SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Prof. Dr. Acar: Düzenli sağlık kontrolleri, çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmeli

Prof. Dr. Acar: Düzenli sağlık kontrolleri, çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmeli

GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Zafer Acar, “Düzenli sağlık kontrolleri, çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmeli” dedi.

Yayın Tarihi: 05/06/22 15:00
okuma süresi: 3 dak.
Prof. Dr. Acar: Düzenli sağlık kontrolleri, çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmeli
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Zafer Acar, düzenli sağlık kontrolleri ve genom testleri yaptırmanın öneminden bahsetti.

GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Zafer Acar açıklamasında, düzenli sağlık kontrolleri ve bazı riskli durumlarda genom testleri yaptırmanın, günümüz tıbbının insanlığa sunduğu en önemli katkı olduğunu ifade etti. Acar açıklamasında şöyle belirtti;

“Kontroller hastalıkların tanısını erken koyarak veya henüz ortaya çıkmadan riski tespit ederek, kişileri sağlığına kavuşturuyor, ömrünü uzatıyoruz. Ülkemizde insanların en az yarısı, süreğen(kronik) bir hastalığının (Yüksek tansiyon gibi) varlığından  haberi yoktur. Bu nedenle de her 10 ölüm olayından 8 inde, daha önceden tanısı konulmamış hastalıklar ölüme sebep olur. Halbuki bu kişiler düzenli sağlık kontrolü yaptırsalardı, bu hastalıkların varlığı veya ortaya çıkacağı önceden tespit edilip, ölüme sebebiyet vermeden tedavileri yapılabilecekti.

Düzenli sağlık kontrolleri ve gerekirse genom testleri yaptırmanın faydaları şunlardır:

1.Hastalıkları önlemek; tedavi etmekten daha kolay ve etkilidir.

2.Düzenli sağlık kontrolleri ve gerekirse genom testleri yaptırarak, yaşam kalitemizi yükseltmiş ve ömrümüzü uzatmış oluruz.

3.Bu yolla doğru tanı konulma olasılığını artırmış oluruz.

4.Düzenli sağlık kontrolleri ve gerekirse genom testleri yaptırarak, geleceğimizi daha iyi bir şekilde planlayabiliriz.

5.Düzenli sağlık kontrolleri ve gerekirse genom testleri yaptırarak hastalıkların erken dönemde tanısı konulabilir veya daha ortaya çıkmadan tespit edilebilir. Bu nedenle maliyeti çok daha ucuzdur.

Düzenli sağlık kontrolleri, çocukluk çağlarından itibaren alışkanlık haline getirilmeli, bazı riskli durumlarda genetik testler - DNA testleri henüz yumurta döllenmeden yapılmalı, dölleme için sağlıklı yumurtalar seçilmelidir.Düzenli sağlık kontrollerinde en önemli unsur;  sorgulamalarınızı, fizik muayenenizi yapacak , gerekli tetkikleri isteyecek doktorunuzun; sizi, geçmişinizi ve ailenizi iyi tanıyan gerçek bir aile hekiminiz olmasıdır. Yapılacak bu kontroller kişinin yaşına, erkek veya kadın olmasına göre bazı değişiklikler gösterir. Özellikle son yıllarda yapılan bazı yayınlarda meme kanseri riskini artırdığına ilişkin sonuçlar alınması nedeni ile,  mamografi, tarama testi olarak önerilmemektedir. Genom testleri, genetik olarak geçen bazı hastalıkların henüz ortaya çıkmadan veya belirtileri görülmeden tespit edilebilmesi için yapılan DNA analizleridir. Günümüzde bu şekilde yüzlerce genom testi yapılmakta, her yıl bu testlere yenileri de eklenmektedir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.