Gençler koronavirüsü en fazla taşıyan ama kurallara en az uyan grup

loading
22 Eylül, Salı
£

9.79

8.98

$

7.63

Gençler koronavirüsü en fazla taşıyan ama kurallara en az uyan grup

Gençler koronavirüsü en fazla taşıyan ama kurallara en az uyan grup

Sağlık yetkilileri, gece kulüplerinin Covid-19 salgınının ana odağı olduğuna dikkat çekti. Gece kulüplerini yeniden açan son ülkeler arasında yer alan İsviçre bunun bir örneği oldu. 

A- A A+

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve farklı ülkelerdeki kamu kurumları da dahil olmak üzere çeşitli çevreler, Koronavirüsün tekrar yayılmasından özellikle yaz kutlamalarının yoğun olduğu bir dönemde kurallara uymayan ve umursamaz davranan gençleri sorumlu tutuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Acil Durumlar Direktörü Michael Ryan, gençleri "sorumluluk" duygusu ile hareket etmeye çağırarak şu soruyu sormalarını istedi: "Gerçekten bu partiye gitmem gerekiyor mu?" Ryan’ın bu açıklaması, geçen ayın sonunda virüsün yayılmasına katkıda bulunan gençleri doğrudan suçladığı konuşmasından sonra geldi.

AFP’nin haberine göre yaz tatili sezonu ve çoğu ülkede kısıtlamaların kaldırılması, partilere katılmak isteyen 15 ila 25 yaş arasındaki gençlerin yurt dışı projelerinde önemli bir artışa eşlik etti.

Sağlık yetkilileri, gece kulüplerinin Covid-19 salgınının ana odağı olduğuna dikkat çekti. Gece kulüplerini yeniden açan son ülkeler arasında yer alan İsviçre bunun bir örneği oldu. 

Cenevre Üniversite Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Bölümü Başkanı Didier Pittet’e göre İsviçre’de Temmuz ayının son iki haftasında tespit edilen vakaların yüzde 40 ila yüzde 50'si gece kulüplerine ve barlara giden kişilerden oluşuyordu.

Diğer ülkelerde, dünyanın gece hayatı başkentlerinden biri olan İspanyol Balear Takımadaları'ndaki İbiza'da olduğu gibi, gece kulüpleri kapatıldı veya dansın yasak olduğu küçük barlara dönüştürüldü.

Ancak bu durum, gece hayatı müdavimlerinin partilerini yapmak için sokaklara, ormanlara ve plajlara gitmelerine neden oldu.

Manchester yakınlarında 2 bin ila 4 bin kişinin toplandığı dans partileri yapıldı. Londra'da polis sürekli olarak gizli konserler yapılan yerlere baskın düzenlerken, Paris'teki Vincennes Ormanı ücretsiz partilerin yuvası haline geldi.

Antoine Calvino gibi maske takma veya fiziksel mesafe kurallarına uyulmayan bu gizli partilerin organizatörlerine göre "partiler hayati önem taşıyor ve benzersiz bir ortam sunuyor."

Almanya Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Feller,  "kurallar dikkate alınmadan tedbirsiz yapılan partiler"den dolayı Almanya’nın endişe duyduğunu belirterek, "Katılanlar, istatistikler hasta olma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteren genç insanlar arasından olsa da, virüsü ailelerine bulaştırabilirler” diye konuştu.

Dünyada Covid-19 vakalarının sayısı önemli ölçüde artıyor ve genellikle herhangi bir belirti göstermiyor.

Halk Sağlığı Kurumu'na göre Kanada'da 39 yaşın altındaki kişiler yeni vakaların çoğunluğunu oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bunlar “salgınla mücadelede tamamen korunaklı” değiller.

Dünyanın dört bir yanındaki tıp yetkilileri salgını kontrol altına almaya çalışırken İspanya da sorunu kökten çözmek için çabalıyor.

İspanya Sağlık Bakanlığı'ndan bir Epidemiyolog olan Fernando Simon, "gençler, özellikle çok farklı yaşam tarzları ve yaşama arzularıyla Koronavirüsle mücadelede kurallara en az uyan grubu oluşturuyor" dedi. Simon, gerektiğinde cezalandırma yöntemine başvurulması gerektiğine dikkat çekerek bu gruplara yönelik uygun bir üslup geliştirmenin çok zor olduğunu belirtti.

Sosyolog Mariano Oracco mevcut durumu sorgulayarak, "Gençler hangi talimatlara uymaya devam ediyor?" dedi. Oracco, gençlerin başlangıçta “sadece ev karantinasına uyduğunu, kısıtlamalar kaldırıldığında gençlerin kısıtlı özgürlükler olarak değil, tamamen özgür olduklarını düşünerek hareket ettiklerini” ifade etti.

Madrid Belediyesi, halka açık yerlerde alkol içmenin tehlikeleri hakkında bir uyarı kampanyasının ardından rahat olmamasına rağmen maske takmanın önemini anlatan bir video yayınladı. Söz konusu videoda, bir grup gencin içki içip ardından gece kulübünde dans ettiği gösterildi. Ardından yoğun bakım odasındaki durumları ve cesetlerinin yakıldığı sahneler gösteriliyor. Video şu cümleyle bitiyor: "Maske takmadığınızda özgürlüğünüze engel olan şeyler var. Bu yüzden kendinizi ve çevrenizi koruyun."

Yetkililerin gençlere karşı koymadaki çaresizliğinin yanı sıra bazı uzmanlar pratik bir yaklaşım çağrısında bulunuyor. Paris'teki Pitie Salpetriere Üniversitesi'nden Patolog Erich Kom, "Gençleri bırakalım virüsü kapsın. Onları orduya göndermeyelim" dedi.

Kom, gençlerin önleyici tedbirlere hiçbir zaman uymayacağı için "bu yaş grubu bağışıklıkları sayesinde daha hızlı mücadele ediyor. Evde maske takarak yaşlıların korunması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kom, "ideal durumun 30 yaşın altındaki herkes için doğal bağışıklık oluşturmak ve 50 yaşın üzerindekilere aşı veya etkili tedavi sağlanana kadar koruma sağlamak" olduğuna inanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri