SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

UKÜ, sağlık alanında ihtiyaç duyulan profesyoneller yetiştiriyor

UKÜ, sağlık alanında ihtiyaç duyulan profesyoneller yetiştiriyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), topluma Sağlık Bilimleri Fakültesi ile sağlık hizmetlerinde en çok ihtiyaç duyulan alanlarda donanımlı profesyoneller kazandırmaya devam ediyor.

Yayın Tarihi: 14/07/13 15:03
okuma süresi: 5 dak.
UKÜ, sağlık alanında ihtiyaç duyulan profesyoneller yetiştiriyor
A- A A+

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), topluma Sağlık Bilimleri Fakültesi ile sağlık hizmetlerinde en çok ihtiyaç duyulan alanlarda donanımlı profesyoneller kazandırmaya devam ediyor.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günay Sarıyar, "Fakülte veya Meslek Yüksekokulu'ndaki bölümlerden birini seçen öğrenciler mezun olduklarında, mesleklerine büyük gereksinim olduğundan, iş bulmakta hiç zorlanmayacaklardır." dedi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi geçen yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni açarak Eczacılık Fakültesi'nden sonra sağlık alanında eğitim verecek fakültelere yenisini eklemiş, bu şekilde sağlık alanındaki eğitime önem verdiğini ortaya koymuştu. UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günay Sarıyar, Fakülte ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Sağlık bilimlerine duyulan gereksinimden söz eden Prof. Dr. Günay Sarıyar, "Tüm dünyada ortalama insan ömrünün uzamasına, yaşam kalitesinin arttırılmasına ve hızla çoğalan bilgi birikimine paralel olarak, sağlık sektöründe varolan mesleklerin işyükü artmakta, yeni iş ve meslek alanları ortaya çıkmaktadır." dedi. Prof. Dr. Sarıyar bu nedenle de sağlık bilimlerinde yeni eğitim dallarının oluştuğunu veya tıp fakültesi bünyesinde olan bazı bölümlerin bağımsız yüksekokullar veya fakülteler olarak büyük gelişme kaydettiklerini belirtti. Prof. Dr. Günay Sarıyar, "Sağlık alanındaki, özellikle de tıp hizmetlerindeki gereksinimi yerine getirmek amacıyla fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik gibi bölümler kurularak sağlık hizmetlerinde büyük ihtiyaçlar karşılanmaktadır." diye konuştu.

Prof. Dr. Günay Sarıyar 2012 - 2013 Akademik Yılı'nda açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinden oluştuğunu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda da Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programlarında eğitimin sürdürüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Sarıyar, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik bölümlerinin bulunduğu Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde en ileri teknolojiye sahip Anatomi, Elektroterapi ile Beslenme ve Diyetetik başta olmak üzere çeşitli laboratuvarlarda öğrencilerin uygulama çalışmalarını yapma fırsatı bulduklarını belirtti.
Günay Sarıyar ayrıca şunları söyledi: "Hastalıkların tedavisinde tıp doktorlarının, diyetisyenlerin katkılarıyla başarıya ulaştığı hepimizce bilinmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ise ilgili tıp alanlarında tedavinin yerine getirilmesinde artık vazgeçilmez bir uygulama alanıdır. Fizyoterapistler uzman bir hekimin tanısı sonrası fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak yine birçoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanarak yaşam kalitesini arttırmada önemli göreve sahiptirler."

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günay Sarıyar, KKTC'de sadece UKÜ'de açılmış olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na bağlı Eczane Hizmetleri programıyla da eczanenelerin ve ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanı bilimsel bir ortamda eğitmeyi amaçladıklarını söyledi. Sarıyar, Yüksekokul'un diğer programı olan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programında ise sağlık sektörünün büyük gereksinim duyduğu hasta kayıtlarını tutan, arşivleyen, idari ve tıbbi ünitelerin haberleşme ve yazışma işlerini yapabilecek profesyoneller yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.