SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Her yıl düzenli olarak yapılan Tüberküloz taramaları başlıyor

Her yıl düzenli olarak yapılan Tüberküloz taramaları başlıyor

2021-2022 Tüberküloz taramaları 20 Eylül’de okullarda başlayacak...

Yayın Tarihi: 19/09/21 16:15
okuma süresi: 3 dak.
Her yıl düzenli olarak yapılan Tüberküloz taramaları başlıyor
A- A A+

2021-2022 Sağlık Bakanlığı Tüberküloz taramalarının 20 Eylül’de okullarda başlayacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ,Tüberküloz ile mücadele programı kapsamında her yıl ilkokul bir ve 5. Sınıflar ile askeri birliklerde Tüberküloz taraması yapmaktadır. Bu tarama sadece okullarda değil diğer toplu yaşam alanları olan askeri birliklerde de düzenli olarak uygulanmaktadır. AynI şekilde ülkeye giriş yapan yabancılara da oturma izni alırken yapılmaktadır.

Bu test bir aşı değildir önkol cilt altına  enjeksiyon  şeklinde uygulanmaktadır. Uygulamadan 48-72 saat sonra sağlık görevlileri test verilen çocukları tekrar kontrol etmekte ve oluşan kızarıklığın çapına göre değerlendirme yapmaktadırlar.

Tarama esnasında kişilerin testi belli bir değerin üzerinde çıkan çocuklar, aileleri ile birlikte ilgili sağlık merkezine davet edilmekte ve orada ileri tetkikleri tamamlanarak test pozitifliğinin sebebi aydınlatılmaktadır. Her PPD pozitifliği kişinin tüberküloz hastası olduğunu göstermez. Testler sonucunda kişinin hasta olduğunu gösteren bulgular saptanırsa tedavi başlanmaktadır.

TEST SONRASI OLUŞABİLECEK DURUMLAR

PPD deri testi yapıldıktan sonra olabilecek durumlar şunlardır;

Testin uygulandığı bölgede kızarıklık kaşıntı olabilir. Bunlar beklenen durumlar olup o bölgeye herhangi bir krem ilaç kolonya sürülmemeli, pansuman yapılmamalıdır. Testin değerlendirilmesi 48-72 saat sonra ekiplerimizce yapılacaktır. Bu süre içerisinde çocuk banyo yapabilir ancak o bölgeye herhangi bir ilaç krem sürülmemelidir.

SON DERECE TEHLİKELİ BİR BULAŞICI HASTALIK

Bilindiği üzere Tüberküloz ( Verem hastalığı) özellikle çocuklarda neden olduğu tüberküloz menenjit gibi hayati tehlike yaratan ağır sağlık sorunları, çok zor, uzun, zahmetli tedavi süreci ve komplikasyonları nedeniyle son derece tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır.

Bulaşma öksürme esnasında damlacık yoluyla olmakta ve toplu yaşam alanlarında kolaylıkla yayılabilmektedir. Okullar ve kışlalar gibi toplu yaşam alanları hastalığın en kolay ve hızlı yayıldığı alanlardır.

HER YIL DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR

Tüberkülozun kontrol altına alınabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir kontrol programı yürütülmektedir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Tüberküloz ile mücadele programı kapsamında her yıl ilkokul bir ve 5. Sınıflar ile askeri birliklerde düzenli olarak Tüberküloz taraması yapmaktadır

. Bugün Tüberküloz/Verem hastalığı ülkemizde bir halk sağlığı sorunu değilse bunu 1980 yılından beri ülkede yapılmakta olan Tüberküloz (PPD yani Tüberkülin Cilt Testi )taramalarına  ve tesbit edilen kişilerin etkin   tedavilerine borçluyuz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör