SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

GAÜ Akademisyeni Dr. Emine Güllüelli: Bulaşıcı hastalıkların önüne el yıkayarak geçilebilir

GAÜ Akademisyeni Dr. Emine Güllüelli: Bulaşıcı hastalıkların önüne el yıkayarak geçilebilir

GAÜ Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli, "Dünya El Yıkama Günü" hakkında bilgiler verirken, el yıkamanın birçok bulaşıcı hastalığın önüne geçtiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 14/10/21 11:16
okuma süresi: 4 dak.
GAÜ Akademisyeni Dr. Emine Güllüelli: Bulaşıcı hastalıkların önüne el yıkayarak geçilebilir
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli yaptığı açıklamada, “Uzmanlara göre bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamadan geçmektedir.  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini  "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. Mart ayından beri mücadele ettiğimiz Corona Virüs salgınında da görmüş olduğumuz gibi el yıkamanın sağlığımız için önemi tahmin ettiğimizden çok daha fazla. Bugün 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü Bu özel günde; el yıkamanın önemini vurgulamak ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek çok önemlidir.  Bu günün amacı, bir günle sınırlı kalmaması, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğini sağlamaktır. Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır” dedi.

“Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Günlük yaşamda birçoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız sonrasında yakınımızdaki kişilerle tokalaşarak ayrılırız.  Ellerimizi hastalık bulaştırma, yayma aracı olarak kullanmış oluruz. Grip virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle sadece el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. Yıkayarak Ellerin bir virüs yayıcı olması önlenebilir.. Virüs ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, cep telefonu, bankamatik düğmelerine dokunmak dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına sebep olur. Bu nedenle, kirli eller ile hasta olanların el temizliğine dikkat etmesi çok önemlidir”.

Sadece el yıkamak ile; başta soğuk algınlığı olmak üzere  grip, ishal ve zatürre gibi Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak mümkün.  Bunun yanında zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için “En basit ,  En etkili ve  En ucuz”1 yöntemdir. Grip  virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle sadece el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. El yıkamak  basit görünse de, uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları vardır. Ellerde en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. El yıkamada doğru teknik; 15-20 saniye sürede  ve özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları uygun teknikle yıkanmalıdır”.

Bu nedenle; 

  • Yiyecek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce,
  • Tuvalet gereksiniminin giderilmesinden sonra,
  • Buruna dokunulduğunda,
  • Hayvanlara dokunulduğunda,
  • Hapşırıp, öksürdükten sonra,
  • Kimyasallarla, elleri kirleten işlerle, boyalarla uğraşıldığında,
  • Çöp ve atıklara dokunulduğunda eller iyice yıkanmalıdır.

“Yemek pişirme, yiyecek hazırlamakla görevli kimseler bunlara ek olarak her moladan sonra, çiğ yiyeceklere dokunduklarında,  ellerini iyice yıkamalıdır. El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar vardır. Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır”.

Doğru el yıkama tekniği;

1.Elimizi suyla ıslatalım

2.Yeterince sabun alalım

3.Sabunun avuç içimizde iyice köpürtelim

4.Sağ elin üstünü sol elle, sol elin üstünü sağ elle ovalayalım

5.Parmaklarımızı iç içe geçirip ovalayalım

6.Parmaklarımızı kenetleyip ovalayalım

7.Başparmaklarımızı ovalayalım

8.Parmak uçlarını avuç içinde ovalayalım

9.Ellerimizi bol suyla durulayalım

10.Tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulayalım

11.Kullandığımız kâğıt havlu ile musluğun kapatalım.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.