SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Test yapma lisansı durdurulan Elite Hospital: 'Sahte PCR' konulu suçlamalar asılsız!

Test yapma lisansı durdurulan Elite Hospital: 'Sahte PCR' konulu suçlamalar asılsız!

Adada bulunmayan bir kişiye PCR test sonucu verdiği iddiasıyla test yapma lisansı durdurulan Elite Hospital’den açıklama geldi. Elite Hospital’den yapılan açıklamada, politik görüşe sahip kişilerin 'sahte rapor' diye bir kurgu uydurarak bakanlığı harekete geçirdiği, bakanlığın da herhangi bir soruşturma veya sorgulama ihtiyacı hissetmeden PCR lisansını iptal ettiği belirtildi.

Yayın Tarihi: 21/10/20 16:53
okuma süresi: 5 dak.
Test yapma lisansı durdurulan Elite Hospital: 'Sahte PCR' konulu suçlamalar asılsız!
A- A A+

YENİDÜZEN gazetesinde yer alan “Şüpheli PCR iddiası, lisansı durdurdu” haberinde, adanın kuzeyinde bulunmayan bir kişiye ‘PCR testi sonucu’ verildiği iddiası üzerine, Elite Hospital'in test yapma lisansının Sağlık Bakanlığı’nca durdurulduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın kararı üzerine Elite Hospital’den konuya ilişkin açıklama geldi.

Elite Hospital’den yapılan açıklamada, politik görüşe sahip kişilerin 'sahte rapor' diye bir kurgu uydurarak bakanlığı harekete geçirdiği, bakanlığın da herhangi bir soruşturma veya sorgulama ihtiyacı hissetmeden PCR lisansını iptal ettiği belirtildi. Gerek bakanlık, gerekse sahte rapor adı altında medya ve sosyal medya mecralarında iftira ve yalan haber yapan kişiler aleyhinde gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı kaydedildi.

Açıklama şöyle:

Sosyal medya'da tamamı ile belli bir politik görüşe ait kişilerin yaymaya çalıştığı 'sahte PCR raporu' konulu asılsız suçlamalar üzerine açıklama yapma gerekliliği doğmuştur.

Bilindiği üzere, kurumumuz genetik laboratuvarı olan iki özel kurumdan biri olarak pandemi sürecinin başlarından beridir sağlık baklanlığı ile işbirliği içerisinde PCR testi uygulaması yapmaktadır. İlk başlarda özel sektör testleri yapılmadan önce bu işbirlikteliği herhangi bir ücret alınmaksızın, tamamen sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde idi.

Kurumumuzun PCR testi yapma yetkisi olduğu ve laboratuvar kapasitemiz herkes tarafından bilinmektedir. Bu bağlamda, sağlık bakanlığı ile yapılan protokol üzerine gerek özel sektörde, gerekse devletin ihtiyacına yönelik testler yapılmakta idi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, güney'de uygulanan testlerin ücretlerinin yüksekliğinden dolayı, bir grup insan ara bölgeye gelmiş ve burada numuneleri alınmıştır. Ülkemize takılan binlerce kameradan birkaçı illa ki bunu görüntülemiş olduğundan ötürü çok kolay görüntülere ulaşılabilinmesi gerekir. Yetkili hemşiremiz tarafından doğru şartların sağlanması ile alınan örnekler herhangi bir gizlilik ihtiyacı olmadan alınmış ve kurumumuzda sonuçlandırılarak raporlanmıştır. Bu esnada belli bir politik görüşe sahip kişiler 'sahte rapor' diye bir kurgu uydurarak bakanlığı harekete geçirmiş, bakanlık da herhangi bir soruşturma veya sorgulama ihtiyacı hissetmeden PCR lisansımızı iptal ettiğini duyurarak hem bizleri, hem de bizlerde test yapıp rapor alan kişileri mağdur etmiştir.

Yapılan mutabakat gereği örneklerin nereden alınacağı ve nereden alınamayacağı gibi kısıtlamalar bulunmadığı gibi, anlaşmanın feshedilebilmesi için de gerekli ihbar süresi de mevcuttur. Yasal bir zemini olmayan bu keyfi uygulamanın en kısa zamanda son bulacağını umut etmekteyiz.

Gerek bakanlık, gerekse sahte rapor adı altında medya ve sosyal medya mecralarında iftira ve yalan haber yapan kişiler aleyhinde gerekli yasal işlemler başlatılmıştır ve süreç devam etmektedir.

Tamamen politik, ve tamamen Kuzey'imizdeki dikta anlayışının yansımaları ile yapılan bu işlemleri şiddetle kınar, halkımıza bu tür haberlere itibar etmemelerini rica ederiz. Bu gibi politik baskılara boyun eğmeden demokrasi ve hukuk üstünlüğünün olduğu zamanları daha da aramadan umarız ki daha güzel günlerde size PCR hizmetlerimizi vermeye devam edeceğiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör