Tabipler Birliği'nden Koronavirüs açıklaması: "Bir vakayla sınırlı kalmayacak"

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.55

$

6.82

Tabipler Birliği’nden Koronavirüs açıklaması: “Bir vakayla sınırlı kalmayacak”

Tabipler Birliği’nden Koronavirüs açıklaması: “Bir vakayla sınırlı kalmayacak”

Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan Sabahın Haberleri’ne bağlanarak, Koronavirüs ile ilgili belirtisi olmasa bile virüs taşınabileceğini söyleyerek, Bakanlığın açıklamasını beklediklerini, ama bu vaka ile sınırlı kalmayacağının bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Tabipler Birliği’nden Koronavirüs açıklaması: “Bir vakayla sınırlı kalmayacak”
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Kuzey Kıbrıs’ta görülen ilk Koronavirüs vakası ile ilgili, hastalık görülen kişinin toplumun diğer kesimi ile temasının kesilmesi gerektiğini, temas edilenlerin ise 2 ile 14 gün arasında izlenmesi gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili Canan Onurer’in sunduğu Sabahın Haberleri’ne bağlanan Özlem Gürkut, vaka ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasını beklediklerini, ama bu vaka ile sınırlı kalmayacağının bilinmesi gerektiğini vurguladı.

“HASTALIK BELİRTİLERİ 14 GÜN SONRA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Zaten geleceğinin bilindiğini, bu nedenle hazırlıklı ve bilinçli olunması gerektiğini söyleyen Gürkut, “Bu bir Alman turist, ama temas ettiği kişilerin 2 ile 14 gün arasında gözetim altında tutulması gerekir. Hastalık belirtileri 14 gün sonra ortaya çıkabiliyor, hatta dünyada 27 güne kadar uzamış kuluçkalar da olduğu söyleniyor” şeklinde konuştu.

“VİRÜS BELİRTİSİ DE OLMAYABİLİR”

“14 güne kadar virüsü taşıyor olabilirsiniz ve hiçbir belirtisi de olmayabilir” diyen Gürkut, dolayısıyla 14 gün boyunca bu kişilerin izlenmesi gerektiğini, bunun dünyadaki sağlık otoriteleri tarafından söylendiğini hatırlattı. Hastalığı kesinleşmiş olan kişinin beraberinde olan veya temas ettiği kişilerin izlenmesi ve toplumun diğer kesimi ile temaslarının kısıtlanması gerektiğinin altını çizen Özlem Gürkut, “Sağlık Bakanlığı yetkilileri şu anda toplantıda, saat 11’de Cumhurbaşkanlığında toplantı var, Tabipler Birliği olarak da toplantı yapıp açıklamamızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri