Dizdarlı'dan 3 ay OHAL önerisi: "Görülmeyen düşmana karşıyız"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.80

$

6.87

Dizdarlı’dan 3 ay OHAL önerisi: “Görülmeyen düşmana karşıyız”

Dizdarlı’dan 3 ay OHAL önerisi: “Görülmeyen düşmana karşıyız”

Lefkoşa Devlet Hastanesi eski başhekimi Bülent Dizdarlı, 3 ay için acilen OHAL ilan edilmesi gerektiğini belirterek, “Görülmeyen düşmana karşıyız” ifadelerini kullandı.

Dizdarlı’dan 3 ay OHAL önerisi: “Görülmeyen düşmana karşıyız”
A- A A+

Kıbrıs Postası - SOSYAL MEDYA

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski başhekimi Bülent Dizdarlı, Koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili acilen 3 ay için Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Görünmeyen düşmana karşıyız. Minnacık bir düşmanla karşı karşıyayız. Gözle, hatta en modern cihazlarla dahi görülemeyen bir düşman” ifadelerini kullandı.

“BELKİ DE O YÜZDEN PEK ÇOĞUMUZ ONU KÜÇÜMSEDİK”

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dizdarlı, koornavirüsün görülmeyen bir düşman olduğu için başlangıçta pek çoğumuzun küçümsediğine dikkat çekerek, “Ne var ki Dünya’nın her tarafından gelen bilgiler ve video görüntüleri ile uyandık” dedi.

“BAZI TEDBİRLERİ GEÇ DE OLSA ALMAYA BAŞLADIK”

Koronavirüsün bilinen tüm tıp bilgilerinden farklı bir genetik yapıya sahip olduğunu, hakkında her şeyin baştan öğrenildiğini vurgulayan Bülent Dizdarlı, “Bazı tedbirleri geç de olsa almaya başladık. Aldık. Bireysel olarak ne yapmamız gerektiğini kafamıza kazıdık. Kafamıza kazıdık derken aramızda dolanan kafasızları da göz ardı etmiyorum” notunu düştü.

“TARİH HEPSİNİ NOT ETMİŞTİR”

Dizdarlı, paylaşımının devamında şunları kaydetti: “Aramızdan kahramanlar da çıktı aymazlarda. Her kaotik düzende olduğu gibi virüsten tehlikeli fırsatçılar türedi. Tarih hepsini not etmiştir.

Gelişmeler, önümüzde ki on beş günün kritik olduğunu göstermektedir. Sağlık servisleri yaralı olmasına rağmen el verdiğince hazırdır. Sağlık çalışanlarının büyük bir bölümü fedakarca ön saflarda yerini almıştır. Onları aralarındaki çürük elmaları ayıklayarak selamlıyorum.

“ÖNCE HAYATTA KALMALIYIZ”

Alınan ya da alınacak ekonomik tedbirler hakkında kendimi yorum yapabilecek düzeyde bilgili hissetmem. Bu nedenle bunları bana sormayın. Zira önce hasta olmamalıyız. Önce hayatta kalmalıyız.

Sağlık alanında halen yapılması gerekenler var. Hızlı testler tüm ilçelerde yaygın kullanılmalıdır. Zincir bir yerden kırılmalı yayılım minimuma düşürülmelidir.

Görünmeyen düşman yeni dünya düzeni yaratacak diyorlar. Olabilir. Ama bu düzeni görebilmek için önce hasta olmamak hayatta kalmak gerekiyor. O zaman yapılması gereken bellidir
Bireysel hijyen
İzolasyon.
Hızlı test
Karantina

“KKTC DEMOKRASİSİ TEDBİRLERİ SİSTEMİMİZİ YAVAŞLATIYOR”

Şimdi yazacaklarımın çok can sıkacağını hatta tepki alacağımı biliyorum. Ama yazacağım. KKTC demokrasisi tedbirleri sistemimizi yavaşlatıyor.
Devlet istediği yere Sağlık hizmeti için dahi el koyamıyor.
Görev verilmesi alması gerekenler direniyor
Fırsatcılar kara borsayı canlı tutuyor.

Kısacası. Çünkü düşman görünmüyor. Görünmeyen düşmanla ancak olağan üstü bir çaba ile baş edebiliriz. Bu sırada bazen demokratik haklar ihlal edilecekse edilecektir. Çünkü esas olan hayatta kalmaktır. Ve Anayasanını 124. Maddesi bugün için zamanında düşünülerek konulmuştur”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri