduğunu ve bu yaş grubundaki bulguların, incelenen diğer gruplardaki miktardan 10 ila 100 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.

Araştırmacılar, son dönemde yapılan bir laboratuvar çalışmasının bulaşıcı virüsün çoğalmasının kişilerdeki viral genetik materyal miktarıyla ilişkili olduğunu gösteren bilgiye de ulaştılar. Benzer bir şekilde önceden yapılan çalışmalar, viral yükü yüksek olan çocukların solunum yoluyla taşınan virüsleri yayma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştu. Araştırmacılar, “5 yaş altı çocukların SARS-Cove-2 virüsünün bir sonraki önemli taşıyıcıları olabileceğini ve virüsün tüm topluma yayılabileceği” sonucuna ulaştı. Ayrıca küçük çocukların davranış alışkanlıklarının, okullarda ve gündüz bakım evlerinde kendilerine tahsis edilen yerler arasındaki mesafenin SARS-Cove-2 salgın riskini artırırken sağlık kısıtlamalarını da hafiflettiği bilgisine yer verdi.

Söz konusu bulgular, sağlık otoritelerince küçük çocukların virüsü, şiddetli enfeksiyonlara daha az duyarlı oldukları bilinen büyüklerde olduğu gibi başkalarına bulaştırmadığı yönündeki mevcut inançla çelişiyor.

Bununla birlikte konuyla ilgili çalışmalar halen başlangıç seviyesinde. Güney Kore’de yapılan yeni bir araştırma, 10 ila 19 yaş arasındaki çocukların yetişkinlerde olduğu gibi virüsü aile içinde bulaştırdıklarını gösterirken  9 yaş altı çocukların bunu daha az bir boyuta taşıdığını ortaya koydu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri