Sütyen takmak sağlımızı tehdit ediyor mu?

loading
2 Temmuz, Perşembe
£

8.58

7.74

$

6.85

Sütyen takmak sağlımızı tehdit ediyor mu?

Sütyen takmak sağlımızı tehdit ediyor mu?

Kadınların her gün takmak zorunda hissettiği sütyenler, göğüs kanserine neden oluyor mu? Sütyen takmanın yararları ve yol açabilececeği riskler bu yazıda...

Sütyen takmak sağlımızı tehdit ediyor mu?
A- A A+
Kadınların onsuz evden çıkmadığı tek şey kuşkusuz sütyen! Göğüs ölçülerinizin ne olduğu farketmez, göğüsleriniz büyük de olsa küçük de olsa her zaman giyersiniz. Küçük göğüslüler büyük göstermek için, büyük göğüslüler ise daha sıkı göstermek için... Bize tüm gün boyunca verdiği rahatsızlığı hepimiz biliyoruz. Bu durumda düşünebildiğimiz tek şey eve gidip sütyeni çıkarmak ve rahat kıyafetler giymek oluyor.

İşe sütyensiz gitmeyi hiç düşündünüz mü? Sütyen takmanın herhangi bir faydasını gördünüz mü yoksa, toplumun bize seçme hakkı tanımadan bizi zorladığı bir şey mi? Sütyen takmak sağlığınızı tehdit ediyor mu ve kansere yol açıyor mu? Evet, günlük rutinlerimiz hakkında kendimizi sorgulamak her zaman faydalı. Sütyen takmanın faydalarının ve zararlarının farkında olmalıyız.

Sütyen takmanın faydaları

Göğüslerinizin sıkı ve formda görünmesi özgüveninizi artırır. Diğer yandan göğüslerinizin aslında nasıl göründüğünü bilen sizsiniz ve bu görüntü size sadece geçici bir tatmin sağlar. Sütyen takmanın başka bir faydasını bulamadığımıza göre yarattığı risklere yakından bakmanın zamanı geldi.

Sütyen takmanın yol açabileceği riskler

Sütyen takmakla kanser arasında bir bağlantı keşfedildi. Syd ve Soma Singer tarafından 1991 Mayısı'nda, 5 büyük ABD şehrinden 4000 kadınla röportaj yapılarak, bir çalışma başlatıldı. Röportaj yapılan bu kadınların hepsi benzer kökenlerden, ortalama gelire sahip ve 30 yaşlarındaydı; ve neredeyse yarısında göğüs kanseri vardı. Röportaj yapılan kadınların çoğunluğu göğüslerinin şeklinden ve büyüklüğünden memnun olmadığını ve bu yüzden sadece daha iyi görünmek için sütyen kullandıklarını söyledi. Göğüs kanseri olan kadınların 4'te 3'ü uyurken bile sütyen takıyor ve 7'de 1'i de günde 12 saatten fazla sütyen takıyordu.

Çalışmaya göre sütyen takmayan 168 kadından sadece 1 tanesi göğüs kanseri olmuş ve bu göğüs kanseri olan erkek sayısı oranıyla aynıydı. Sütyen takmak göğüslerinizin sıcaklığını artırır ve bu göğüs kanserine yol açan prolaktin isimli hormonun artmasına sebep olur. 320 kadınla yapılan ve 15 yıl süren başka bir çalışmaysa sütyenin göğüs bağlarının asıl yapması gereken şeyi yaptığını ve bu şekilde sütyenin göğüslerinizi sarkık ve tembel yaptığını ortaya koydu.

Bu riskler, sütyenlerin sağlımızı nasıl tehdit ettiğini gösteren araştırmalar tarafından ortaya konulmuştur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri