SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Uzmanlar: Çocuklara müzik öğretilmesi, disiplin ve özgüven kazandırır

Uzmanlar: Çocuklara müzik öğretilmesi, disiplin ve özgüven kazandırır

Azim, çocuklarda hafıza ve zihinsel gücü geliştirme, ekip çalışmalarında etkili olma, iletişim becerileri ve disiplinlerini geliştirmedeki müziğin rolüne ilişkin birçok bilimsel çalışma var.

Yayın Tarihi: 19/09/22 15:46
Güncelleme Tarihi: 19/09/22 16:21
okuma süresi: 4 dak.
Uzmanlar: Çocuklara müzik öğretilmesi, disiplin ve özgüven kazandırır
A- A A+

Suudi uzmanlar Şarku’l Avsat’a müziğin genel eğitim müfredatlarına girmesinin gerekli hale geldiğini, bunun Suudi sanatsal ve kültürel hareketine, ulusal müzik nesillerini kazandırmada katkıda bulunacağını ayrıca çocukların becerilerini geliştirmesine, disiplin ve özgüven kazandırmaya da katkı sağlayacağını vurguladı.

Müzisyen Saber el-Modhi, Şarku’l Avsat’a müziğin hayatın her alanında vazgeçilmez bir olgu haline geldiğini belirterek, “Cep telefonlarının sesi müzik, halka açık yerlerde uyarılar da müzikledir” dedi. Toplumun gözünde müziğin imajının “sadece şarkı söylemek ve dans etmek için” kullanılması ile kısıtlı olmasının yerine günlük hayatın çeşitli alanlarında kullanılmaya başlayacak şekilde değişmek için müzik eğitiminin gereklilik haline geldiğini vurguladı.

Modhi, müziğin dereceleri arasındaki müziksel boyutları ölçme, çeşitli türler ve dallar üzerinden tasvir edilmesi ile matematik bilimlerine dahil olduğunu ve insan kulağının müzikal algısını geliştirdiğini sözlerine ekledi.

Bunun gelecek nesiller üzerindeki yansıması ile ilişkili olarak, “Müziğe önem verilmesi, toplum üyeleri arasında melodik duygunun ve müzik tekniklerinin artmasının yanı sıra her bölgede birbirinden farklı olan toplumun müzikal kimliklerini korunmasını sağlar” ifadelerini kullandı.

Müzisyen Fahd el-Azim ise Şarku’l Avsat’a anaokullarında ve ilkokullarda müzik eğitiminin çocuklarda çeşitli becerilerin gelişmesine ve özgüven kazanmalarına katkı sağlayacağını, konsantrasyonlarını artıracağını ve daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olacağını açıkladı.

Azim, çocuklarda hafıza ve zihinsel gücü geliştirme, ekip çalışmalarında etkili olma, iletişim becerileri ve disiplinlerini geliştirmedeki müziğin rolüne ilişkin birçok bilimsel çalışma olduğunu vurguladı. Müzisyenlerin son derece disiplinli olduklarına ve günlük pratiklerinde zamanında yapmanın değerini bildiklerine, bunun da onları hayatın diğer tüm alanlarında disiplinli hale getirdiğine dikkat çekerken müzik eğitiminin disiplini öğretmeye katkıda bulunabileceğini belirtti.

Azim bu eğilimin Suudi sanatsal ve kültürel hareketine ulusal müzik nesilleri kazandırmaya, önümüzdeki yıllarda ülkedeki müzik endüstrisini güçlendirmeye ve uluslararası müzik kadrolarını güçlenen ve gelişmiş bir pazar olarak yerel pazara yönlendirmeye katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Müzik Kurumu Başkanı Sultan el-Bazai daha önce Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda, müzik dersini eğitim müfredatına koymak için uluslararası deneyimden yararlandıklarını belirtti. Bazai, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Lübnan’ın deneyimlerinden yararlandıklarını zira bu ülkelerin durumunun Krallık’taki duruma benzediğini ve bu yönde ilerlemeler kaydetmiş olduklarını söyledi.

Bazai müzik eğitiminin Kültür ve Eğitim Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı ulusal kültür çerçevesinde yer aldığını ve bu yöndeki çalışmaların müzik dahil tüm sanatların halk eğitim müfredatlarına dahil edilmesiyle ilgili olduğunu açıkladı. Yetkili, müzik eğitiminin anaokulu ve ilköğretimde kademeli olarak başlayacağını ve lansmanın tüm okulları kapsayacağını vurguladı. Suudi öğretmenler için gelişim programları ve kursların da sunulacağını belirtti.

Bazai müfredatın müzik teorilerine ve müzikal ritimleri ve notlarını anlamaya odaklandığına, geçen yıl 100 özel okulda başlayan projenin ileriki aşamalarında müzik aletlerinin de yer alacağını belirtti. Ayrıca, kurumun projeyi müzik aletleriyle desteklediğini ve ilgili müfredatın geliştirmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.