Zihinsel sağlığınızı güçlendirecek 5 basit alışkanlık

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.84

$

6.86

Zihinsel sağlığınızı güçlendirecek 5 basit alışkanlık

Zihinsel sağlığınızı güçlendirecek 5 basit alışkanlık

Zihinsel sağlığın öneminin, onu riske atıncaya kadar farkında değiliz. Zihinsel sağlığınız için harcadığınız zamanı merak ettiniz veya hesapladınız mı? Zihinsel sağlık seviyenizi korumak için kaçınmanız gereken 5 basit alışkanlığı sizin için listeledik. Bu basit 5 kurala uyarsanız, zihniniz daha çok güçlenecek.

Zihinsel sağlığınızı güçlendirecek 5 basit alışkanlık
A- A A+

Zihinsel durumumuz fiziksel durumumuzla eşit veya ondan daha da önemlidir. Zihinsel sağlık, çıplak gözle göremeyeceğiniz bir şeydir. Sonuçta, hissettiğimiz şey, çoğu zaman öznel belirtilerdir. Bu nedenle, çoğu zaman bunun için çok fazla endişelenmeyiz ve tıbbi yardım bile almayız. Bu durum bir bozukluk haline gelmesi için yeterince uzun bir süre kuluçkada kalabilir. Zihinsel sağlığınıza iyi bakmanız ve ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yardım almanız son derece önemlidir. Zihinsel sağlığınıza dikkat etmek için bugün uygulayabileceğiniz bazı alışkanlıklara bir göz atalım.

MUTLAKA FİZİKSEL BİR AKTİVİTE YAPIN

Oviedo Üniversitesi ve Spor ve Sağlık Rektörlüğü delegesi Profesör Miguel del Valle, “Fiziksel egzersizin zihinsel sağlık üzerindeki etkisi hala araştırılsa da, egzersiz merkezi sinir sistemi üzerinde etki ediyor, proteinlerini stabilize ediyor ve bu maddelerin dengesinin bozulmasından kaynaklanan hastalıklardan uzak durmasına etki ediyor” diyor. Ayrıca, hareket halinde olmak sadece vücudunuz için iyi değildir, beyniniz de size teşekkür edecektir. Çünkü daha iyi dolaşım daha sağlıklı bir zihni teşvik eder. Fiziksel aktivite ayrıca stresi azaltmaya ve düşüncelerinizi duraklatmaya yardımcı olur.

ELEKTRONİK CİHAZLARI FAZLA KULLANMAKTAN KAÇININ

Günümüzde, sosyal etkileşimlerimizin çoğu internet üzerinden yaşanmaktadır. Böylece yaşam hızımız, sosyal ağlara ve benzeri şeylere erişebileceğimiz elektronik cihazlara odaklanır. Teknolojinin, özellikle de akıllı telefonların sürekli kullanımı, anın içerisinde yaşamamızı engelliyor. Ayrıca görme problemlerine, stres, uykusuzluk, depresyon ve kaygıya da yol açar.

HER ZAMAN KAHVALTI YAPIN

Birçok insan kahvaltı yapmaya alışkın değildir. Ne yazık ki, bu çok sağlıksızdır, çünkü bu öğünü atlarsak kan şekerimiz düşecektir. Peki bundan sonra ne olduğunu biliyor musunuz? Organlarınız, nereden şeker alacaklarını bilmeyerek tehlikeye altına girer, bu nedenle beyne yetersiz besin kaynağı oluştururlar ve yavaş yavaş dejenere olurlar. Daha sonra, gün boyunca daha düşük bir entelektüel performansa sahip olursunuz.İster inanın ister inanmayın, kan şekerindeki bu düşüşler anksiyete ve depresyon belirtilerine bile neden olabilir.

SİGARADAN UZAK DURUN

Washington Üniversitesinden yapılan araştırmalar, ruh hali veya bağımlılık sorunları ile mücadele eden insanların sigarayı güvenle bırakabileceğini ve dahası, bu alışkanlığı bırakmanın daha zihinsel sağlık ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

YETERLİ UYKU

Vücudunuz doğru miktarda uyku olmadan yenilenemez. Eğer yeteri kadar uyumazsanız bu bir alışkanlık haline geldiğinde, bilişsel süreçleriniz önemli ölçüde etkilenir. Uyku eksikliği, zihninizle ilişkili diğer sorunların yanı sıra stres, depresyon, huysuzluğa ve uzun vadede felçlere yol açabilir. Zihinsel sağlığınızı korumak için ortalama en az 8 saat uyumanız gerektiğini unutmayın.

Yüksek düzeyde anksiyete günlük yaşamanızı engelleyebilir. Bu durumda oluşan sıkıntı çok rahatsız edici durumlara neden olabilir. Yüksek düzeyde anksiyeteden kurtulmak istiyorsanız, size bu durumda yardımcı olabilecek bazı ipuçları sunduk.

ORGANİZE OLUN

Strese çoğunlukla organize olmakta sıkıntı yaratır. Sonuçta, dağınıklık yüzünden evde neye ihtiyacınız olan şeyi bulamazsınız. Bu ayrıca görsel strese girmenize neden olabilir. Evinizi organize etmek ve dağınıklığa bir son vermek için zaman ayırmanız iyi olacaktır. Bunu yapmak, rahatlamanıza yardımcı olur ve her şeyi farklı bir ışık altında görmenizi sağlar. Çevrenizde aşırı dağınıklık olduğu zaman hayatınız bir felâkete dönebilir.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Bazı şeylere zaman ayırmayı bir alışkanlık haline getirmeyi öğrenin ve stresin nasıl hafiflediğini göreceksiniz. Daha erken hazırlanmak, evden erken çıkmak vs. için bilinçli bir çaba gösterin.

BENLİĞİNİZE AŞIRI YÜKLENMEYİN

Yapacak bir sürü şeyiniz var, iş, görevler vs., bu nedenle her şeyi halletmek için vaktiniz olmadığını düşünerek stres altına girersiniz. Gerçekçi olmak, neler yapabileceğinizi planlamak ve en çok yapmak istediğiniz şeyi seçmek en iyisidir.

HER ŞEYİ KONTROL ETMEKTEN VAZGEÇİN

Her şeyin kontrolümüzde olmadığını öğrenmek, belirsizliğin neden olacağı stresden kurtulmak için iyi bir yoludur. Durumları ve insanları kontrol etmeye çalışmak absürddür. Sonuç kaygı düzeyinizin artması olacaktır ve bu da duruma katkıda bulunmayacaktır. Sadece kendinizi kontrol edebileceğinizi unutmayın. Başkalarını ve durumları kontrol etme ihtiyacından feragat etmek, stresi azaltma sürecinde başarılı olmak için anahtar değerindedir. Deneyin.

DİNLENMEYİ İHMAL ETMEYİN

Bu, en önemli noktalardan biridir. Eğer vücudunuza hak ettiği ve ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlarsanız, kendinizi stresten kurtarabilirsiniz. Size stres veren ve sizi en çok rahatsız eden faktörleri bulduysanız, hayatınızı onlardan kurtarın. Böylece daha fazla enerjiniz olduğu ve daha fazla dinlenebileceğinizi göreceksiniz. Daha iyi hissetmenin tek yolu stresin hafifletilmesidir ve bunu yaparak günden güne daha fazla canlılıkla devam edebilirsiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri