GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Smart Health bünyesinde hizmete giren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapistlerinden Arzu Tavukçuoğlu, fizyoterapinin önemi ile kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı
banner
A- A A+

GAÜ'den verilen bilgiye göre, fizik tedavinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda açıklamalarda bulunan Fizyoterapist Arzu Tavukçuoğlu; "Fizik tedavi okullarda 4 yıllık lisans eğitimi veren, fizik tedavi rehabilitasyon bölümü ya da fizyoterapi rehabilitasyon olarak adlandırılan, sağlık fakültesine bağlı olan bir bölümdür. Aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nün önemi giderek artmaktadır. Bölümde çeşitli tedavi metotları, modern tıbbın gerekliliklerine göre şekillendirilmekte ve ileri teknolojiden de önemli ölçüde yararlanılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Tavukçuoğlu; "Girne Amerikan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hem ortopedik hem de nörolojik hastalar için özel olarak tasarlanmış aynı anda bir çok hastaya hizmet verebilmektedir. Bu tedaviler aklımıza gelen tüm branşlarla alakalı olabilir. Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde; doğumsal kaynaklı ya da sonradan ortaya çıkan bir travma sonucunda, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve kişiyi sosyal yaşamdan koparıcı nitelikteki engellilik durumlarının iyileştirilmesine yönelik özel tedavi programları uygulanmaktadır.

En büyük avantaj ise, GAÜ bünyesinde bulunan spor kompleksinde hastalarımızın tedavi sonrası yaptığı hareketleri ve süreci takip edebilmemiz. Spor kompleksinde zamanını geçiren hastalarımız, yine bizim kontrolümüz de aktivitelerine devam etmektedir" dedi.

Hastaların fizyoterapistlere ulaşabilmesinin, doktorların yönlendirmesi ile gerçekleştiğini vurgulayan Fizyoterapist Arzu Tavukçuoğlu; " Genellikle bizler doktor tanısı almış hastalarımıza rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Ancak sağlıklı kişiler de fizyoterapistler ile iletişime girebilir. Açıkçası tanı bizim için önemli ancak, kendi isteği üzerine gelen bireyler de olabiliyor. Yani hasta bireylere ayrım yapmaksızın herkesin yararlanabileceği bir bölüm ile iç içeyiz" şeklinde konuştu.

Tavukçuoğlu açıklamasının devamında ise, GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde yapılmakta olan tedavileri şu şekilde sıraladı;

*Bel ve boyun ağrıları (Bel fıtığı ve kireçlenmesi, romatizmal hastalıklar vb.)

*Bel ağrısı korunma ve eğitimi, egzersiz programı

*Omuz, dirsek, bel, boyun, kalça, diz, ayak, ayak bileği ve topuk bölgesinde ağrılı rahatsızliklar (meniscus, topuk dikeni, eklem kireçlenmeleri, omuzda kas yırtıkları vb.)

*Sırt ağrıları ve kas spazmı (Fibromiyoloji, miyalji, kas tutulmaları)

*Diz, dirsek, bilek, el eklemleri ve yumuşak doku rahatsızlıkları (tetik parmak, tenisçi dirseği, golfcü dirseği, karpal tünel sendromu vb.)

*Eklem şişliği, ağrı ve hareket kısıtlığı ile beraber olan romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu (Romotaid artirid, osteoartirid)

*Ankilozon Spondilit

*Osteoporoz (kemik erimesi) korunma eğitimi ve egzersizleri

*Omurga eğriliği (Duruş bozuluğu, skolyoz)

*Kırık ve diğer ortopedik nedenlere bağlı eklem hareket kısıtlılığı

*Tendon ve sinir kesileri sonrası rehabilitasyon

*Periferik sinir tuzak nöropatileri

*Nörolojik hastalikların rehabilitasyonu (Inme, parkinson, multiple skleroz, diğer kas ve sinir hastalıkları)

*Yüz Felci

*Gebelerde kas iskelet sistemi sorunları ve egzersizleri

*Cerebral Palsi

*Brakial Plexus yaralanmaları

*Ampüte Hastalara uygun tedavi programları

*Klinik Pilates

*Hamile Pilatesi

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için, arzutavukcuoglu@gau.edu.tr mail adresi yada 0548 830 05 89 numaralı telefona başvurulabileceği ifade edildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri